Herkese eşit mesafedeyim!

Pazartesi 20.02.2012 19:35

Futbol Federasyonu Başkanlığı için son günde aday olan eski yönetim kurulu üyelerinden Ata Aksu, futbolda yaşanan kaosun kendisini aday olmaya zorladığını söyledi.

Ata Aksu, yaptığı yazılı açıklamada, sloganının dürüstlük, samimiyet ve herkese eşitlik olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi: ''Türk futbolunun içinde bulunduğu zorlu süreçte yaşanan tüm olumsuzluklar maalesef futbolumuzda derin yaralar açmıştır. Bu süreçte üzülerek ifade etmek isterim ki; bazı kulüpler tarafından sürekli blokajlar uygulanmış, Türk futbolunun en kritik dönemi iyi yönetilememiş ve belirsizliğin hüküm sürdüğü bir ortam yaratılmıştır.

Sayın Mehmet Ali Aydınlar'ın istifasından sonra oluşan kaotik ortamda çok sayıda kulüp başkanı, delege, futbol adamı ve medya mensubundan tarafıma yapılan sorumluluk almam çağrıları, benim gibi Türk Futboluna her düzeyde 34 yıl hizmet etmiş bir kişi olarak Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı'na adaylığımı koymayı kaçınılmaz bir zorunluluk haline getirmiştir.

Türk futboluna gurur duyarak yapmış olduğum hizmetler ve tecrübemle şahsımı bu işin sigortası olarak görüyorum. Uhdemde olan vasıfları kurumuma da hakim kılmak amacıyla yola çıkıyorum. Sloganım "Dürüstlük, samimiyet ve herkese eşitlik" olacak.

Geride kalan zorlu süreçte, çeşitli nedenlerle kendini ifade edememiş tüm kulüp başkanları, taban birlikleri ve delegelerinden destek alacağım inancıyla, Türk futbolunu, gelebilecek her türlü tehlikeden bertaraf etmek için Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı'na adayım. Başkan adaylığını açıklayan kardeşlerime de hizmet yarışında başarılar diliyorum.''

ATA AKSU KİMDİR?
1950 yılında doğdu. İlkokulu Gaziantep'te, ortaokulu TED Ankara Koleji'nde, liseyi Gaziantep Lisesi'nde okudu. ADMMA (Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi) Mimarlık Bölümü'nden mezunu olup, Kamu Yönetimi üzerine yüksek lisans yaptı.

1976 yılında Gaziantepspor 2. Başkanı olarak spor camiasına ilk adımını attı. 1977 - 78 sezonunda ise, 28 yaşında, Gaziantepspor Kulüp Başkanı olarak Türkiye'de bir ilke imza attı ve Süper Lig'deki en genç başkan oldu. Bu görevi; aralıklı olarak iki dönem sürdürdü.

Hasyün Halı ve Yünlü Sanayi AŞ. ve Gabosan Gaziantep Boru Sanayi AŞ. Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı ve Genel Müdürlüğü'nü yaptı.

1983 yılında Gaziantep'ten 17. Dönem Milletvekili seçildi. Avrupa Parlementosu üyeliği ile TBMM İçişleri Komisyonu üyeliği görevlerinde bulundu. Başbakan Turgut Özal tarafından özel olarak görevlendirilerek Türk sporunun tamamını 2,5 yıl süreyle yöneten, en etkili isimlerden biri oldu.

Yine aynı dönemde "Özerk Futbol Federasyonu Yasası"nın hazırlanmasında önemli rol oynadı.
1989 yılında ilk Özerk Futbol Genel Kurulu'nun başkanlığını yaptı ve 6 defa bu onurlu görevi tekrarladı. İlk özerk Futbol Federasyonu'nda yönetici oldu. Şenes Erzik'in başkanlığını yaptığı yönetim kurulunda, Federasyon Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlendi. Bu dönemde; A Milli Takım, Avrupa Şampiyonası'na ilk defa katılma hakkı elde etti.

Türkiye Futbol Federasyonu'nda Haluk Ulusoy başkanlığı zamanında, 2 Dönem Başkan Vekilliği görevini üstlendi. Bu süreçte; İcra Kurulu Başkanlığı, Naklen Yayınlar Kurulu Başkanlığı, Mali İşler Kurulu Başkanlığı ile Federasyon Sözcülüğü görevlerini de birlikte yürüttü.

Naklen Yayın İhaleleri; ilk defa televizyondan canlı yayınlanarak, çift turlu ve açık arttırmalı olarak şeffaf bir şekilde gerçekleşti. Ata Aksu başkanlığında 3 defa yapılan bu ihaleler, ülkemizdeki bazı kamu kurumlarına da örnek oldu ve aynen uygulandı.

Bu dönem; Türk Futbol Tarihi'nin, sportif, yönetsel ve mali açıdan yaşamsal kararların alındığı dönem oldu.
Mali açıdan; kulüplerin en büyük mali girdisi olan havuz sistemi ( naklen yayınlar), her yönüyle sağlamlaştırıldı ve büyük mücadelelerle uygulamaya konuldu. Sistemin günümüzde uygulanan şekli, bu dönem içinde alınan kararlarla temellendirildi.

Yönetsel açıdan: TFF'nin özerkliği ve kurumsal yapısı her türlü karşı girişimlere rağmen kararlılıkla ve tavizsiz bir şekilde korundu ve geliştirildi. UEFA kriterleri Türk futbolunda uygulanmaya başlandı.

Sportif açıdan ise tarihimizde ilk defa futbolda büyük çapta bir organizasyona imza atıldı. Yunanistan ile birlikte, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliğine talip olundu. Bu komitenin Eş Başkanlığı Ata Aksu tarafından yürütüldü.

Bu girişimle birlikte, Türk ve Yunan dostluğu resmiyete döküldü. 2005 Şampiyonlar Ligi Finali'nin İstanbul'da yapılması sağlandı.

A Milli Takımımız Avrupa Şampiyonası'na tekrar katılma hakkını elde etti ve çeyrek final oynayarak, tarihinde ilk defa Avrupa beşincisi oldu.

Yine aynı dönemde 47 yıl aradan sonra Dünya Kupası'na katılma hakkı elde edildi. 2002 yılında Güney Kore ve Japonya'da yapılan Dünya Kupası'nda Milli Takımımız Dünya üçüncüsü olarak, tarihinin en başarılı sonucunu elde etti. Ata Aksu'nun deyişiyle, 70 milyon yurttaşımızı ve 200 milyon soydaşımızı sevinçten ve gururdan sokaklara döktü.

Milli takımımız hemen akabinde, Fransa'da yapılan Konfedarasyon Kupası'nda başarıyı tekrarlayarak 3. oldu, Bu büyük başarıların sonucu olarak da; Bülent Ecevit Hükümeti'nin teklifi ile Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in elinden Devlet Üstün Hizmet Madalyası aldı.
Etiketler Ata Aksu
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN