Kaybederse yanar

Cumartesi 11.02.2012

CAS'ın Belçikalı hakimi Meulmans: UEFA tarafından Disiplin Kurulu'na verilir. 3-5 yıl arası ceza çıkabilir. Kaybedilen dava sonrası, bu kez UEFA da F.Bahçe'ye karşı bir dava açabilir

Fenerbahçe'nin CAS'taki davasını kazanması, Avrupa futbolunda pek çok dengeleri bozacak.
Türkiye'de ilk kez, "UEFA blöf yaptı, Türkiye Futbol Federasyonu da bunu gördü" diyen kişi olan CAS'ın Belçikalı hakimi Franz Meulmans'a bir kez daha sorduk. "Peki Fenerbahçe davayı kaybederse ne olur?"
İlk sözü "Ufff!" oldu Meulmans'ın! İşte Meulmans'ın açıklaması: Fenerbahçe'nin CAS'taki davayı kaybetmesi demek, UEFA tarafından Disiplin Kurulu'na verilmesi anlamına gelir. Kulüpler ile UEFA arasında karşılıklı belge alışverişi yapılır. Bunun içinde kulübün mali yapısından, kulübün oynadığı maçlardaki temiz olduğunu bildiren imzalı metne kadar her şey var...

YALAN BEYANDA BULUNMAK
Fenerbahçe'nin şu anda CAS'taki davası şike ile ilgili değil belki ama kaybedilen dava sonrası bu kez UEFA, karşı bir dava açabilir. Aynı davanın tekrarı olamayacak yeni davada Fenerbahçe şike yaptığı halde Avrupa kupalarına katılmak istediği için karşı tazminat davası açılabilir. Fenerbahçe'den yalan beyanda bulunmaktan tazminat isteyebilir ki; bunun kapsamına Şampiyonlar Ligi'nin adının kirlenmesinden, futbol adına olumsuz örnek teşkil etmeye kadar pek çok konu girebilir. Ama ben UEFA'nın şimdiye kadar hiçbir takım için bu kadar sert bir yaptırım uyguladığını görmedim ki, bunu Sion'a bile yapmadı.
Disiplin Kurulu'ndan çok acı bir ceza çıkabilir. 3 ila 5 yıl arasında. Tabii bir de şu anda UEFA elinde bulunan temiz belgesini de kullanıp 5 yıl boyunca Fenerbahçe'yi köşeye de sıkıştırabilir.

4-5 KATINI TALEP EDEBİLİR
Fenerbahçe hukukun üstünlüğüne inanıyor. CAS hakimleri de öyle... Ama sporun içindekilerin üç yanlışa tahammülü yok; şike, ırkçılık ve doping. Şike bunların içinde bir numaralı madde. Çok karmaşık bir dava var önümüzde... F.Bahçe; diyelim CAS'taki davayı kazandı, istediği rakamı talep etti ve aldı. Türkiye'deki mahkemeden ise şike yaptığına dair karar çıktı. Aynı dava bir daha görülemez ama UEFA bu kez Fenerbahçe'nin talep ettiğinin 4-5 kat fazlasını talep eden bir başka dava daha açabilir, dava sonuçlandığında.

AYDINLAR: HAYALİM F.BAHÇE BAŞKANLIĞI
Önceki gece yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düşen TFF eski başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın orta vadede Fenerbahçe ile ilgili çok önemli planları olduğu belirtildi. En büyük hayalinin Fenerbahçe başkanlığı olduğunu yüksek sesle dile getiren Aydınlar'ın, bu hedefine ulaşmak için maddi ve mane-vi olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğu kaydedildi.

TAKDİRLE KARŞILANDI
F.Bahçe, Bank Asya'ya düşerse, Mehmet Ali Aydınlar kulübün tüm zararını, bütün masraflarını cebinden karşılayacak. Başkanlığı döneminde F.Bahçe'yi Avrupa'da şampiyon yapma hayalleri kuran Aydınlar'ın yaptığı samimi açıklamalar sarılacivertli bazı taraftarlarca takdirle karşılandı. Taraftarların bir bölümünün, bu konuşma sonrası Aydınlar'a yönelik tepkisi önemli ölçüde azaldı.

YÜZLEŞELİM
Fenerbahçe, TFF Eski Başkanı Aydınlar'ın 32. Gün'de yaptığı açıklamalarına, resmi sitesinden "ACZ İÇİNDE" başlığıyla cevap verdi. Açıklamaların derin bir kaygı ve üzüntüyle izlendiğini belirten bildiride şu ifadelere yer verildi: "105 yıllık bir camiayı yakından ilgilendiren davanın görülmesine birkaç gün kala yapılan ve kulübümüzü kamuoyu nezdinde suçlu gösterme-ye çalışan bu açıklamaları son derece manidar ve talihsiz bulmaktayız. TFF başkanlığı yaptığı kısa süre içinde de sürekli çelişkili tavırlar sergileyen, bir gün başka ertesi gün bambaşka konuşan, görevde kalacağını söyleyip 24 saat geçmeden istifa eden Sayın Aydınlar'ın açıklamaları, artık onun bu tarzına alışan bizler için şaşırtıcı olmamıştır. Sayın Aydınlar, daha önce de yaptığı gibi hukuki gerçekleri saptırmakta ve bir çok olayı gerçeğinden farklı aktarmaktadır. Kulübümüz bu konuda ayrıntılı açıklamaları en kısa zamanda yapacaktır. Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu olarak biz kendisiyle ve açıklamaları doğrultusunda kefil olduğu kişilerle her platformda mümkünse en kısa zamanda yüzleşmeye hazırız.
Fenerbahçe camiası bu süreçte tüm yaşananların, tüm yaşatılanların farkındadır."

HELVACI: HÜSNÜ GÜRELİ İSTİFA ETMEMİ İSTEMEDİ
TFF Baş Hukuk Müşaviri Prof. Dr. İlhan Helvacı, şu anda başkanlığa vekalet eden Hüsnü Güreli'nin kendisinden istifa etmesini istediği yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu açıkladı. Radyospor'a konuşan Helvacı; Güreli'nin pazartesi günü kendisiyle bir toplantı yaparak, "Fenerbahçe sizin istifanızı istiyor; istifa etmelisiniz" dediği şeklindeki iddianın gerçeği yansıtmadığını belirterek şöyle konuştu: "Sayın Güreli ile konuştuktan sonra bunları açıklıyorum. O da iddialara karşı tepkili" dedi. Helvacı, Aydınlar'ın hatalı beyanını düzeltmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.Etiketler UEFA , Fenerbahçe, cas
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN