"Erzik kendisi çıkıp aday olsaydı..."

Cuma 17.02.2012 12:14

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkanlığına aday olduğunu açıklayan Erdal Alkış, maddi ve manevi kaybedecek hiçbir şeyi olmadığını, bu nedenle dik durduğunu ve dik durmaya da devam edeceğini söyledi.

Hiçbir kulübe üye olmadığını belirtip, ''Artık renklerin tamamen üstünü örtme vakti geldi'' sloganıyla yola çıkan, Türk-Hint İş Konseyi Başkan Vekili Alkış soruları yanıtladı.

Alkış, istifa eden Mehmet Ali Aydınlar'ın yerinde olsa yaşanan süreçte nasıl davranacağı yönündeki soruya verdiği cevapta, futbolun içindeki insanların Aydınlar'ı zor durumda bıraktığını belirterek, şunları kaydetti:

''Aydınlar'ın tabii ki bulunduğu duruma son derece saygı gösteriyorum. Futboldaki bugünkü problem Aydınlar'ın problemi değil. Net bir şekilde söylemek isterim. Talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Çok zor durumda bıraktılar. Zor durumda bırakanlar da yine futbolumuzun içindeki arkadaşlarımız maalesef. Ben olsam tabii ki öyle bir pozisyona mahal vermezdim. Çünkü benim kaybedeceğim bir şey yok. Açık söyleyeyim. Benim madden ve manen kaybedebileceğim hiçbir şey yok. Bundan dolayı dik duruyorum ve dik duracağım. Onlar tabi biraz daha hassas düşünmek durumundaydılar. Bu maddi ve manevi seviye meselesidir. Benim kaybedeceğim hiçbir şeyim olmadığı için bugün bu göreve talip oldum.''

''Şenes Erzik kendisi çıkıp aday olsaydı çok mutlu olurdum''
Erdal Alkış, TFF başkanlığına aday gösterilen Şenes Erzik ismi üzerinde bir proje geliştirildiğini savunarak, şöyle konuştu:

''Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç önce 4 kulübün başkanıyla, sonra da Şenes Erzik ile görüştü. Şenes Erzik kendisi çıkıp aday olsaydı çok mutlu olurdum. Ancak endişem şu: Türkiye Futbol Federasyonu acaba bu saatten sonra ne kadar özerk? Sayın Erzik gibi bir markanın Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli sosyal kitlelerini oluşturan TFF'ye yönelik, 'Eğer bana mahkumsanız, zorunluysanız' gibi ifadeleri... Böyle bir acziyet karşısında ben sadece üzüleceğimi ifade ediyorum. Bu kadar acz içindeyse futbolu yöneten insanlar, hakikaten üzüntü içinde olurum.''

''Federasyon delege listesini vermedi''
Erdal Alkış, asistanlarının bugün TFF'ye müracaat edip, delege listesini almak istediklerini, ancak bu taleplerinin yanıtsız kaldığını bildirdi. Alkış, ''38. maddeye göre resmi adaylık müracaatının yapılmasının gerekli olduğundan bahsetmişler. Ben bize destek veren insanların deşifre edilmesini asla istemem. O insanlar futbolun düzelmesi için fedakarlık yapan Anadolu kulüplerinin insanları. 38. maddeyi de incelettim böyle bir şeyin olmadığını gördüm. Federasyona e-mail göndererek yazılı cevap istedim'' ifadelerini kullandı.

''Denenmiş insanların bir daha gelmesi çözüm olmaz''
Federasyon başkanlık seçimi için oluşan yapıyı değiştirip değiştiremeyeceği sorusuna verdiği cevapta Erdal Alkış, şu ifadeleri kullandı:

''Bu ülkede 30 sene boyunca iktidara gelmiş gitmiş bir sürü insan oldu. Bunu Türk futbolu için de söyleyebiliriz. Bunun bir şekilde değişmesi gerekiyor. Türkiye'de çok şey değişti. Bu da değişecek. Bu benimle olur ya da bir başkasıyla olur. Ama değişecek. Değişmek zorunda. Yoksa denenmiş insanların yeniden bir daha bir daha gelmesi çözüm yolu değil. Bu sadece zaman kazanmanın bir formülüdür. Türk futbolunun en önemli problemi, Türk futbolunu yönetenlerden kaynaklanıyor. Bunu mutlaka sistematik bir şekilde, hızlı bir şekilde, kararlı bir şekilde düzeltmek durumundayız. Yoksa bir Erdal gelir, bir başkası gelir... Değişen bir şey olmayacaksa bunun bir anlamı yok.''

Etiketler Erdal Alkış
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN