Mahkemede hüngür hüngür ağladı!

Cuma 24.02.2012 23:05

''Futbolda şike'' davasının tutuklu sanığı Bülent Uygun, ''Teşviki önleyen biri iken şimdi şikeci konumuna düştüm. Davanın seyri başka yerlere taşındı. Maç satmayan adamlar maç satar oldu'' dedi.

Uygun, özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada savunmasına, ''Mehmet Berk'in de buraya gelmesini istiyordum. Suçlamalarla ilgili (yüzünü) görmek isterdim'' sözleriyle başladı.
Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, ''Mehmet Berk bizim 3. yedek savcımız. Bir savcımız hastalanacak ve diğeri de rahatsızlanacak ki sayın Berk duruşmaya gelebilsin'' dedi.

''Atılmış mesnetsizce iftiralar nedeniyle yargılanmaktan gurur duyuyorum'' diyen Uygun, polisten işkence görmediklerini, ancak Türk polisine güvenmekle nereye geldiklerinin ortada olduğunu söyledi.

Uygun, Bucaspor'da teknik direktörlük yaptığı sırada Eskişehirspor'a transfer olduğunu, bu nedenle Bucalı yöneticilerin peşini bırakmadığını iddia ederek, transfer olduğu bu süreçte, Bucalı olan İstanbul Asayiş Şube Müdürü'nün de bu işe dahil olduğunu öne sürdü.

Soruşturma sürecini anlatan Uygun, şöyle devam etti: ''Gözaltına alındığımda sayın Sedat Peker yüzünden sandım. Sonra şike için alındığımı öğrendim. Emniyette bununla ilgili sorguya aldılar. Her şeyi anlattım, böyle bir şike olayına karışmadığımı söyledim. Buna rağmen art niyetli olduklarını anladım. Daha sonra sorulan sorulara cevap vermedim. 4 gün emniyette kaldıktan sonra sevk edildiğim savcılıkta, ayrılmak üzere olduğum eşimin attığı mesajları önüme koydular.''

Bu sırada duygulanarak ağlamaya başlayan Uygun'a mahkeme başkanı, ''Bir su için'' dedi. Uygun da ''Atılan iftiralar önemli değil. Ama namusum... sinirlendim'' diyerek tekrar ağlamaya başladı. Bunun üzerine mahkeme heyeti, duruşmaya ara verdi.

Verilen aranın ardından savunmasına devam eden Bülent Uygun, işlemediği bir suçtan dolayı tutuklandığını öne sürerek, yaşadığı sürecin en iyi tarafının cezaevinde 17 kilo vermesi olduğunu söyledi.

Uygun, iddianamedeki bazı telefon tapelerinin çıkarılmasını isteyerek, ''Teşviki önleyen biri iken şimdi şikeci konumuna düştüm. Davanın seyri başka yerlere taşındı. Maç satmayan adamlar maç satar oldu. Babam mezardan kalksa böyle bir durum olamaz'' diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, ''Olgun Peker ve Sedat Peker ile ilişkini açıklar mısın?'' diye sorduğu Uygun, ''Olgun ile bir ara beraber iş yaptık, daha sonra bir anlaşmazlığa düştük ve bir daha da görüşmedik. Zaten ikimizin arasında geçen bir tape de yok. Sedat Peker hemşehrim ve aynı zamanda çocukluk arkadaşıyız. Gölcük depremi zamanında birlikte hareket ettik. Çok sayıda yardımları dokunmuştur. Onun suç işlediğine, örgüt kurduğuna da ayrıca inanmıyorum'' yanıtını verdi.

Uygun, Mahkeme Başkanı Ekinci'nin, ''Ali Kıratlı ile görüşmenizi anlatır mısın?'' sorusuna karşılık da ''Fenerbahçe-Eskişehirspor maçından önce görüştük. Bana Trabzonspor'un takımdaki bazı oyunculara teşvik vereceğine ilişkin duyumlarını söyledi. Ben de böyle bir şey olmadığını ve buna müsaade etmeyeceğini söyledim'' diye konuştu.

-HAKEMLERİN TANIK OLARAK DİNLENMESİNİ İSTEDİ-
Suçlandığı maçlarla ilgili hakemlerin şahit olarak dinlenmesini ve bilirkişi raporu hazırlanmasını isteyen Bülent Uygun, hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek tahliyesini talep etti.

Uygun'un, ''Adalet, adalet diye bağıran adaletsizlerin yanında durmaktansa adaletsizlikten ölürüm daha iyi'' demesi üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci, ''En son lafı da bana vurdun'' dedi.

Tutuklu sanık Sami Dinç de savunmasında, burada 8 ay önce kaybettiği hayatını kazanmaya çalıştığını ifade ederek, ''Ama sadece 10 dakikam var. Hakkımdaki tek delil tapeler ve onlar da hukuka aykırıdır'' dedi.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Dinç, tahliyesini talep etti.
Etiketler Bülent Uygun
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN