Erzik'ten yeşil ışık

Cuma 17.02.2012

Önce 3 büyük kulüp ile toplantı yapan Kılıç, ardından federasyon başkanlığı için adı ön plana çıkan Erzik ile Meclis'te buluştu ve kulüplerin isteğini iletti

Futbol Federasyonu'nda 27 Şubat'taki olağanüstü genel kurul yaklaşırken, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, dün üç büyük kulüp ile biraraya geldi. Ankara'da yapılan görüşmede Kılıç'ın, Beşiktaş ve Kulüpler Birliği Başkanı Yıldırım Demirören, F.Bahçe Başkan Vekili Nihat Özdemir, G.Saray Başkanı Ünal Aysal ve ikinci başkan Adnan Öztürk ile yaptığı görüşmede; "Tek aday çıkarın, destek veririz. Ama hiçbir kulübe yakın olmasın. Futbolu kaostan kurtaracak, spor ve hukuk bilgisine sahip biri olsun" dediği öğrenildi.

MECLİS'TE GÖRÜŞTÜ
Bu sözler üzerine, bu kriterlere en yakın ismin Erzik olduğunu yineleyen yöneticiler ikna etmesini rica etti. Erzik ile Meclis'te bir araya gelen Kılıç, kulüplerin isteğini iletti. Daha önce bu göreve sıcak bakmayan Erzik'in ikna olduğu ve "Üzerimize düşeni yaparız" dediği öğrenildi. Ancak Erzik, tüm kulüplerin "uzlaşması" durumunda görevi kabul edebileceğini yineledi. Bu arada eski başkanlardan Erdenay Oflaz, Mehmet Atalay'a "vefasızlık" yapıldığını söyledi. Türk-Hint İş Konseyi Başkan Vekili Erdal Alkış da adaylığını açıkladı.

ŞENES ERZİK: BAŞKA ÇARE YOKSA ADAYIM
UEFA 1. Asbaşkanı ve FIFA İcra Komitesi üyesi Şenes Erzik, "Benden başka çare yoksa adayım" dedi. Bakan Kılıç ile görüştükten sonra gazetecilere açıklama yapan Erzik, "Türk futbolu bugün birbiriyle kavga edecek ortamda değil. Bunu tüm dünyaya ispat etmek zorundayız. Kendimize önce çekidüzen vermeliyiz" dedi. Bu arada Erzik'in yardımcılığını da Ayhan Bermek'in yapacağı öğrenildi.

GÖRÜNTÜ GÜZEL DEĞİL
Ankara'dan İstanbul'a dönen Şenes Erzik, 15 yıl önce bıraktığı göreve tekrar geri dönmenin kolay olmayacağını belirtti. Erzik, "Durum değerlendirmesi yaptık. Zor ve önemli bir süreç geçiren Türk futbolu bir arayış içinde. Şu an başkanı olmayan bir federasyon var, bu hiç güzel bir görüntü değil" dedi.

DEĞERLENDİRECEĞİZ
FIFA Başkanı ile telefonda görüştüklerini belirten Şenes Erzik şöyle konuştu: "Platini ve konumlarım itibariyle görüştüm. Önümüzdeki günlerde bir durum değerlendirmesi yapılacak. Onlar, bu görevin kalıcı olmasını istemez. Türkiye'nin haklı çıkarları benim de öncelikli konumlarım arasında."

EVRENSEL KURALLAR
UEFA'da kendisinin konumunda 6 defa seçilmiş başka kimse olmadığını kaydeden Erzik sözlerini şöyle tamamladı: "Dünya futbolunun gerekleri ve kuralları neyse uluslararası ve evrensel kurallar neyse onlara da federasyonumuzun uyması gerekir. Bu süreçte benim söyleyeceğim bir şey yok."Yükleniyor
BİZE ULAŞIN