Aydınlar bıraktı

Çarşamba 01.02.2012

Önceki gün 'devam' kararı alan TFF başkanı ve 3 yöneticisi dün şok kararla istifa etti. Mehmet Ali Aydınlar, Göksel Gümüşdağ ve Lutfi Arıboğan görevinden ayrıldı. Demirören 'istediğim oldu' derken, diğer kulüpler şaşkına döndü

TFF'de büyük şok... Bir gün önce "Göreve devam" diyen başkan Mehmet Ali Aydınlar dün sürpriz bir kararla istifa etti. Haber Türkiye'de deprem etkisi yarattı. TFF'de dün öğlen TFF yönetimi bir kez daha toplandı ve bir durum değerlendirmesi yaptı. Aydınlar, TFF 1. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ ve TFF 2. Başkan Vekili Lutfi Arıboğan ile bir değerlendirmede bulundu ve bu üç yönetici görevi bıraktı.
TFF'den, "Değerlendirme sonucu 3 yönetici istifa etmişlerdir" açıklamasını yapıldı. Toplantıda, 27 Şubat'ta yapılmasına karar verilen Seçimli TFF Genel Kurulu'na kadar TFF'ye, icra kurulu üyesi Hüsnü Güreli'nin vekaleten başkanlık edeceği kaydedilirken, yönetim kurulu ve tüm kurulların genel kurula kadar görevlerine devam edecekleri belirtildi. TFF Yönetim Kurulu, önceki gün 3 saatlik toplantı sonrasında göreve devam kararı almış ve Aydınlar, "Büyük destek gördüm. Göreve devam" demişti.

UEFA BİZE KARŞI FARKLI CAS'TA FARKLI DAVRANIYOR
TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar dün yaptığı bu açıklamayla görevine veda etti: "30 Ocak tarihinde yapmış olduğumuz TFF Yönetim Kurulu toplantısında, Süper Lig'de yer alan 17 kulübün ısrarları ve talepleri ve kamuoyundan gelen yoğun destek mesajları ile futboldaki kaos ortamının daha da derinleşmemesi için yönetime devam kararı almıştık. Ancak aynı gün akşamında, bazı spor programlarındaki yorumcuların şahsıma hakarete varan söylemlerinin dozunu artırarak seviyesiz saldırıları, devam etmem konusunda yeniden düşünmeye sevk etti. Ayrıca dün akşam (önceki akşam) bir haber kanalında, CAS Hakimi Sayın Av. Kısmet Erkiner'in açıklamalarını hayretler içerisinde izledim. Derhal bu açıklamaların doğruluğunu araştırdım ve ilgili raporun maalesef federasyonumuza 6 Eylül ve 3 Kasım tarihlerinde ulaştığını bugün (dün) öğrendim. Böylece Erkiner'in ifadelerinin doğruluğunu tespit etmiş oldum. Kendisine uyarıları nedeniyle teşekkür ederim. UEFA yetkililerinin bize karşı farklı, CAS'ta farklı tavır almaları, UEFA gibi Avrupa futbolunun çatı örgütü olan kuruluşun yapmış olduğu uygulamanın, içinde bulunduğumuz ortamın ne kadar güvensiz ve samimiyetsiz olduğunu gösterdi. UEFA yetkililerinin bize karşı farklı, CAS'ta farklı tavır almaları, UEFA gibi Avrupa futbolunun çatı örgütü olan bir kuruluşun yapmış olduğu uygulamanın, içinde bulunduğumuz ortamın ne kadar güvensiz ve samimiyetsiz olduğunu gösterdi. Gelinen nokta; hayata bakışım, iş yapış biçimim, etik anlayışım ve dünya görüşümle tezat bir görüntü oluşturdu ve böyle bir sürecin içerisinde yer almayarak bazı şeylere dikkat çekebilmenin çok daha önemli olacağı kararına vardım. Bu nedenle 29 Haziran 2011'de başladığım Futbol Federasyonu başkanlığı görevinden istifa ediyorum."

FIFA DA BELGELERİ İSTEDİ
Şike ve teşvik soruşturmasına UEFA'dan sonra FIFA da müdahale etti. Genel sekreter Jerome Valcke imzası ile Futbol Federasyonu'na önceki gün gönderilen yazıda; şike soruşturması ve federasyonun izlediği yol ile ilgili bilgi talep edildi. Yazıda, "Türkiye'de yaşananlar FIFA Başkanı Blatter tarafından takip edilmektedir" ifadesi vurgulandı. Yazıda, "Şike ve teşvikle ilgili FIFA'nın politikası bellidir. Alınan kararlar hakkında kısa sürede tarafımıza bilgi verilmesi gerekmektedir" denildi. Şikeye adı karışan kulüp ve şahısların savunması alınacak ve talimatlara göre öngörülen cezaların uygulanmasıyla ilgili garanti verilecek. FIFA'nın müdahil olması federasyonu sıkıntıya soktu.

REUTERS: KRİZ DERİNLEŞTİ
Aydınlar'ın istifası Avrupa'da da geniş yankı yarattı. Haberi "Son dakika" olarak geçen dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, "Başkan ve iki yardımcısının istifasının nedeni açıklanmadı. Bu istifa, UEFA'nın şike konusunda federasyonu karar alması için sıkıştırdığı Türkiye'de futbol krizinin derinleşmesine yol açtı" değerlendirmesinde bulundu

F.BAHÇE ANINDA DUYURDU
Ben TFF Başkanı M.Ali Aydınlar'ın istifasını en çok ters düştüğü kulüp hemen duyurdu. Kulübün sitesi fenerbahce.org, herhangi bir yorum katmadan verilen haberde, "27 Şubat'ta yapılmasına karar verilen Seçimli TFF Genel Kurulu'na kadar Türkiye Futbol Federasyonu'na, İcra Kurulu üyesi Hüsnü Güreli vekaleten başkanlık edecektir" denildi.

GÜMÜŞDAĞ METRİS'E GİTTİ!
Türk futbolu dün TFF'deki istifalarla sarsılırken, Metris Cezaevi'nde dün oldukça ilginç bir görüşme gerçekleşti. İHA'nın verdiği habere göre istifa eden Göksel Gümüşdağ dün erken saatlerde Metris'te tutuklu olan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırımile bir görüşme yaptı.

ARIBOĞAN: PAYLAŞACAĞIM
TFF 2. Başkan Vekili Lutfi Arıboğan, Türk futbolunun yeniden yolunu bulması ve sistemin önünü açmak için görevinden ayrıldığını belirterek şu açıklamayı yaptı: "Gerek başkanımıza, gerek federasyonumuza, gerekse şahsıma yöneltilen haksız suçlama ve hakaretlerin dozunun tahammül sınırlarını aşması üzerine istifa kararını verdim. Gerek olduğu takdirde sürece dair yaşanlar hakkındaki detayları kamuoyuyla paylaşacağım."

TÜRKER ARSLAN'DAN TEPKİ
Tahkim Kurulu'nun eski başkanı Türker Arslan, AHaber'de Mehmet Ali Aydınlar'ın istifasına gerekçe olarak gösterdiği, "CAS raporlarını yeni öğrendim" ifadesini tepkiyle karşıladı. Bunların aylar önce TFF'ye sunulmuş raporlar olduğunu belirten Arslan, "Ortada yeni bir şey yok. Aydınlar'ın bunu gerekçe göstermesi pek anlaşılır bir durum değil" diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

KULİSLERDEKİ ADAYLAR
Trabzonspor eski yöneticilerinden İbrahim Hacıosmanoğlu, TFF başkanlığına adaylığını açıklayan ilk isim oldu. Hacıosmanoğlu, "Kuralları iradeyle, dürüstçe ve cesurca uygulamak, çocuklarımıza gelecekte temiz bir futbol bırakmak adına, 27 Şubat'taki seçimde TFF başkanlığına adayım" diye konuştu. Kulislerde Şenes Erzik, Mehmet Atalay ve Haluk Ulusoy'un da isimleri geçiyor.

İSTİFAYA TEPKİLER
* Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören: Biz kendisine Kulüpler Birliği olarak 'Güven tazeleyin' dememizin ardından tek başına istifa ederek, 'Sizin dediğinizle olmaz, ben kendim giderim' demek istedi. Yeni gelişmeler yaşanabilir.

* Trabzonspor Başkanı Sadri Şener: Hoş ve şık olmadı. Şenes abi için de benim içinde TFF başkanlığı mümkün değildir. Onun da haklı olduğu bir takım şeyler var. O da F.Bahçe Kongresi'nde. Bu kadar yapabildi. Geri dönmesi için ikna edilmesi gerekiyor.

* Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı: Sayın Mehmet Ali Aydınlar, Göksel Gümüşdağ ve Lutfi Arıboğan'ın istifa etmeleri nedeniyle şaşkınlık içerisindeyim. Ne olacağını merakla bekliyorum.

* Manisa Başkanı Kenan Yaralı: Konu çok taze olduğu için yorum yapmak zor. Çok git-geller oldu. Toplantı sonrasındaki açıklamanın ardından bugünkü istifa kararı bizim için şok oldu tabii.
Futbolumuz ciddi bir bunalım içinde.

* Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav: İstifa haberine çok üzüldüm. Yeri ve zamanı değildi. Mehmet Ali Aydınlar'ı bu hale getirenler şimdi cevap versinler. Türk spor tarihindeki bu sorumluluklarını, herhalde anlarlar.

İŞTE İSTİFAYA SEBEP 3 MADDE
* Cornu'nun ifadesini F.Bahçe yönetiminden, UEFA'nın İngiliz avukatının yazısını ise Erkiner'den öğrenmesi
* UEFA'nın çelişkili tavırlar sergilemesi ve FIFA'nın şikeyle ilgili süreçteki tutanakları talep ettiği sürpriz yazı
* Önceki gece kanallardaki spor programlarında yorumcuların kendisine yönelik hakaretleri


Yükleniyor
BİZE ULAŞIN