Futbolda devrim

Perşembe 09.02.2012

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun 3 Mart'ta İngiltere'de yapacağı toplantıda görüşülecek yeni maddeler hayata geçtiğinde, yeşil sahalarda çok şey değişecek. FIFA'nın istediği bariz gol şansı konusundaki değişiklik de gündeme alınacak

Futbol oyun kurallarında köklü değişiklik yolda... Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun 3 Mart'ta İngiltere Federasyonu'nun başkanlığında İngiltere'de yapacağı toplantıda önemli konular masaya yatırılacak. Özellikle 'bariz gol şansı' kuralının değiştirilmesi için FIFA'nın yaptığı teklif dikkat çekici. İşte o maddeler:

REKLAMLARA DÜZENLEME
Artan reklamlar yüzünden görüş açısının kapanmasının engellenmesi ve sporcu sağlığının korunması amacıyla zemin üstündeki reklamlar, oyun alanını çevreleyen çizgilerden en az 1 metre uzakta olacak.
Dikey duran reklamlar taç çizgilerinden en az 1 metre uzakta olacak. Dikey reklamlar, kale çizgisinden, kale ağları derinliğiyle aynı hizada ve en az 1 metre olacak. Oyun alanının çevreleyen çizgilere 5 metre mesafede olan bütün dikey reklamlar bu çizgilere paralel olacak.

ESAME LİSTESİ KURALI
İsmi bildirilmiş bir yedek oyuncu, ismi bildirilmiş bir oyuncu yerine maçın başında sahaya girer ve hakem bu değişiklikten haberdar edilmemişse; Hakem ismi bildirilmiş yedek oyuncunun oyuna devam etmesine izin verir... İsmi bildirilmiş yedek oyuncuya disiplin uygulaması yapılmaz... Kusurlu takımın izin verilen oyuncu değişikliği sayısı azaltılmaz... Hakem olayı ilgili makama rapor eder. Bu değişiklik genellikle ısınma sırasında sakatlanan oyuncular için yapılıyor. Hakeme haber verilmediği durumlarda ortaya çıkan karışıklığın önlenmesi için açıklık getiriliyor.

ARTI 1 DEĞİŞİKLİK
FIFA'nın, konfederasyonların veya ulusal federasyonların düzenlediği maçlarda en çok üç oyuncu değiştirilebilir. Uzatma devrelerinde dördüncü oyuncu değişikliği yapılabilir. Futbol oyun kurallarındaki bu değişiklikle 120 dakikalık uzatmaya giden maçlarda teknik seviyenin devam ettirilmesi ve oyuncu sağlığının korunmasını destekleme hedefleniyor.

TOZLUKLAR TEK RENK
Tozlukların üzerine dıştan bant veya benzer meteryal uygulanırsa, bunlar tozluklarla aynı renkte olacak.
Bu değişiklikle farklı tozluklar kullanılması ve en son topun hangi oyuncu tarafından oynandığının daha kolay tepsit edilmesi hedefleniyor.

HAKEM ATIŞI
Futbol oyun kuralları kapsamında uygulanan ve bazen sıkıcı sonuçlar doğuran hakem atışı, aşağıdaki hallerde tekrarlanacak; Eğer top kaleden içeri girerse... Eğer top doğrudan vurularak rakip kaleye girerse gol kararı verilecektir. Eğer top doğrudan vurularak kendi kalesine girerse bir köşe vuruşu verilecektir.
Hakem atışında tek oyuncu pek çok durumda gol kaydetmektedir. Bu durumda gol vermek zorunda kalan hakemlerin maruz kaldığı baskının ortadan kaldırılması amacıyla böyle bir değişikliğe gidiliyor.

'AÇIK ŞEKİLDE' KALKIYOR
Bir oyuncu, kasıtlı olarak topu elle tuttuğu veya oynadığında sportmenlik dışı davranıştan dolayı ihtar verilmesi gereken durumlar vardır. Örneğin, eğer oyuncu kasti olarak ve açık şekilde bir rakibin topa sahip olmasını engellemek için topu elle tutarsa ifadesinden 'açık şekilde' bölümü çıkartılacak. 'Kasıtlı ve açık şekilde rakibin topa sahip olması' ifadesi farklı yorumlara neden oluyordu. Yeni metinde 'açık şekilde' ifadesi silineceği için yorum da kolaylaşacak.

TAKTİK FAULE İHTAR
Sportmenlik dışı davranıştan dolayı bir oyuncuya ihtar verilmesi gereken farklı durumlar mevcuttur, örneğin eğer bir oyuncu direkt serbest vuruşa hükmedilebilecek yedi kusurdan birini kontrolsüz bir şekilde yaparsa... Umut vadeden bir hücumu önlemek için taktik nedenlerle rakibe müdahale ederek veya bozarak bir faul yaparsa... Kendi ceza alnı içinde, topla oynama şansı bulunurken, rakibin bariz gol atma şansını, onu tutarak veya faul yaparak engellerse... Bu kuralla, taktik faullerde futbolcu sağlığını tehlikeye atmasa bile yapılan herhangi bir sportmenlik dışı harekette de ihtar öngörülüyor.


Yükleniyor
BİZE ULAŞIN