Fener'i UEFA değil TFF attı

Çarşamba 01.02.2012

"UEFA'nın savunmasında Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden atılma kararını TFF'nin verdiği yazıyor. UEFA da bu işe çok şaşırmış"

CAS Hakimi Kısmet Erkiner, "Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nden UEFA değil Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) men etti" dedi. Önceki akşam Habertürk'te canlı yayına bağlanan Erkiner, şunları söyledi: "TFF, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden men edilmesi kararını UEFA'nın baskısıyla aldığını iddia ediyor. Şimdi elimde, Fenerbahçe'nin açmış olduğu davada UEFA'nın CAS'a vermiş olduğu savunma var. Bu savunmanın 6.3 paragrafında diyor ki UEFA 'Şayet TFF elinde bulunan delillerden tatmin olmaz ve kulüp yetkililerinin şike yaptığı konusunda bir karara varamazsa, UEFA'ya kulübü Şampiyonlar Ligi'nden çekmenin erken bir karar olduğunu söyleme yetkisindedir. TFF bu savunmayla bize Fenerbahçe'yi ihraç edeceğini bildirmeseydi biz onu oynatırdık.

CEZA SÖZ KONUSU BİLE DEĞİL
Çünkü devamında TFF bu kararında dürüst olsaydı veya bu kanaatte olmasını gerektirecek gerekçeleri gösterseydi kendisine karşı yapılacak olan herhangi bir disiplin girişiminde bulunulması yani UEFA'nın bu yola gitmesi halinde sağlam bir savunması olurdu. UEFA burada da şunu demek istiyor: 'TFF bana (Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden ihracı için elimizde bulgu yoktur, erkendir) deseydi biz kendilerini oynatırdık.' Bana göre Türkiye'de bir bilgi kirliliği var. Halihazırda TFF bulguları incelemiş ve Fenerbahçe'yi ihraç etmenin uygun olacağına karar vermiştir. Türkiye'nin Avrupa kupalarından 8 yıl men cezası alması söz konusu değil. TFF, UEFA'nın bu blöfünü göremedi. UEFA'ya yaranmak mecburiyetinde değiliz. Ben bu TFF yönetimini 1. Dünya Savaşı'ndaki İngiliz Hükümeti'ne yaranmaya çalışan Damat Ferit hükümetine benzetiyorum.

KÜME DÜŞÜREMEZLER
TFF, 58. maddeyi uygulaması için elinde kendi gözlemcisinin, temsilcisinin, hakeminin raporunun olması gerekiyor. Şüpheli maçların uzmanlar tarafından videolarının izlenip rapor edilmesi gerekiyor.
Şayet bunları yapmadan herhangi bir takımı küme düşürürlerse bu karar Tahkim Kurulu'ndan geri dönecektir. Çünkü Tahkim'in, bundan önce onadığı küme düşürme kararlarında, gözlemci, temsilci, hakem raporlarıyla kanaat oluşturulmuştur. Yani böyle bir içtihat oluşmuştur. Bu içtihati uygulamaması için sağlam bir gerekçesi olması lazım. Bunu yapmadan küme düşürürlerse, küme düşen takım Tahkim'e gider ve 'Bundan önce hakem, gözlemci, temsilci raporuna baktınız. Video izlediniz. Şimdi neden bunu yapmıyorsunuz' der. Tahkim Kurulu da içtihat gereği küme düşme kararını bozar."BİZE ULAŞIN