"Aydınlar çözümü UEFA'ya yaranmakta gördü"

Cuma 24.02.2012 20:16

CAS Hakimi Kısmet Erkiner, istifa eden Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Eski Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve TFF yönetiminin her şeyi FİFA'ya yaranmak için yaptığını söyledi.

Doğuş Üniversitesi tarafından düzenlenen Spor Hukuku Enstitüsü ve Futbolda Şeffaflık Konferansına, Uluslararası Şeffaflık Örgütü Spor Danışmanı Sylvia Schenk, CAS Hakimi Kısmet Erkiner, Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanlarından Kemal Ulusu katıldı.

Konferansta konuşan Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanlarından Kemal Ulusu, Türkiye'de Futbol Federasyonu'nun Kulüpler Birliği Vakfı'nın emrinde çalıştığını söyledi. Son 10 yıldır Türkiye'de futbolu Kulüpler Birliği Vakfı'nın yönettiğini dile getiren Ulusu, "Genel kurulda başkanlar adeta hanedan gibi birini seçiyorlar. Oylar blok halinde kullanılıyor. Büyük kulüplerin istedikleri oluyor. Kendi isteklerini yaptırmak için kuralları oluşturuyorlar. TFF kanunumuz federasyon yapısı değişmeden olmaz. Spor kulüpleri yasasının çok acil çıkması gerekiyor" dedi.

"TFF ÇÖZÜMÜ FİFA'YA YARANMAKTA GÖRDÜ"
Konferansın önemli konuşmacılarından biri de CAS Hakimi Kısmet Erkiner'di. FİFA'nın kendi yapılanmasında sorunlar olduğunu dile getiren Erkiner, "Maalesef balık baştan kokmuş. Sakatlık ta en baştan. Biz onlardan korktuğumuz için önce sen kendine bak cesaretine sahip değiliz. Mücadele edeceğimiz kurula karşı çok çekingen, pısırık davranıyoruz. Aydınlar, Federasyon yönetimini 'Damat Ferit Paşa hükümeti' benzetmesi yapmıştı. Onlar her şeyi İngiliz devletine yaranmak için yapıyordu. Mehmet Ali Aydınlar
yönetimi de her şeyi FİFA ve UEFA'ya yaranmakta aradı. İnşallah yeni gelecek yönetim bu şekilde davranmaz" diye konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun UEFA'nın ceza Ceza verecek kurumların, "Türk takımlarının yanında Türkiye'ye de ceza veririz" laflarını blöf olarak nitelendiren Erkiner, "Yine söylüyorum bu blöftür. Makedonya'da takıma verilen ceza ile bize verilmek istenen ceza aynı değildi. Türkiye tehdit edildi. Bizim federasyonda bu blöfü yedi" dedi.

Erkiner, Fenerbahçe'nin CAS'taki davasının ardından UEFA'nın Fenerbahçe'ye ceza veremeyeceğini, böyle bir girişimde bulunursa bunun intikam davranışı olacağını söyledi.

"DİSİPLİN DAVASI BEKLETİLMEMELİ"
Katıldığı konferansın çıkışında basın mensuplarının yoğun ilgisiyle karşılaşan CAS Hakimi Kısmet Erkiner, Çağlayan Adliyesi'nde devam eden şike davası hakkında yorum yapmayacağını söyledi. Futbol Federasyonu'nun disiplin cezası davasına bir an önce başlaması gerektiğini ifade eden Erkiner, "Bu disiplin davasının bir an önce başlaması gerekiyor. Disiplin davasının ceza davasından bağımsız olarak sonuçlandırılması gerekiyor. Bekletilmemesi lazım. Spor hukuku ile devletin hukuku farklıdır.
Erkiner, kamuoyunda "şike davasında mahkemeden çıkacak karardan sonra işlem yapılsın" şeklindeki algıyla ilgili olarak da, "Bana göre mahkeme sonucunu beklemeye gerek yok. Uzarsa belki sıkıntı oluşabilir. Tabi bu benim görüşümdür." dedi.

"UEFA CEZA VERİRSE İNTİKAM OLUR"
Erkiner, bir gazetecinin "Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'ne TFF göndermedi" şeklinde yaptığı açıklamaların ardından Federasyon başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın önce, "Kısmet Erkiner'e teşekkür ediyorum." daha sonrada "İlhan Helvacı ile görüştüm. Kısmet Erkiner, bu konuda yorum yapıyor." sözlerini hatırlatılması üzerine konuşan Erkiner şunları söyledi. "Arada hiçbir şey değişmedi. Ben sadece bir tercümeyi okudum. Yorum yapmadım. Benim yorum yaptığım bir iddiadır."

Fenerbahçe'nin CAS'taki davası bittikten sonra UEFA'nın Fenerbahçe'ye ceza vereceği şeklindeki söylemleri değerlendiren Erkiner, "Hukukta ne zaman hak aramak ceza konusu oldu. Eğer böyle bir şey olursa düpedüz intikam şeyi davranışı olur." dedi.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN