Süper Final

Süper Final
Salı 27.03.2012

İlk 4'ün katılacağı grupta mücadele 14 Nisan'da başlayıp, 13 Mayıs'ta bitecek. Şampiyon direkt Devler Ligi'ne, 2'nci ise ön elemeye katılacak

Tarihinde ilk kez play-off'a tanıklık edecek Süper Lig'de şampiyonun belirleneceği ilk 4 takımın normal sezon sonrası vereceği mücadele Süper Final Şampiyonluk Grubu adıyla anılacak. 5 ve 8'inci sıralardaki takımların yer alacağı diğer grup ise Süper Final Avrupa Ligi ismiyle oynanacak. Her iki organizasyon da 14 Nisan'da oynanacak maçlarla başlayıp, 13 Mayıs'taki son karşılaşmalar ile bitecek.

ÇİFT DEVRELİ LİG USULÜ...
Süper Final'in formatı Spor Toto Süper Lig'e göre bazı farklılıklar gösterecek. Çift devreli lig usulünün uygulanacağı turnuvaya takımlar normal sezonda topladıkları puanların yarısıyla başlayacak. Buçuklu rakamlar, tam sayıya yükseltilecek. Ancak son maçlar oynandıktan sonra 2 ya da 3 takım aynı puana ulaşırsa, normal sezon tamamlandığında buçuklu puanı yukarı tamamlanmış olan ekip alt sırada yer alacak.

4'Ü İÇİN DE GEÇERLİ OLACAK
Takımların ligdeki durumları da aynı ise normal sezon ve Süper Final'de kendi aralarında oynadıkları 4 karşılaşmadaki puan üstünlüğüne bakılacak. Bu durumda da eşitlik bozulmazsa kendi aralarındaki maçlarda atılan goller değer kazanacak. Hâlâ eşitlik söz konusu ise Süper Lig'i üst sırada bitiren avantaj sağlayacak. Süper Final'i 4 ekip de aynı puanda tamamlarsa aynı şartlar 4'ü için birden geçerli olacak.

SÜPER FİNAL PROGRAMI
Süper Final Şampiyonluk Grubu ve Avrupa Ligi Grubu'nda 14 Nisan'da başlayacak müthiş heyecan, 12-13 Mayıs'ta oynanacak son hafta maçları ile son bulacak.

1. hafta 14-15 Nisan
2. hafta 21-22 Nisan
3. hafta 28-29 Nisan
4. hafta 2-3 Mayıs
5. hafta 5-6 Mayıs
6. hafta 12-13 Mayıs


SÜPER FİNAL'E ALTIN MADALYANIN RENGİ
Çırağan Sarayı'ndaki toplantıda Süper Final'in logosu da tanıtıldı. Logoyu oluşturan yuvarlak çizgilerin topun dönüşünü, 4 yıldızın gruplardaki takım sayısını, rengin de en yüksek derece olan altın madalyayı anlattığı belirtildi.

ŞAMPİYON DİREKT DEVLER LİGİ YOLCUSU
Süper Final Şampiyonluk Grubu'nu ilk sırada bitiren takım Devler Ligi'ne direkt katılacak, 2. ise ön eleme oynayacak. 3. olan ekip, kupa şampiyonu ile birlikte Avrupa Ligi'ne gidecek. Avrupa Ligi'nin 3. ve son bileti için ise 4. ile Avrupa Ligi Grubu'nun lideri kozlarını paylaşacak.

BURAK'A YARAYACAK
Süper Final'deki goller krallık yarışında geçerli olacak. Bu da 31 golle yarışta açık ara önde olan Trabzon'un forveti Burak Yılmaz'a yaralacak. Keza Burak, Tanju Çolak'a ait 39 gollük rekoru zorlayacak.

G.BİRLİĞİ ZİRVEDE
Süper Lig'de G.Birliği'nin ilk sırada yer aldığı Centilmen-Lig, yaklaşık 1 ay sürecek Süper Final boyunca da devam edecek. Süper Final'de alınan puanlar, artı ya da eksi olarak kulüplerin hanesine yazılacak.

OLAĞANÜSTÜ BİR SEZON
TFF'nin Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirdiği toplantı sonrası federasyon adına açıklama yapan 1'inci başkan vekili Ufuk Özerten, olağanüstü bir sezon yaşandığını söyledi. 40-45 yıldır futbolun içinde olduğunu vurgulayan Özerten, "Sıra dışı, zor koşullarda bir sezon geçirdik. Daha önce böylesi hiç yaşanmamıştı. Avrupa Ligi grubu belli olmadığı için şu an kurayı çekemiyoruz. Süper Final maçlarının dostluk içinde geçmesini diliyorum" dedi.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN