Şike davası Türkiye'yi böldü

Perşembe 16.02.2012

Wall Street: Milyarlarca dolarlık ligde iddia edilen yolsuzluk suçlaması toplumu fazlasıyla germekte

ABD'nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, "Şike Davası Türkiye'yi Bölüyor" başlıklı haberinde "Milyarca dolarlık ligde iddia edilen yolsuzluk suçlaması ile düzinelerce kişi hakkında açılan dava, hükümet ve toplumdaki ayrışmaları gözler önüne seriyor" diye yazdı. Haberde 100 kadar futbol yönetici ve oyuncusunun yargılandığı davanın, ülkeyi sarsan ve Türk devletinin en üstteki basamaklarındaki ayrışmaları göz önüne seren, benzeri olmayan şike iddialarına ilişkin soruşturmasının ardından başladığını kaydetti.

Davanın görüldüğü Silivri mahkemesinin dışında binden fazla F.Bahçe taraftarının toplandığını, sanıklara destek amacıyla slogan attıklarını yazan gazete, polisin en az 19 birinci ve ikinci lig maçında şike yapıldığı yönünde ikna olmasının ardından bir "tutuklama dalgası"nın yaşandığına dikkat çekti. Türkiye'deki "şike skandalı" nın münferit bir olay olmadığını başka ülkelerde de benzer olayların yaşandığını kaydeden WSJ, çok sayıda kulüp, oyuncu ve federasyon başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın da bu olaydan etkilendiğini belirtti.

ENFLASYON DÜŞER ANCAK!...
Çek Devlet Radyosu'nun muhabiri Julie Urbisova ülkesine şike davasıyla ilgili gelişmeleri şöyle aktardı: Mahkeme için gelen insanlar, inanılmaz bir kalabalık oluşturmuştu. Türkiye'de hükümet düşer, enflasyon düşer ama F.Bahçe düşemez. İnsanların ortak söylemi bu.

TÜRKİYE'DE DEV DENEME
Danimarka'nın Jydske Vestkysten gazetesi adına şike davasını takip eden Johnny Gudmund Petersen, F.Bahçe'nin küme düşürülüp lig kupasının elinden alınma riski olduğunu yazdı. Petersen, F.Bahçeli taraftarların Silivri'yi karnaval yerine çevirdiğini ve hiçbir kulüp taraftarının bu kadar ateşli şekilde başkanın arkasından koşmayacağını belirtti. İspanyol ABC gazetesi "Şike skandalı için Türkiye'de dev deneme" manşetini attı. Polonya'nın Przeglad Sportowny gazetesi "Hayranları Aziz Yıldırım'ı saatlerce bekledi" ifadesini kullandı.

VOLOU, FENER'İN CANINI SIKTI
CAS, Yunan Olymoiakos Volou takımının, şike yaptığı gerekçesiyle Avrupa Ligi'nden ihraç edilmesi üzerine yaptığı başvuruyu haksız buldu. UEFA, Volos'un uluslararası maçlardan 3 yıl süreyle men edilmesine karar vermişti. Bu haber F.Bahçelilerin canını sıktı.

* Duruşmayı izlemeye giden bazı kişiler 'arındırılmış bölge'deki yakınları için hazırladıkları dürüm kepapları tellerin üzerinden attı. Güvenlik güçleri hemen müdahale ederek dürümleri toplayıp içine baktı.

* Fenerbahçe yöneticisi Murat Özaydınlı dünkü duruşmayı bir süre izledikten sonra dışarı çıkıp sigara içti. Özaydınlı "Sinirlendim, çıktım. 'Kahve içelim' demeyi bile suç sayıyorlar" ifadesini kullandı.

* Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan ve Silivri'de görülmeye başlanan futbolda şike davasında iddianamenin 1 sayfasının okunması 4 dakika 20 saniye sürüyor.

* BANK Asya 1. Lig kulüpleri, Mehmet Ali Aydınlar'ın yeniden başkan adaylığına karşı olduklarını açıkladı. Dün yapılan toplantıya Bank Asya 1. Lig kulüp başkanlarının yanı sıra Spor Toto 2. ve 3. Ligleri'nden de bir temsilci katıldı.Etiketler Fenerbahçe
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN