Celseyi açıyorum

Çarşamba 15.02.2012

Türk spor tarihinin en önemli davası Silivri'de tarihi bir duruşma ile başladı

F.Bahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanıklı "Futbolda Şike Davası" dün Silivri'de başladı. İstanbul Özel Yetkili 16 Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşması için Fenerbahçeli taraftarlar da sabahın ilk ışıklarıyla yollara düştü. Otobüsler ve özel araçlarla Silivri'ye kadar yaklaşık 100 kilometreyi konvoy halinde kat etti. Salonun otoparkına girişine izin verilen araçlar da köpeklerle arandı. Taraftarlar, duruşma salonu karşısındaki alana üstleri aranarak alındı. Salona girenler yoğun güvenlik taramasından geçildi. Cep telefonları ve her türlü elektronik cihaz salona alınmadı, girişte jandarma emanetine bırakıldı. Fenerbahçe yöneticisi Nihat Özdemir, Ali Koç, Murat Özaydınlı, Abdullah Kığılı, Cihan Kamer'in aralarında bulunduğu 15 yönetici 08.35 sıralarında salona girdi.

MEDYA DA TAM KADRO
Basın kuruluşlarının polis adliye ve spor servislerinden muhabirlerin yanı sıra köşe yazarları da izleyici olarak katıldı. Duruşma salonunda çekim yapılamadığı için bazı basın kuruluşlarının karikatüristleri görev aldı. İzleyici bölümünde yer kalmadığı için gazeteciler, müdahil avukatlar için ayrılan bölüme alındı.
Çok sayıda canlı yayın aracı, gelişmeleri televizyonlardan an be an aktardı.

47 SANIK KATILDI
Duruşmaya, Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 23 tutuklu sanıktan 22'si katıldı. Sadece Şişli Etfal Hastanesi'nde safra kesesi ameliyatı olan Bülent İbrahim İşçen yoktu. Tutuksuz sanıklardan ise Tayfur Havutçu, Ümit Karan, İskender Alın'ın da aralarında bulunduğu 25 kişi hazır bulundu. Göksel Gümüşdağ'ın aralarında bulunduğu 45 tutuksuz sanık ise duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyetinde başkan Mehmet Ekinci, üye hakimler Hikmet Şen ve Seyfettin Mermerci, iddia makamında ise Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan yer aldı.DAKiKA DAKiKA DURUŞMA
07:00 İlk duruşma için Silivri'ye gidecek Fenerbahçe taraftarının büyük bir çoğunluğu Kadıköy Salı
Pazarı'nda toplandı ve Silivri'ye doğru hareket etti..
07:55 Fenerbahçe taraftarının oluşturduğu konvoy Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi'ne gelmeye başladı.
08:35 Fenerbahçe yönetimi tam kadro olarak Silivri'ye geldi.
08:45 Duruşma salonuna giriş yapan yöneticiler taraftarların arasından geçerek salona girdiler.
09:45 Saat 10:00'da başlaması gereken ilk duruşma, yaklaşık 15 dakika erken başladı...
10:00 Sarı-lacivert kravat taktığı görülen Aziz Yıldırım, salona elinde 3 klasörle geldi. Tutuklu sanıkların bulunduğu bölümde en ön sıraya oturan Yıldırım bir süre avukatlarıyla konuştu.
Yıldırım'ın moralinin iyi olduğu gözlendi.
Yıldırım bir süre sonra ayağa kalkarak izleyiciler bölümündekileri el sallayarak selamladı.
10:05 Kimlik tespiti yapıldı... Tenzip zaptının yapılmasının ardından Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, davanın bir numaralı sanığı Olgun Peker'in kimlik tespitini yaptı. Peker evli ve bir çocuğu olduğunu söyleyince Başkan Ekinci "Allah bağışlasın" dedi.
Peker ise "Amin" diyerek cevap verdi.
Peker mesleğinin inşaat ve futbolcu menajerliği olduğunu aylık gelirinin ise 5 bin TL olduğunu ifade etti.
Olgun Peker'in ardından Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın kimlik tespitine geçildi.
1952 doğumlu olduğunu ifade eden Yıldırım evli ve iki çocuk sahibi olduğunu söyledi. Başkan Ekinci, Yıldırım'a da "Allah bağışlasın" dedi. Yıldırım ise "Sağolun" cevabını verdi.
10:15 Hakimin "Sabıkan var mı? sorusuna 'tutuklanmadan önce yoktu' diyerek cevap verdi Aziz Yıldırım. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci de Yıldırım'ın bu sözüne "Hâlâ da yok" sözleriyle karşılık verdi.
İddianame okunurken Aziz Yıldırım suçlamaları gülerek dinledi.
Yıldırım, "Fenerbahçe kulübü başkanı ve inşaat mühendisiyim.
30 bin TL gelirim var" dedi.
Avukatları, duruşma öncesi Aziz Yıldırım'a laptop'la Fenerbahçe'nin maçlarını izlettirdi.
10:20 Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz, hakimin "Mesleğin ne" sorusuna "Lokanta işletmecisiyim" şeklinde yanıt verdi.
10:30 Aziz Yıldırım'ın eşi duruşmaya gelmedi. Damatları ise izleyiciler bölümünde yer aldı. Ali Koç başta olmak üzere yönetim kurulunun büyük bolümü duruşmayı takip etti.
Duruşmaya medyanın da yoğun ilgisi var. 100'e yakın basın mensubu da duruşmanın yapıldığı salonda yer aldı.
10:40 Tutuklu yargılanan sanıkların kimlik tespitlerinin ardından tutuksuz yargılanan sanıkların kimlik tespitine geçildi.
10:50 Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, yakınlarını izleyiciler bölümünde gördüğünde duygulandı ve gözyaşlarını tutamadı.
Aziz Yıldırım'ın avukatları, iddianamenin okunmamasını talep etti ancak bu talep mahkeme başkanlığınca reddedildi.
10:55 Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Cihan Kamer de, Twitter'dan yaptığı açıklamada şu an devam eden duruşmayla ilgili bilgiler verdi. Kamer, iddianamenin okunmaya başladığını ve bunun 3-4 gün süreceğinden Aziz Yıldırım ve diğer yöneticilerin bu hafta savunma yapma imkanlarının olmayacağını belirtti.
11:15 Mahkeme Başkanı Ekinci: Burada takımları, sporu yargılamıyoruz. Yapacağımız tek şey iddianamedeki olaylarla ilgili yargılama.
Bir yanlışlık varsa iddianamenin içinden ayıklayıp bunlara karar vereceğiz.
11:35 Şikayetçi Erman Toroğlu'nun avukatı konuşurken salondaki izleyicilerden gelen toplu öksürme (tepki gösterme amaçlı) nedeniyle hakim uyarılarda bulundu.
11:30 Mahkeme başkanı, iddianamenin okunmasına başlanmasının ardından salona girişçıkışları yasakladı.
11:45 İddianamenin okunmaya başlanmasıyla birlikte salonun büyük bölümü boşaldı.
12:30 İlk bölümünde kimlik tespitleri yapılan ve hızla iddianamenin okunmasına başlanan duruşmaya öğle tatili için ara verildi.
Mahkeme başkanı, cuma gününe kadar iddianamenin okunmasını tamamlayıp Çağlayan Adliyesi'ne geçmek istediğini söyledi.
12:45 401 sayfalık iddianamenin 3 TRT spikeri tarafından dönüşümlü olarak okunmasına devam edildi.
12:50 Duruşmaya saat 13.30'a kadar öğle arası verildi.
12:50 İddianamenin okunmasına verilen arada Aziz Yıldırım bulunduğu yerden kalkarak duruşma salonunu terk eden ilk kişi oldu. Diğer sanıklar izleyici bölümündeki yakınlarıyla selamlaşırken Yıldırım'ın duraksamadan salonu terk etmesi dikkat çekti.
12:55 Duruşmanın ilk anlarında olduğu gibi tutuklu sanıklar verilen arayı izleyici bölümüdeki yakınlarıyla selamlaşmaya ayırdı.
14:00 Duruşma verilen aranın ardından kaldığı yerden devam edildi...
14:30 Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Ali Koç, Silivri'ye gelen taraftarların önünde kısa bir konuşma yaparak, "Tüm taraftarlarımıza buraya geldikleri için teşekkür ediyorum" dedi.
15:35 F.Bahçe Asbaşkanı Mithat Yenigün'ün, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi önündeki taraftarlara beklememeleri yönünde yaptığı açıklamanın ardından bazı taraftarlar ayrılmaya başladı.
15:40 Duruşmaya kısa süreli ara verildi.
16:00 Aziz Yıldırım, gazetecilere, "Yarın (bugün) çok sert bir açıklama yapacağım" dedi.
16:10 Duruşma yeniden başladı ve iddianame okunmaya devam ediyor...
16:45 Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Eski Eskişehirspor Teknik Direktörü Bülent Uygun ve diğer isimlerin duruşma arasındaki diyalogları ortaya çıktı.
17:06 Fenerbahçeli yönetici İlhan Ekşioğlu duruşmanın ikinci bölümü başlamadan çocuklarıyla hasret giderdi.
17:40 Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, sarı-lacivertli kulübün resmi internet sitesi aracılığıyla Mehmet Ali Aydınlar'ı hedef alan açıklamalarda bulundu.
18:52 Fenerbahçeli yöneticiler Ali Koç, Murat Özaydınlı ve Nihat Özdemir, Silivri'den ayrıldı.
19:33 Davada ilk gün 113 sayfa okunarak tamamlandı. Duruşma bugün devam edecek.

* Salona girişte avukatların üstü aranmadı. Bazı avukatların cep telefonlarıyla salona girdiği ve gelişmeleri twitterdan takipçilerine duyurduğu iddia edildi. Mahkeme heyeti başkanı Mehmet Ekinci tutuklu sanıklardan Mehmet Yenice'ye "Kız kardeşiniz ölmüş, başınız sağolsun" dedi.

* F.Bahçe taraftarları 38 metre uzunluğunda üzerinde Fenerbahçe kulübünün ilk armasının bulunduğu ve "Alın terimiz şerefimizdir" yazılı "İstanbul Anadolu Yakası GFB" imzalı bir pankart açtı. Taraftarlar "Sana kalkan ellere kalkan olacağız" yazan büyük bir pankart da taşıdı.

* "İnternet Andıcı" davası kapsamında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ lehine, futbol yorumcusu Erman Toroğlu ile bazı basın kuruluşları aleyhine de sloganlar atıldı. Jandarma olay çıkmaması ve taşkınlık olmaması için hep tetikteydi.

* Duruşma nedeniyle çok sayıda taraftarın yerleşke önünde bulunacağını öğrenen seyyar satıcılar da sabahın erken saatlerinden itibaren alanda yerlerini aldı. Silivri esnafı ve mahkeme nedeniyle bu ilçeye gelen çok sayıda esnaf da günü kazançlı geçirmeyi başardı.

* Beşiktaşlı kongre üyesi Yalçın Aksoy, Ali Koç'a başkan Aziz Yıldırım'a iletilmesi için çiçek verdi. Aksoy, F.Bahçe'nin Samsun'a yenildiği maç sonrası havaalanında açtığı pankart ile Aziz Yıldırım'a destek vermişti. Aksoy hazırladığı bir metni de F.Bahçe taraftarlarına dağıttı.

* Davayı tutuklu sanıkların 140 kadar yakını da izledi. Tutuksuz yargılanan Göksel Gümüşdağ duruşmaya avukatını gönderdi. Bucaspor iki avukat ile davayı takip ettirdi. Tutuksuz yargılanan Sezer Öztürk, Sercan Yıldırım, Serdal Adalı da duruşmayı avukatları ile takip ettirmeyi tercih etti.

* Mahkeme Başkanı Ekinci duruşma sonunda "Herkesin Sevgililer Günü kutlu olsun. Umarım herkes yakında sevdiklerine kavuşur" dedi. Duruşmanın 09.30'da başlayacağını belirten Ekinci, "Yarın bu salonda Balyoz Davası görülecek. O yüzden dava küçük salonda görülecek" dedi.OLGUN PEKER: SON DERECE RAHATIM
Tutuklu sanıklardan Olgun Peker de gazetecilerin bulunduğu bölüme doğru gelerek, ''Savunmalarımızı yapmaya başlayınca herkes açık açık ne olduğunu görecek. Son derece rahatım. Her şey güzel. Pazartesi gerçekleri açıklayacağım'' dedi.BİZE ULAŞIN