‘Sayılsın’ çalışması

‘Sayılsın’ çalışması
Cuma 30.03.2018

Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, 1959 öncesi sayılmayan 9 şampiyonlukları için araştırma komitesi kurduklarını bildirdi

Sarı-lacivertli kulüp, 1959 Yılından önceki şampiyonluklarının da sayılması için çalışmalara başladı. Asbaşkan Şekip Mosturoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gönüllülerden kurulu bir araştırma komitesi kurduklarını söyledi. Mosturoğlu'nun işaret ettiği dönemde, üç turnuva oynandı. Bunlar 1924-51 arasındaki Türkiye Futbol Birinciliği, 1937-1950 arasındaki Milli Küme, 1957-59 arası düzenlenen Federasyon Kupası... İki yıl oynanan Federasyon Kupası'nı Beşiktaş kazanmış, bu şampiyonluklar 2002'de Beşiktaş'ın normal şampiyonluklarının üzerine eklenmişti. Gerekçe olarak da siyah-beyazlıların o dönem Türkiye'yi Avrupa'da Şampiyon Kulüpler Kupası'nda temsil etmesi gösterilmişti. 1959 yılından önce Fenerbahçe'nin 9, Beşiktaş'ın 5, Galatasaray'ın ise 1 şampiyonluğu bulunuyor. Fenerbahçe, bu şampiyonluklar için federasyona başvurup başvurmayacağına araştırma sonrası karar verecek.

10 TAKIMIN DAHA ŞAMPİYONLUĞU VAR
Türkiye Futbol Birinciliği'ni Fenerbahçe 3, Beşiktaş, Harbokulu ve Gençlerbirliği 2, Harbiye, Muhafızgücü, İstanbulspor, Eskişehir Demirspor, Ankara Demirspor, Ankaragücü ve Göztepe ise 1'er kez kazandı. Milli Küme'de ise Fenerbahçe'nin 6, Beşiktaş'ın 3, Galatasaray ve Güneşspor'un 1'er şampiyonluğu var. İki yıl oynanan Federasyon Kupası'nın ikisini de Beşiktaş kazanmıştı. Siyah beyazlılar bu şampiyonluklar nedeniyle Türkiye'yi Avrupa'da temsil etmişti.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN