20 Yaş Altı Dünya Kupası 7 ilde yapılacak

Çarşamba 15.02.2012 11:52

Futbolda Türkiye'nin 2013 yılında ev sahipliğini yapacağı FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın organizasyon toplantısı İsviçre'de yapılırken, maçların düzenleneceği şehirler de belirlendi.

Türkiye Futbol Federasyonu'ndan (TFF) yapılan açıklamada, 20 Yaş Altı Dünya Kupası için FIFA'nın Zürih'teki merkezinde düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası Organizasyon Toplantısı'nın, Organizasyon Komitesi Başkanı Jim Boyce, TFF Genel Sekreteri Ebru Köksal, TFF Uluslararası Etkinlikler ve Dış İlişkiler Koordinatörü Süheyl Önen ve TFF Uluslararası Etkinlikler Uzmanı Candan Kançeşme Örnek'in de katılımıyla gerçekleştirildiği kaydedildi.

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası düzenlemeleri, maç takvimi ve ev sahibi şehirlerin görüşüldüğü toplantıda, 2011'in ekim ayında FIFA ile TFF yetkililerinin aday şehirlere yaptığı ziyaretler ile komitenin notlarının değerlendirildiği vurgulanarak, ''FIFA'nın Dünya Şampiyonası'ndan sonraki en önemli etkinliği olan 2013 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Rize ve Trabzon'da yapılması, organizasyon komitesince kabul edilmiştir'' denildi.

Öte yandan, FIFA Başkanı Sepp Blater'in de toplantının bir bölümünde yer alarak, 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın FIFA'nın 2 numaralı göz bebeği olduğunu vurgulayıp, ''Türkiye'nin, geleceğin yıldızlarının bulunacağı bu kupaya mükemmel bir ev sahipliği yapacağından eminim'' ifadelerini kullandığı aktarıldı.

Öte yandan, TFF heyetinin yarın sabah Nyon kentine giderek mart ayındaki UEFA Kongresi ve temmuz ayında Antalya'da yapılacak 19 Yaş Altı Kadınlar Avrupa Şampiyonası organizasyonu ile ilgili toplantılara, daha sonra ise TFF'nin oluşturduğu Yerel Organizasyon Komitesi çalışanlarıyla Zürih'te yapılacak 20 Yaş Altı Dünya Kupası çalışma toplantılarına katılacağı dile getirildi.

24 ülke katılacak
Türkiye'nin 2013 yılında düzenleyeceği 20 Yaş Altı Dünya Kupası'na 24 ülke katılacak. Organizasyonun maç takvimi ve şehirleri, FIFA'nın mart ayı sonunda yapılacak yönetim kurulu toplantısında nihai haliyle onaylanacak.

Dünyaca ünlü yıldızların kendilerini ilk kez gösterme şansı bulduğu, büyük ilgi gören ve pek çok ülke televizyonlarında yayınlanan 20 Yaş Altı Dünya Kupası, 2013 yılında 21 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN