UEFA'dan veto

Cumartesi 18.02.2012

Kulüpler ve futbol kamuoyu TFF başkanlığı için Şenes Erzik isminde kenetlendi ancak UEFA'nın tavrı her şeyi alt üst etti

YEŞİL IŞIK YAKMIŞTI
UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik'in tüm olumlu gelişmelere rağmen dün akşam saatlerinde TFF başkanlığına aday olmayacağını açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Şenes Erzik, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile yaptığı görüşme sonrası adaylık için yeşil ışık yakmış ama "Önce UEFA ve FIFA ile görüşeceğim" demişti. Erzik'in adaylığına kulüplerden de büyük destek çıkmıştı. 27 Şubat'ta yapılacak genel kurulda da başkan olması bekleniyordu.

AKSU GÜNDEMDE
Erzik'in, UEFA ve FIFA ile yaptığı görüşmeler sonrası aday olmama kararı aldığı öğrenildi. Sızan bilgilere göre UEFA, Erzik'in adaylığına karşı çıktı ve görev almasını istemedi. Bilindiği üzere Erzik uzun yıllardır UEFA asbaşkanlığı görevini yürütüyor. Bu gelişmeler üzerine kulüpler büyük bir şok yaşadı. Hafta sonu yapılacak görüşmelerin ardından yeni bir isim bulunması gündemde. Kulislerde ise bir dönem TFF'de 2. başkanlık yapan Ata Aksu ismi var.

ŞENES ERZİK GEREKÇELERİNİ AÇIKLADI
TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, aday olmama gerekçelerini TFF resmi internet sitesinden şu şekilde açıkladı: "Gerçekleştirdiğim temaslar sonucu tam zamanlı mesai gerektiren TFF başkanlığının FIFA ve UEFA'da yaptığım uluslararası üst düzey görevler ile birlikte yürümesinin mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır. Gerek FIFA gerekse 2015 yılına kadar 1. asbaşkanlığını yapacağım UEFA, önemli sorumluluklarımdan dolayı şahsımın TFF başkanlığının ancak ve ancak kısa süreli olması gerektiğinin altını çizmiştir. Bu durumda, Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına aday olamayacağımı üzülerek kamuoyu ile paylaşmak istiyorum."

'PLAY-OFF'TAN ÖNCE KARAR VERİN'
UEFA'nın son genel kurul sonrası ortaya çıkan tablo karşısında TFF'ye, "Yaptırım kesinlikle bu sezon içinde uygulanmalı" uyarısı yaptığı da ortaya çıktı. sporx'in haberine göre UEFA, "Suç varsa cezasız kalmamalı ve yaptırımı da hemen uygulanmalı" dedi. Ayrıca 58. maddeyi de TFF yönetimi değiştirecek.

KULÜPLER ŞOKTA
Şenes Erzik isminde anlaşmaya varan Kulüpler Birliği Vakfı, açıklama sonrası Ankara Sheraton'da bir araya geldi. G.Saray, Mersin ve Sivas başkanlarının katılmadığı toplantıyı erken terk eden İlhan Cavcav, "Şenes Erzik'in kararının şokunu yaşıyoruz" demekle yetindi.

3. ADAY MERMER
İşadamı Zafer Murat Mermer, Türkiye Futbol Federasyonu'nun 27 Şubat'ta yapılacak seçimli olağanüstü genel kurulu öncesinde başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Mermer, İbrahim Hacıosmanoğlu ve Erdal Alkış'ın ardından adaylığını açıklayan 3. isim oldu.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN