Etik Kurulu'ndan son açıklama

Cuma 02.03.2012 13:42

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Atalay, şike soruşturması kapsamında kişilerin savunmalarının tamamlanmasının ardından kulüplerle ilgili aşamaya geçeceklerini bildirdi.

Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölüm Başkanlığı da yapan Atalay, yaptığı yazılı açıklamada, TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in teklifiyle görevine devam ettiğini belirtti.

Önlerinde Türk futbolunun geleceğini belirleyecek, herkesin sonucunu merakla beklediği kritik önem taşıyan bir dosyanın olduğunu, böyle bir sorumluluğun ve yükün altındayken dosyayı yarıda bırakamayacaklarını kaydeden Atalay, TFF Başkanı Demirören ve yönetim kurulunun, Etik Kurul'u korumasının spor kamuoyu tarafından takdirle ve saygıyla karşılanması gerektiğine işaret etti.

Atalay, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
''Sayın başkan, önceki yönetimin göreve getirdiği kurulumuza güvenlerini sergileyerek, objektif bakış açılarını ortaya koymuş oldu. Aynı ekip ruhuyla ve heyecanla çalışmaya devam edeceğiz. Yeni yönetimin güvenini boşa çıkarmayacağız.

(Şike soruşturması) Kişilerin savunmaları yakında tamamlanacak ardından kulüplerle ilgili aşamaya geçeceğiz. Savunmaların ve yeni delillerin değerlendirilmesinden sonra Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu ve Etik Kurulu nihai değerlendirmelerini yapacak. Daha önceki rapor 3 Temmuz 2011 tarihli dosyanın içeriği çerçevesinde bir mütalaadan ibaretti. Kamuoyunun bunu bilmesinde yarar var. Dosyanın son durumuna göre daha kapsamlı bir rapor hazırlıyoruz. Yeni rapor hazırlamamızın, ''baskılar ve telkinler neticesinde geri adım attığımız'' şeklinde yorumlanması da talihsizlik. Özet bölümü basına yansıyan o rapor, soruşturmadaki gizlilik devam ederken, kısıtlı deliller ışığında yaptığımız bir çalışmaydı, nihai metin değildi.''

''Hukuk adına gereken neyse onu yapacağımız bilinsin''
Soruşturma ve dava sürecinde yapılan yorumlarla anayasal suç işlendiğini ifade eden Prof. Dr. Atalay, açıklamada şunları kaydetti:

''Anayasamıza göre görülmekte olan bir davayla ilgili mahkemelere tavsiye ve telkinde bile bulunulamaz. Buna rağmen kimileri belki bilinçsizlikten belki de kasıtlı olarak ahkam kesiyor, yersiz ve zamansız açıklamalar yapıyor. Bu durum kesinlikle etik değil, hukukçular için ise kesinlikle affedilemez bir davranış. Her şeyi bilen bilirkişi konumundaki bazı kişiler, TV kanallarına çıkıp bizleri etkilemeye dönük açıklamalardan artık vazgeçsin. Kimileri de Etik Kurul'un gazete kupürlerine göre rapor hazırladığını iddia ediyor, mütalaamızı karar gibi göstermeye çalışıyor. Bu tür davranışların ve çıkışların, süreci hiçbir şekilde etkilemeyeceği bilinmelidir. İncelemenin tamamlanması ve sonucun açıklanması sabırla beklensin, hukuk adına gereken neyse onu yapacağımız bilinsin.''
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN