İkinci duruşma yapıldı

Çarşamba 15.02.2012 10:33

Şike soruşturması kapsamında Silivri Ceza İnfaz Kurumu'nda görülen davanın ikinci duruşması bugün yapıldı...

Aziz Yıldırım ve yöneticilirin de yargılandığı tarihi davanın ikinci duruşması, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi'nde bugün yapıldı. Dünküne göre daha küçük boyutlu bir salonda yapılan duruşmada iddianamenin okunması işlemi halen daha devam ediyor.

Türk Sporundaki tarihi davanın ilk duruşmasının yapıldığı salonda bugün Balyoz Davası'nın duruşması yapıldığı için, bugünkü duruşma yerleşke içerisindeki daha küçük bir salonda yapıldı. Bugünkü duruşma salonu dünkü salonun 4'te 1'i büyüklüğünde olduğu için, sanıklar da daha sıkışık bir düzende oturuyor. Ancak Aziz Yıldırım, dün olduğu gibi bugün de sanık sırasının en önünde ve sağ tarafında dosyalarıyla birlikte hazır bulundu.

Davanın dünkü duruşmasına göre bir başka farklılık da sanıkların salona düne göre daha geç getirilmeleri oldu. Saat 09.30'de salona getirilen sanıklar, oturma düzeninin sağlandığı yaklaşık 20 dakikalık sürede, yakınları ile selamlaşma ve avukatları aracılığıyla yakınlarıyla iletişime geçme imkanı buldu.

Duruşma salonunda Yıldırım'ın yakınlarından Acar Yıldırım ve Ali Yıldırım hazır bulundu. Yıldırım'ın diğer yakınlarının Silivri civarındaki bir otelde bulunduğu öğrenildi. Bu arada salona ilk olarak saat 08.45'te Asbaşkanlardan İlhan Ekşioğlu'nun eşi ile kızı Tauna geldi.

Tutuklu sanıklardan Bülent İşcan sağlık sorunları nedeniyle bugünkü duruşmaya da katılamadı. Mahkeme Başkanı Ekinci, İşcan'ın sağlık raporunun mahkemeye getirilmesini istedi.

''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin görülen davada yargılanan bazı sanıkların, avukatlarına, ''koğuşlarında kaloriferlerin yanmadığını, sıcak su olmadığını, suların da zaman zaman akmadığını'' söylediği öğrenildi.
İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları yerleşkesindeki küçük salonda görülen duruşma, verilen öğle arasının ardından, sesli ve görüntülü kayıt alan sistemin arızalanması nedeniyle yarım saat gecikmeyle başladı. Sistemin tamir edilmesinden sonra iddianamenin okunmasına devam edildi.

Tutuklu sanıklardan Coşkun Çalık, rahatsızlanması üzerine duruşma salonundan çıkarılarak ambulansta tedavi edildi. Çalık, tedavisinin ardından tekrar duruşma salonuna getirildi.

İddianamenin Aziz Yıldırım ile ilgili bölümü okunurken, Yıldırım'ın, bulunduğu yerden önündeki iddianame fotokopisi üzerinden takip ederek, kalemle bazı yerlerin altını çizip not aldığı görüldü.

-İDDİANAMEDEKİ ŞİFRELER GÜLÜŞMELERE NEDEN OLDU-
Yıldırım ile ilgili suç isnatlarının anlatıldığı bölüm okunduğunda salonda zaman zaman gülüşmeler duyuldu. İddianamede geçen ve şike için şifre olduğu iddia edilen ''tarla'' ve ''inşaat'' kelimelerinin okunduğu sırada Fenerbahçeli yöneticiler Murat Özaydınlı ve Ali Koç'un da güldüğü görüldü.

Davanın öğleden sonraki bölümü için salona girilirken Murat Özaydınlı, Aziz Yıldırım'ın kardeşi Acar Yıldırım'a, ''Gel ağabey, gidip biraz gülelim'' diye seslendi. Acar Yıldırım'ın da bunun üzerine, ''Yok ben gelmiyorum. Söylenenleri duyunca canım sıkılıyor'' dediği duyuldu.

-YILDIRIM: ''BOKSÖRLE Mİ GELDİNİZ?''
Duruşmaya verilen ara sırasında, davayı izlemeye gelen Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Nihat Özdemir, Asbaşkan Murat Özaydınlı ve yönetici Semih Özsoy'a el sallayan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, iddianamedeki bir bölüme gönderme yaparak, ''Boksörle mi geldiniz?'' dedi. Yöneticilerin de bunun üzerine gülerek, ''evet'' dedikleri duyuldu.

Özaydınlı, tutuklu sanık İlhan Ekşioğlu'na, iddianamede yer alan ''...Yoğun şekilde çalışan bazı üyelerin mükafatlandırıldığı, örneğin; Ali Kıratlı'nın Kıbrıs'a tatile gönderildiği...'' bölümüne atıfta bulunarak, ''Beni Kıbrıs'a göndersene, gülmekten midemiz ağrıdı'' diye seslendi.

Tutuklu sanıklardan Cemil Turan'ın torunları Sanem ve Esma ile yeğeni Berfin'e sarıldığı görülürken, İlhan Ekşioğlu'nun kızı Tuana'nın da duruşmaya verilen aralarda babasının yanına giderek sarıldığı ve sohbet ettikleri görüldü.

-DURUŞMA SALONUNDA DİKKATİ ÇEKEN ZİYARETÇİ-
Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Nihat Özdemir'in yanında bulunan ve ABD'li olduğu öğrenilen siyahi Mark Peter Charles, gazetecilerden yoğun ilgi gördü. Charles'ın, Fenerbahçe-İnter maçını izlemek için geldiği İstanbul'da Aziz Yıldırım'la tanıştığı ve Yıldırım'ı görmek için Silivri'ye geldiği kaydedildi.

Bazı sanık avukatları, duruşma arasında gazetecilere, sanıkların kendilerine, ''koğuşlarında kaloriferlerin yanmadığını, sıcak su olmadığını, suların da zaman zaman akmadığını'' söylediğini ifade etti.

Bu arada, mahkeme heyetinin sanıkların savunmalarını, iddianamedeki sıraya göre değil, sanıklara yöneltilen suçlama konularına göre alacağı öğrenildi.


"ŞİKE DAVASI" SONA ERDİ
İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen "Şike Davası" sona erdi. Yarın kalındığı yerden devam edilecek duruşmada bugün, iddianamenin 232. sayfasına gelindi.

Şike davasında iddianameyi dönüşümlü olarak okuyan TRT spikerlerinin, saat 17.00'de verilen aranın ardından iddianameyi daha hızlı bir şekilde okumaya başladıkları görüldü. Dün yapılan oturumda iddianamenin 120 sayfa okunmasını planladıklarını belirten Başkan Mehmet Ekinci, ancak duruşmaya katılanların yorulması nedeniyle 113'üncü sayfa okunurken duruşmayı sona erdirmişti.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Futbolda Şike davasının bugün görülen duruşmasında da iddianamenin 220'nci sayfaya kadar okunmasının planladığı öğrenildi. Ancak saat 17.00'de duruşmaya ara verildiğinde iddianamenin henüz 197'nci sayfasına kadar okunduğu gözlendi. Saat 17.35'e kadar süren aranın ardından başlayan duruşmada TRT spikerlerinin, iddianameyi çok hızlı bir şekilde okudukları görüldü. Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, TRT spikerlerine hızlı okumaları yolunda talimat verdiği iddia edildi.

Duruşmaya yarın devam edileceğini belirten Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Yargılamaya önümüzdeki hafta Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'nda devam edeceğiz dedi.

Ekinci, "Bu hafta iddianamenin okunmasını tamamlayacağız. Önümüzdeki hafta Pazartesi Salı, Perşembe ve Cuma günleri ifadelerin alınması ile devam edeceğiz. Önce Olgun Peker'in ifadesiyle başlayacağız daha sonra iddianamede yer alan Peker grubunun ifadeleriyle devam edeceğiz. Daha sonra Aziz Yıldırım ve iddianamede yer alan grubunun ifadelerini de alacağız. Savunmalarınızı CD ortamında bizlere sunarsanız yargılama hızı açısından daha iyi olur. Yinede takdir sizindir" diyerek sanık ve sanık avukatlarını
duruşmanın işleyişi hakkında bilgilendirdi.

İŞTE DAKİKA DAKİKA YAŞANAN GELİŞMELER

17:50 Duruşma salonunda halen daha iddianame okunuyor...

16:35 Aziz Yıldırım, TRT spikerleri tarafından okunan iddianameyi, önündeki yazılı metinden takip ediyor.

16:00 İddianame'nin okunmasına devam ediliyor...

14:00 Kayıt cihazında yaşanan teknik aksaklıktan sonra duruşmanın ikinci oturumuna başlandı...

13:45 Verilen ara halen daha devam ediyor. Bu arada Fenerbahçe Başkanvekili Nihat Özdemir ve Murat Özaydınlı da Silivri'ye geldi...

13:25 Duruşmanın ikinci bölümünde, iddianamede Aziz Yıldırım'la alakalı olan bölümler okunacak...

12:15 Duruşmaya 1 saat ara verildi...

11:52
Fenerbahçe Yönetimi'nden şu ana kadar 2 yönetici Silivri'ye geldi. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 23'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın duruşmasına devam edilirken, Asbaşkan Ali Koç ve Yönetici Ünal Uzun Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne geldi.

11:45 İddianame'nin 137. sayfası geride kaldı...

11:20
Davada yargılananlar arasında bulunan Giresunspor eski yöneticilerinden Coşkun Çalık'ın, iddianame okunurken geçirdiği kısa süreli rahatsızlığın ardından duruşmaya ara verilmişti. İddianame yeniden okunmaya başlandı...

11:10 Duruşmaya ara verildi

10:40 İddianamenin okunduğu sırada Aziz Yıldırım'ın sık sık önündeki dosyalara bakarak bazı notlar aldığı gözlemlendi.

10:20 Gazeteciler ve izleyiciler salonun en arkasında. LCD ekranla görüntü arkaya veriliyor

10:10 Avukatlar, cuma gününe kadar iddianamenin okunacağını, Çağlayan'daki duruşmada hareketli saatlerin yaşanacağını belirtiyor.

09:53 Silivri'deki ikinci duruşma başladı.

09:30 Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım, duruşmanın yapılacağı salona elinde 2 klasörle geldi.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN