Şike davasında üçüncü gün

Perşembe 16.02.2012 10:36

''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 3'üncü duruşması bugün yapıldı...

İŞTE YAŞANAN SON GELİŞMELER
15:35 - Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Ali Koç'a "Siz de mi Aziz Yıldırım'ın yakınısınız" diye takıldı, Ali Koç da bu soruya 'Evet' diyerek cevap verdi.

15:25 - Aziz Yıldırım, duruşma esnasında Mecnun Odyakmaz ile eski maçları izlemeye devam etti.

15:15 - Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu; verilen aradan yararlanarak eşi ve çocuklarıyla hasret giderdi.

15:10 - Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, sanıkların yakınlarıyla görüşmesine müsade etti.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonunda görülen duruşmaya verilen arada basın mensuplarının bulunduğu bölüme yaklaşan Yıldırım, burada bir sandalyeye oturarak, gazetecilerle sohbet etti.

Burada sadece iddianamenin okunduğunu, başka bir şey olmadığını ve savunmasına Olgun Peker'den sonra salı günü Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayında başlayacağını belirten Yıldırım, hem yazılı, hem sözlü olarak savunma yapacağını söyledi.

Bir gazetecinin ''Savunmanız kaç sayfa?'' diye sorduğu Yıldırım, ''Herkes bir şey atıyor. Henüz tam belli değil. Benim haberim ve bilgim olmadan bir şeyler yazılıp çiziliyor'' dedi.

Gazetecilere de sitem eden Yıldırım, ''Uyanın, uyanın artık'' diye konuştu.

Galatasaray ve Beşiktaş taraftarlarının, Trabzonspor ile takımlarının yaptıkları maçlar öncesi, Fenerbahçe'nin şampiyon olmaması için kendi takımlarının Trabzonspor'a yenilmesi yönünde SMS attıklarını öne süren Yıldırım, şunları kaydetti:

''30 bin kişi mesaj atmış. Galatasaray Başkanı da söyledi ama bunu kimse dikkate almadı. 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'a göre beni evden aldılar. Dolandırıcılık ve çete dolayısıyla... Adreste bulunamayanlar var. Bu kişileri neden bulmak istemediler? Bunları bir araştırın. Açık açık bu hadise şike değil, başka bir şey... Beni dinlemeye hangi tarihte başladılar? Ne şikesi? İş sadece şike olsaydı, başka kulüpler de dinlenirdi.''

''Arkasında siyasal bir şey mi var?'' diye sorulan Yıldırım, ''Bilmiyorum araştırın biraz'' cevabını verdi.

Yıldırım, bir gazetecinin ''İş hayatınızla ilgili olabilir mi?'' diye sorması üzerine de ''Yok öyle bir şey'' diye konuştu.

Aziz Yıldırım, duruşmayı izlemeye gelen eski sporcu ve gazeteci Ömer Güvenç'e hitaben ''Şikeyi en iyi sen bilirsin, çünkü eski futbolcusun'' dedi.

Başka bir soru üzerine Fenerbahçe'nin çok iyi gittiğini söyleyen Yıldırım, ''Bu haftaki Fernerbahçe-Sivasspor maçında her iki takımın bayanları beraber otursun ve bayrak sallasın. Bu ülkenin birliğe ve beraberliğe ihtiyacı var'' ifadelerini kullandı.

Yıldırım, davanın tutuksuz sanığı Beşiktaş Protokol Müdürü Ahmet Ateş'e hitaben ''Braga maçı için Beşiktaş'ı tebrik ediyorum'' dedi.

Aziz Yıldırım, duruşmayı izlemeye gelen yeğeni Cansu Yıldırım'a el sallayarak hal ve hatırını sordu.

Tutuklu sanık Olgun Peker de gazetecilerin bulunduğu bölüme gelerek, ''Benim savunmamda çok bilinmeyen şeyler olacak. Çok dikkatlice takip edin. Bilmediğiniz çok şey var. Pazartesi günü her şeyi açıklayacağım'' diye konuştu.

TRT spikerlerinin dönüşümlü olarak iddianameyi okuduğu duruşmaya, daha sonra öğle arası verildi.

DURUŞMADAN DİĞER NOTLAR
İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin küçük salonunda görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Olgun Peker, Aziz Yıldırım, Mecnun Odyakmaz, İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu ve Tamer Yelkovan'nın da aralarında bulunduğu 22 tutuklu sanık katıldı.

Tutuklu sanıklardan Bülent İbrahim İşçen'in raporlu olması nedeniyle katılmadığı duruşmada, tutuksuz sanıklardan Beşiktaş Futbol Takımları Genel Direktörü Tayfur Havutçu ile Doğan Ercan, Ahmet Ateş, Serkan Acar, Yavuz Ağrıgöl ve Tuğrul Çağrı Özer de hazır bulundu.

Duruşma salonuna gelerek yerine geçen Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci, arka sıralarda oturan tutuklu sanıklara seslenerek, ''Ön tarafa gelin de yüzünüzü görelim'' dedi.

Başkan Ekinci, Havutçu'yu tebrik etti
Ekinci, tutuksuz sanık Tayfur Havutçu'yu da Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi 2. tur ilk maçında Portekiz ekibi Braga'yı deplasmanda 2-0 yendiği maçı kast ederek, ''Tayfur Bey, Beşiktaş'ı tebrik ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Bu arada, duruşma başlamadan önce basın mensuplarının olduğu bölümün yakınına gelen tutuklu sanık Sivasspor Külübü Başkanı Mecnun Odyakmaz, Fenerbahçe-Sivas maçı sırasında şeref tribününden stada doğru eliyle yaptığı 4 işaretinin yanlış anlaşıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Emniyette o hareketi bana sordular. 'Her neyse polis sorar ama savcı sormaz' dedim. Savcılıkta da aynı soru sorulunca iyice sinirlendim. 'Her neyse hakim sormaz' dedim ama hakim de aynı soruyu sordu. O yetmiyormuş gibi bir de cezaevine girdiğimde gardiyanın ilk sorduğu da 'Ağabey o işaret ne anlama gelir' oldu.''

''Biz şike yapmak için maçtan önce konuşup anlaşamadık ama şeref tribününde 2 dakikada anlaştık ve ben 4 işareti yaptım öyle mi?'' diyen Odyakmaz, ''Biz maç satacak kadar...'' diyerek küfür içeren ifadeler kullandı.

Duruşmada, TRT spikerleri Hakan Kıra, Muammer Demiröz ve Ömer Faruk Zora tarafından iddianamenin 232'nci sayfasından itibaren okunmasına devam ediliyor.

Bu arada, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi önüne dün olduğu gibi taraftarların gelmediği, duruşma salonunda da önceki 2 celseye göre katılımın az olduğu gözlendi.

DURUŞMA YARINA ERTELENDİ!
''Futbolda şike'' iddialarına ilişkin Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davada, iddianamenin 352'nci sayfasına kadar okundu.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmaya verilen arada basın mensuplarının bulunduğu bölüme yaklaşan Aziz Yıldırım, gazetecilere hitaben, ''İddianameyi dinliyorsunuz. Benim talimat verdiğim söyleniyor. Talimat verdiğim bir tapeye rastladınız mı? Rastladıysanız söyleyin, ne olduğunu size anlatayım'' ifadelerini kullandı.
Bir gazetecinin, sağlığının nasıl olduğunu sorması üzerine Yıldırım, ''Sağ kolumda biraz sıkıntı var'' cevabını verdi.

Tutuklu sanıklardan Abdullah Başak da gazetecilerin yakınına gelerek, ''Benim menajer olduğumu yazmışlar. Ben kimin menajeriyim? Bu kadar yargısız infaz olur mu? Ne alakası var? Ben bir çıkayım, Erman Toroğlu'nun CD'sini yayınlayacağım, Kıbrıs'taki CD'sini... Bunu avukatına da söyledim'' dedi.

Tutuklu sanık Aziz Yıldırım'ın avukatı Abdullah Kaya da verilen arada Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin yanına giderek, spikerlerin okuduğu iddianamede yanlışlık bulunduğunu söyledi. Avukatlara verilen iddianamenin 337. sayfasında bazı kısımların bulunmadığını ifade eden Kaya, bu durumu Başkan Ekinci ile görüştü.

İddianamenin bu bölümünü inceleyen Ekinci, ''İddianamede yanlışlık yok. Format farkı bulunuyor. 1-2 sayfa eksik çıkmış sanırım. Fiziki olarak mahkemeye gönderilen ıslak imzalı iddianame, şu an spikerlerin okuduğu iddianamedir. İddianame doğrudur, herhangi bir sıkıntı yoktur'' diyerek, TRT spikerlerinden iddianamenin okunmasına devam edilmesini istedi.

Avukat Kaya, daha sonra gazetecilerin soruları üzerine, ''Tahminimce içerik farklılığından ziyade, savcılığın iki farklı iddianame yazdığını düşünüyorum. Hakimlik ve avukatlık hayatımda ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum. Bu iddianame aceleye gelmiş. Savcının bu durumu açıklamasını istiyorum'' dedi.
Kendilerine verilen iddianamenin 337. sayfasında, bazı sanıklar arasındaki bir kısım telefon görüşmelerinin bulunmadığını belirten Kaya, mahkemede okunan iddianamede ise söz konusu telefon görüşmelerinin yer aldığını söyledi.

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, iddianamenin 351'inci sayfasının okunmasının ardından araya girerek, duruşmayı yarına erteledi.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN