Web Sürümüne Geç

Karar alınmazsa devreye gireriz

Karar alınmazsa devreye gireriz
Perşembe 23.03.2012

İnfantino: Türkiye Futbol Federasyonu'nun şike konusunda bir an önce sonucu açıklamasını bekliyoruz. Yoksa biz bazı çalışmalar yapacağız

UEFA Genel Sekreteri Gianni İnfantino, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) şike konusunda bir an önce karar vermesinin iyi olacağını, yoksa UEFA'nın Avrupa kupaları başlamadan önce kararı verebileceğini açıkladı. İnfantino, "Kuşkusuz bazı önemli iddialar var, bazı maçlarda şike var. Geçen kasıma kadar beklendi. İddianame yoktu. Şimdi iddianame açıklandı ve TFF karar alacak, bekliyoruz" diye konuştu.

MÜDAHELE TARİHİ BELLİ
Infantino, "Karar ne kadar erken alınırsa o kadar iyi olur. Aksi takdirde UEFA devreye girerek, bazı çalışmalar yapacaktır. Biz de takımları incitmek istemiyoruz. Ancak UEFA'nın bazı sorumlukları, kuralları ve görevleri var. Heralde kulüplerin hepsi Avrupa kupalarına katılmak istiyor. Bunun için de kulüpler evrakları hazırlamak ve UEFA'ya sunmak durumunda...
Sanırım, hiçbir şey olmazsa UEFA'nın müdahale edeceği tarih bu tarih olabilir. Her kulüp, Avrupa'da mücadele edeceği tarihi teyid edebilmeli. Şampiyona normal şekilde yürütülebilmeli, kulüpler şimdi bu kayıtları yaptırmaya başladı" dedi.

ASLA KABUL EDİLEMEZ
Gianni İnfantino şunları söyledi: "Politikamız çok açık. Şike asla kabul edilemez. İki hakem kısa süre içerisinde ömür boyu men edildi. Şike yaptıkları için değil, şike ile ilgili bilgi geldiği ve bunu UEFA ile paylaşmadıkları için bu cezayı aldılar. Burada sadece şike yapmak ölçü değil. Artık tüm deliller detaylı incelenmeli ve o doğrultuda kararlar verilmeli."

DAVA İÇİN ENDİŞEYE YER YOK
Fenerbahçe'nin CAS'a açtığı davadan dolayı endişe duymadıklarını belirten İnfantino konuyla ilgili şunları söyledi: "TFF'nin, F.Bahçe'nin Şampiyonlar Ligi'ne gitmemesine karar vermesinin ardından F.Bahçe, CAS'a dava açtı. Bu davayı hem UEFA, hem de TFF'ye açtı. Kuşkusuz herkes kendi çıkarlarını koruyacaktır. Herhangi bir endişe duymuyoruz. Çünkü UEFA statülerini ve kurallarını korumak durumundayız, kaygımız yok."

NOTLAR...
UEFA'nın İstanbul'da yaptığı kongre dün sona erdi. Kongreye 53 ülke federasyonu katıldı.
Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Karl-Heinz Rummenigge ile UEFA Başkanı Platini arasında mutabakat zaptı imzalandı.
Kongreyi 65'i Türkiye'den olmak üzere 84 medya mensubu izledi.
9 dilde (İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça, Türkçe, İbranice, İspanyolca ve Sırpça) simultane tercüme yapıldı.
UEFA'nın 2010-2011 faaliyetleri onaylandı. 2012-13 bütçesinin 1.5 milyar euro olduğu bildirildi.
2013 yılındaki kongrenin Londra'da gerçekleştirileceği duyuruldu.Etiketler UEFA , Gianni Infantino
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN