Web Sürümüne Geç

  "Kadın futbolu çok gelişti"

  22 Kasım 2011, Salı Güncelleme: 14:49

  Rusya A Milli Kadın Takımı Teknik Direktörü Vera Pauw, 2011 Kadınlar Dünya Kupası'ndaki maçlarda topla oynama süresinin ortalama 57 dakika 27 saniye ile erkeklerden daha yüksek olduğunu bildirdi.

  Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) ile Avrupa Futbol Antrenörleri Dernekleri Birliği'nin (AEFCA) Antalya'da ortaklaşa düzenledikleri, ''Futbolun Gelişimi: Bugün ve Yarın'' konulu 32. AEFCA Sempozyumu sona erdi.

  Sempozyumun son gününde Rusya A Milli Kadın Takımı Teknik Direktörü Vera Pauw, 2011 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nın teknik analizini yaptı. 20 yıldır kadınlar futbolunun içinde olduğunu belirten Pauw, futbolun kadın sporu olarak görülmediğini, ancak kadınların futbolda büyük gelişim gösterdiğini söyledi. Pauw, ''2011 Kadınlar Dünya Kupası'ndaki maçlarda topla oynama süresi ortalama 57 dakika 27 saniye. Bu süre, erkeklerin mücadelelerinden daha yüksek'' diye konuştu.

  Kadınlar futbolunun dünya çapında bir organizasyona dönüştüğünü belirten Pauw, Twitter'da ABD ile Japonya arasındaki final müsabakasıyla ilgili saniyede 7 bin 196 tweet atıldığını, bunun da bir rekor olduğunu bildirdi.

  Kadın sporcuların artık çok hızlı hareket ettiklerini, alçakgönüllü ve hırslı olduklarını anlatan Pauw, takım çalışmalarına da büyük önem verdiklerini kaydetti.

  Kadınlar Dünya Kupası'nda Japonya ile oynadıkları finali kaybeden ABD A Milli Kadın Takımı Teknik Direktörü Pia Sundhage de, baskı altında yaşayıp, anı hissetmeyi çok sevdiğini söyledi. 2008 yılında göreve getirildiğinde kendisinden altın madalya istendiğini ifade eden Sundhage, ''Bu benim için altına giden bir yolculuk oldu ama gümüş madalya ile yetindik'' dedi.

  Futbolcuların hata yapabileceklerini belirten Sundhage, sürekli onların olumsuzluklarını düzeltmektense, iyi yönlerini keşfetmelerini sağladığını söyledi. Sundhage'nin takımını nasıl motive ettiğini anlattığı ve zaman zaman söylediği şarkılarla renklendirdiği sunumu büyük alkış aldı.

  Avusturya Futbol Federasyonu Teknik İşlerden Sorumlu Direktörü Willi Ruttensteiner de, 2011 FIFA 17 Yaş Altı ve 20 Yaş Altı Dünya Kupaları ile ilgili teknik analiz yaptı.

  AEFCA Başkanı Jozef Venglos, 32 yılın en güzel sempozyumunu geçirdiklerini söyledi. Sempozyumda ilk kez kadınlar futboluna da yer verdiklerine değinen Venglos, Türkiye Futbol Federasyonu ile TÜFAD'a gösterdikleri evsahipliği nedeniyle teşekkür etti.




  Etiketler Vera Pauw
  Yükleniyor
  BİZE ULAŞIN