Haklısınız da sistem böyle

Haklısınız da sistem böyle
Cuma 23.03.2012

Başbakan çok doğru söylüyor, kendisine katılıyorum ama uzun süredir sistem böyle işliyor. Bu şartlar altında bunu değiştirmek zor

UEFA Başkanı Michel Platini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kurumlara değil şahısları ceza verilmesiyle ilgili düşüncesini haklı bulduğunu ancak bunun değiştirilmesinin zor olduğunu söyledi. Platini konuyla ilgili şöyle konuştu: "Ankara'da iki gün önce Başbakan Erdoğan'la görüştüm. Kendileri aynı şeyi ifade ettiler. 'Haklısınız' dedim. Ancak sistem bu şekilde oluşturulmuş. On yıllardır böyle oluyor. Disiplin Komitesi aslında bağımsız bir komite. On yıllardır bu şekilde çalışıyor. Ancak ben de size katılıyorum. Yani bir kulüp başkanı bir usulsüzlük yaparsa kulübün tamamı cezalandırılmamalı. Tabii ki çok iyi düşünmeliyiz, değerlendirmeliyiz bu konuyu. Sayın Başbakan haklı. Ben de size katılıyorum ama uzun süredir sistem bu şekilde işliyor. Bedeli kulüp ödüyor. Başka bir yol, yöntem var mıdır?
Bu şartlar altında bunu değiştirmek biraz zor."

OYUM TÜRKiYE'YE
Platini, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın Türkiye'de düzenlenmesi olasılığının yüksek olduğunu belirterek şunları anlattı: "Dosyası, eli çok güçlü Türkiye'nin ama tek sıkıntısı var. Benim görebildiğim, 2020'de Olimpiyat Oyunları'na da talip İstanbul. Hem Avrupa Şampiyonası, hem olimpiyat bir arada herhalde olmaz. Olimpiyatı alırlarsa aynı zamanda Futbol Şampiyonası'nı yapamayacaklarını düşünüyorum. Ben Türkiye için oy vereceğim. Çünkü Avrupa Şampiyonası Türkiye'de, İstanbul'da oynanmalı. Ama Olimpiyat Oyunları yapılırsa, sonra Avrupa Şampiyonası yapılacaksa oy vermem o zaman. Kararı demokratik bir oylama ile İcra Kurulu verecek."

BAŞBAKAN UMUT VERDi
Basın mensuplarına, "Güzel İstanbul şehrinde sizleri ağırlamaktan memnunluk duyuyoruz'' diyen Platini, kendisi için çok mutlu bir gün olduğunu belirterek, "Sayın Başbakan, çok futbol dolu konuştu ve hepimize umut aşıladı. Sadece Türk futbolu için değil, uluslararası futbol için de umut aşıladı.
Kendisi de eski futbolcu. Başbakan olmasa belki milli takımda futbol oynayacaktı" ifadesini kullandı.

7-1'LiK MAÇTA KUŞKU YOK
Platini, bir basın mensubunun, "Dinamo Zagreb ile Olympique Lyon takımları arasında oynanan ve 7-1 Lyon'un kazandığı maçla ilgili raporları beklediğinizi söylemiştiniz. Fenerbahçe ile ilgili herhangi bir rapor almadığınıza göre, şike olduğuna dair nasıl bir bilginiz var?" sorusuna şöyle cevap verdi: "Maç konusunda herhangi bir problem görmedik. Hakem ve temsilcilerden gelen raporda bir şey görmedik.
Kendi alarm sistemlerimiz var. En ufak bir kuşku dahi doğmadı. Şayet olsaydı hemen bir soruşturma başlatırdık. Bizim için kapanmış bir konudur.''

YILDIRIM'DAN MEKTUP ALDIM, CEVAP YAZDIM
Bir gazetecinin, "Aziz Yıldırım'ın size 2006 yılında şike ve teşvik konusunda bir mektup yazdığını biliyoruz.
Bu konuda neler söyleyeceksiniz" sorusuna Platini'nin yanıtı şöyle oldu: "2006 yılında ben başkan değildim. Aziz Yıldırım'ın bana göndermiş olduğu mektuptan haberdar değilim. Soruşturma sürecinde Aziz Yıldırım'dan bir mektup aldım ve kendisine bir cevap verdim."

ERZiK, UEFA'YI TERCiH ETTi
UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik'in adının TFF başkanlığı için geçtiğinin ancak sonra aday olmadığının belirtilmesi üzerine Platini, şunları söyledi: "Şenes Erzik'i çok takdir ederim. Çok yoğun çalışmalar yaptı. UEFA ile ilişkiler açısından da önemli bir rol oynadı. Bu tarafta kalmayı tercih etti ve kararına saygı duyuyorum."

BiZ KURALLARI UYGULUYORUZ
UEFA Başkanı Michel Platini, düzenlediği basın toplantısında Fenerbahçe konusunun çok merak edildiğini vurguladı ve "Fenerbahçe çok büyük kulüp. Bir tarihi var, büyük bir stadı var. Bizim kimseyi incitmeye niyetimiz yok. Sadece kuralları uyguluyoruz" şeklinde konuştu. Fenerbahçe dışında başka Türk takımlarının da isimlerinin şike davasında geçtiğinin hatırlatılması üzerine Platini şunları kaydetti: "Eğer yanlış bir şey yapmadılarsa, endişe duymalarına gerek yok. Türk futbolu saygı duyduğumuz bir futbol. Biz Türk futboluyla ilgili bir şey yapmadık. Bir Türk takımını Şampiyonlar Ligi'ne almadık, ikinci gelen takımı kabul ettik."Yükleniyor
BİZE ULAŞIN