Tazminatı öderim

Cuma 10.02.2012

"Amacım F.Bahçe başkanlığıydı, TFF başkanlığını düşünmemiştim. F.Bahçe'nin 4 konuşmacısı var. Karar verme yetkileri bile yok. Bir şey sorunca hemen cevap veremiyorlar. Cehennem yolunda ilerliyorlar"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı görevinden geçtiğimiz salı günü istifa eden Mehmet Ali Aydınlar dün gece Kanal D'de yayınlanan 32. Gün programına katıldı ve tarihi açıklamalar yaptı. Aydınlar hem şike soruşturması süreci hem de istifasıyla ilgili bilinmeyenleri anlattı. Aydınlar, "Fenerbahçe dava sonucunda beraat eder, disiplin kurullarında suçsuz bulunur ve CAS'taki davayı kazanırsa, parayı tahsil etmeleri için Türkiye Futbol Federasyonu'na gitmelerine gerek yok. O durumda 45 milyon euro'luk tazminatı cebimden ödeyeceğim" dedi. Fenerbahçe suçlu bulunduğu takdirde harekete geçeceğini söyleyen Aydınlar, "Fenerbahçe'nin uğradığı maddi manevi kayıpların hepsini, bu süreçte bana dönük suçlamalar ve eleştiri yapanlar tarafından karşılanması için Fenerbahçe Genel Kurulu'nu harekete geçireceğim" açıklamalarında bulundu. İşte Aydınlar'ın açıklamaları: "UEFA Genel Sekreteri İnfantino'ya benim için 'Fenerbahçeli'dir ve bu soruşturmada tarafsız değildir' şeklinde 65 bin şikayet yazısı gitmiş.
Bunu bana Platini söyledi. Platini'ye de 45 bin yazı gitmiş. Bu tünelin ucu Türk futbolu adına karanlık. Beşiktaş ve Trabzonspor büyük risk taşıyor. Eğer suçlu bulunurlarsa Avrupa'dan 8 yıl men edilebilirler; ama suçları varsa...

SADECE AZİZ YILDIRIM
Rıdvan Dilmen ve Aykut Kocaman ile görüştüğüm doğru. Bu görüşmede Rıdvan 'Şampiyonlar Ligi'ne Fenerbahçe'yi almadığınızda sizi eleştirdim. Siz haklıymışsınız, özür dilerim' dedi. Ben de, 'Daha benden çok özür dilersin' yanıtını verdim. Ben de Fenerbahçe'nin bu yönetimine oy verdim. 100 yıllık kulübe şayet bu yönetim böyle bir leke sürdüyse, manevi olarak kayıplarını gidermelerini talep ederim. Bu sezon Şampiyonlar Ligi'ne gidilemedi. Bundan sonra da men edilirse doğacak bütün tazminatları bunlardan tazmin edeceğim. Ben şahsen uygulamalarımla zarar verdiysem Fenerbahçe'nin zararlarını cebimden ödemeyi taahhüt ediyorum. Benim Fenerbahçeliliğimi eleştirecekler, önce manen ve madden en az benim kadar Fenerbahçe'ye versinler. Bu kulübe resmi tek Dünya Şampiyonluğu'nu ben getirdim. Şampiyonlar Ligi kategorisinde tek ikincilik ve üçüncülük kupalarını ben getirdim. Hiç şampiyonluk gelmemiş branşta üç sene üst üste şampiyonluk yaşattım. Bu yönetim kurulunda bir Aziz Yıldırım var; benden bir dönem önce yöneticilik yaptı. Belki bir de Vedat Olcay. Diğerlerinin hiçbiri ben yönetim kurulu üyesiyken kulübe üye bile değillerdi.

HEDEF F.BAHÇE BAŞKANLIĞI
Evet benim esas idealim Fenerbahçe başkanı olmaktı; TFF başkanı olmak değil. Fenerbahçe başkanı olmak isterim. Evet; Fenerbahçe'yi düşüren başkan olmak istemedim. Şampiyonlar Ligi kura çekiminden önce İnfantino'nun bana gönderdiği mektubu Nihat Özdemir ve Ali Koç'a gösterdim. Bana 'Haklısınız. Gitmeyelim' dediler. Ne zaman Trabzonspor Fenerbahçe'nin yerine alındı, o zaman kıyameti kopardılar. Tam 15 Süper Lig kulübü 58'inci maddenin değişmesi için yazı gönderdi. Galatasaray, Orduspor ve Bursaspor yollamadı. UEFA'ya bizzat giderek, 'Biz kulüpleri düşürmek istemiyoruz. Ne yapacağız' dedim. Bir çözüm yolu bulmak için uğraştım. UEFA, 'Genel Kurul kabul ederse, bir defaya mahsus küme düşme kalkar. Buna bir şey demeyiz. Ama cezaların bizim kabul edebileceğimiz, uluslararası normlara uygun cezalar olması lazım' yanıtını verdi.

İSTESEYDİM GEÇERDİ
Genel Kurul'da isteseydim kararı geçirirdim. Herkes farklı konuşuyordu. Divan başkanı bu öneriyi okutmadı bile. Salonda 240 delege vardı. Evethayır sayısı 40-50'yi bulmadı. Kimse ne olduğunu anlayamadı. Aslında o gün istifa edecektim. Ama yönetim kurulundaki arkadaşlarımı düşündüm.
Toplanıp, konuşalım istedik. Pazartesi istifa edecektik. Recep Mamur, Kayseri'den, Hasan Akıncıoğlu Antalya'dan kalkıp gelmişler. 17 kulüp başkanı ısrar edince 'Artık işin sonuna geldik, devam edelim' dedik. O gece Kısmet Erkiner'i dinledim. UEFA avukatının savunmasında 'TFF istese Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'nde oynatırdık' diye yazdığını söyledi. Lutfi Arıboğan'ı aradım. 'Bunu biliyor musun?' dedim. 'Hayır' dedi. Hukuktan genç bir avukatı aradım, 'Bu doğru mu?' diye sordum. 'Doğru' dedi. 'Yarın yazıyı gönder' dedim. Ertesi gün, yarımda arayıp yarım saat içinde yazıyı göndermesini istedim. 16.00'ya kadar bekledim. Yazı gelmedi. Daha önce hazırladığım açıklamayı duyurdum. Tam o sırada İlhan Helvacı'dan e-mail geldi, okuyamadım. Sonra gördüm. Erkiner'in sözlerinin doğru tercüme olmadığını gördüm.

HELVACI PIRIL PIRIL
UEFA, 'Fenerbahçe'yi TFF isteseydi Şampiyonlar Ligi'nde oynatırdık' demiyor; 'TFF'yi Disiplin'e verirdik. Orada TFF kendisini böyle savunabilirdi' diyor. İlhan Helvacı pırıl pırıl bir insan. Türk futboluna lazım. Lutfi Arğıboğan, İlhan Helvacı hedef oldu. Aileleri, çocukları var. Yarın başlarına bir şey gelse, onları hedef gösterenler, bu sorumluluğun altından nasıl kalkacak. Yerime gelecek olan yönetici veya başkan belli kararları vermek zorunda. Vermezse verdirtirler. 58. maddenin değişmesi gerekiyor. Çünkü şike de yapsanız, teşebbüs de etseniz cezası küme düşmek. Bu doğru değil. Adamı yaralayanla öldüren aynı cezayı almıyor ki.

İŞTE UEFA-TFF ANLAŞMASI
1- Suçlu çıkanlar için ceza verilecek.
2- Bu fiili işleyenler, bir defalığına düşürülmeyecek.
3- Fiilin ağırlığına göre, 12 puandan az ceza olmayacak.
4- Cezalar, bu sene uygulanacak.
5- Eğer bu fiil vuku bulunduğu süre içinde bir kupa varsa, geri alınacak.
6- Yayıncı kuruluşun verdiği paralar geri alılanacak.
Bu paralar, mağdur olan takımlara verilecek.
7- 2 milyon ile 10 milyon lira arasında ceza kesilecek.

UÇURUMA GÖTÜRÜYORLAR
Aydınlar Fenerbahçe'nin TFF tarafından Şampiyonlar Ligi'nden men edilmesi sürecinde perde arkasında yaşanan olayları da anlattı. Aydınla, "UEFA'dan mektup geldiğinde kulüp başkanları ile toplantı halindeydik. Fenerbahçe Başkan Vekili Nihat Özdemir ve Asbaşkanı Ali Koç datoplantıdaydı. Biz toplantıdan çıktık ve yazının İngilizcesini Ali Koç'a, Türkçesini de Nihat Özdemir'e verdim. Bu yazıyı okuduktan sonra Nihat bey, yanımda iki tane daha arkadaş var, bu olay 4 kişi arasındadır. Nihat bey 'tamam başkan bu yazıyı geldikten sonra biz şimdi karar alıp, katılmama kararını vereceğiz' dedi. Ertesi gün Fenerbahçe'den bir yazı geldi. O gün hem sabah, hem de öğleden sonra Fenerbahçe yöneticileri ile tekrar konuştuk. UEFA'ya da verdiğimiz cevapta 'sürecin kısıtlılığı nedeniyle Fenerbahçe karar verememiştir. Dolayısıyla Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligine gelmekten biz men ediyoruz' dedik. Ve öpüşerek ayrıldık. Fenerbahçeli yöneticiler daha sonra farklı açıklamalar yaptı. Fenerbahçe yöneticileri kulübü süratle uçuruma götürüyor, bunun vebalini öderler. 100 yıllık kulübe bu çamuru buluştırmışlarsa, Fenerbahçe'nin maddi manevi zararını karşılamaları için dava açacağım. Cihan Kamer, 'Cehennemin yolları iyi niyet taşları ile örtülü' diyor. Ancak onlar hızla cehennem yolunda ilerliyor. Bu iş kavga ile olmaz. Ne yapmaya çalışıyorsunuz?" ifadesini kullandı.

G.SARAY'IN YANLIŞI
Mehmet Ali Aydınlar, Türk futbolunun karanlık günler geçirdiğini de dile getirirek, kulüplerin el ele vermesi gerektiğini vurguladı. Aydınlar, "Eğer kulüpler bir araya gelmezse bundan herkes zararlı çıkacaktır. Futbolumuz ağır bir darbe alacaktır. Bundan en büyük zararı da Fenerbahçe görecektir" ifadesini kullandı. G.Saray'ın getirilen önerilere karşı çıkmasını da değerlendiren TFF eski başkanı, "Bana göre G.Saray'ın yanlışı şu: Söylemler hep medya üzerinden. Benimle konuşmayıp siteden açıklama yaptılar.
Olmadık yerde çıkışlar yaparak sürece zarar verdiler. Ateş üfleyerek sönmez gibi... Açıklamalarına Fenerbahçe taraftarı tepki gösterdi. Aslında 3 ay susalım, bu sorunu çözelim" yorumunu yaptı.

YILDIRIM ÇOK ZEKİ BİR İNSAN
Aydınlar: Aziz Yıldırım'ı gözaltında olduğu dönemde hastanede ziyaret ettim. Orada yarım saat görüştük. Aziz Yıldırım dışarıda olsaydı bu süreç böyle gelişmezdi. Çok zeki bir insan. Oturup onunla konuşabilirsiniz. Bugüne kadar hiç sürtüşmemiz olmadı. Aynı fikirdeydik, ama anlaşırdık. O olsaydı çok farklı olurdu işler. Doğru bilgilendirirseniz doğru yanıt alırsınız. Fenerbahçe yönetimi bizleri doğru bilgilendirmedi.

TRABZONSPOR'U BİZ GÖNDER MEDİK
Mehmet Ali Aydınlar, Trabzonspor'u Şampiyonlar Ligi'ne TFF'nin göndermediğini bir kez daha yineledi: Fenerbahçe'nin men edilmesinden sonra Trabzonspor'un alındığını TV'den öğrendim. Hemen UEFA'yı uyardım, Trabzon da şüpheli diye. Ama onlar aldılar. Şampiyonlar Ligi kimin; UEFA'nın. Adamlar tavrını koymuş. O dönem Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'ne göndermedik diye ağır ithamlar altında kaldık.
Trabzonspor'u Şampiyonlar Ligi'ne biz göndermedik. UEFA'nın uygulamasına göre, katılmayan takımın yerine sıralamadaki ilk takım alınıyormuş. Şampiyonlar Ligi, UEFA'nın kontrolünde, bizim değil ki.
Zaten Trabzonspor'un Şampiyonlar Ligi'ne alınmasından sonra bütün problemler çıktı.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN