35 milyon G.Saraylı var

Cuma 02.03.2012

G.Saray'ın tüm dünyada tanındığını söyleyen Aysal, "30-35 milyon taraftarımız var" diyerek Fenerbahçeli taraftarların hemen karşı çıktığı bir iddiada bulundu

Yıllardır sık sık gündeme gelen hangi takımın taraftarının daha fazla olduğu tartışması, Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'ın açıklamalarıyla yeniden alevleneceğe benziyor. En fazla taraftara sahip kulübün Galatasaray olduğunu ileri süren Aysal, "Galatasaray'ın taraftar sayısı birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan daha fazla. Dünyada 30-35 milyon taraftarı olan Galatasaray'ın kendisine en azından 100 milyon kişilik hedef koyması gerekir" dedi. İşte bu sözlere özellikle sosyal medyada başta Fenerbahçeliler olmak üzere çeşitli tepkiler geldi. Fenerbahçeliler, "En fazla taraftar bizde" görüşünü ısrarla savunuyor. Peki yapılan en son araştırmaya göre Türkiye'deki taraftar tablosu nasıl şekilleniyor? İşte A&G şirketinin 2010 yılında yaptığı kapsamlı araştırmanın sonuçları:

EN ATEŞLİ BEŞİKTAŞLILAR
Araştırmaya göre en ateşli taraftar grubu Beşiktaş'ın Çarşı'sı. Beşiktaş'ı, sırasıyla F.Bahçe, G.Saray ve Bursaspor izliyor.

EN ROMANTİK TRABZONLULAR
Taraftarların yüzde 57'si derbi için arkadaş randevularından vazgeçmeye hazır. Doğum günleri, Sevgililer Günü ve bir yakının düğünü de gözden çıkarılıyor. Taraftarların en romantiği Trabzonsporlular.
Çünkü onlar derbi için doğum gününden veya evlilik yıldönümlerinden vazgeçemiyor. F.Bahçeliler ise bu tür özel günleri dinlemiyor ve maçına gidiyor.

EN EĞİTİMLİ BEŞİKTAŞLILAR
Eğitim oranı en düşük takım Galatasaray ama bunda genç bir taraftar kitlesine sahip olmasının rolü büyük. Çünkü bu genç taraftarların büyük bölümü öğrenci. Beşiktaş ise en eğitimli taraftar profiline sahip takım.

EN CİMRİ G.SARAYLILAR, EN CÖMERT F.BAHÇELİLER
G.Saraylılar takımına en bağlı taraftarlar olarak dikkat çekiyor. Futbola en çok vakit ayıran G.Saraylılar para harcama söz konusu olunca, elini cebine götürmekte zorlanıyor. Araştırmaya göre, taraftarlar arasında spora en fazla parayı Fenerbahçeliler harcıyo

YAŞ ORTALAMASI EN GENÇ G.SARAYLILAR
Yaş ortalaması en genç takım G.Saray. Beşiktaş ve Trabzon en yaşlı taraftarlara sahip. Erkek oranı en yüksek takım G.Saray. En fazla kadın taraftarı olan Trabzonspor. Beşiktaş'ta ise kadın-erkek eşit gibi.

EN GELENEKÇİ TRABZONLULAR
Eş, nişanlı veya arkadaş baskısıyla takım değiştirenler arasında G.Saraylılar ilk sırada.
G.Saraylılar yüzde 3.3, Fenerbahçe ve Beşiktaşlılar yüzde 2.7 oranında takımlarını bırakıyor. Ankete katılanların çoğu, "Babam, ben ve çocuğum aynı takımı tutuyoruz" diyor. İkinci yoğun cevap "Babam ve ben." Üç nesil aynı takımı tutanlar en çok Trabzonsporlular. Beşiktaş'ta ise bu gelenek zayıf.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN