PFDK'da 16 takım var

PFDK'da 16 takım var
Salı 01.05.2012

TFF 58. maddeyi değiştirdi. artık şike teşebbüsüne en az 12 puan silme cezası verilecek

Etik Kurulu'nun raporunun ardından Antalya'da üç gün süren tarihi bir toplantı yapan Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, futbolumuz için hayati kararlar aldı. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, düzenlediği basın toplantısında, Futbol Disiplin Talimatı'nın 58. maddesini değiştirdiklerini açıkladı. Cezaların dünyada benzeri görülmemiş şekilde orantısız olduğunu belirten Demirören, "Yönetim Kurulumuz, Etik Kurulu tarafından incelenen 22 müsabakayla ilgisi olan tüm kulüpleri PFDK'ya sevk etme kararı almıştır. Bu kulüplerimizin çoğu hakkında Etik Kurulu şüpheye dahi rastlanmadığını rapor etmiştir. Buna rağmen, tüm kulüplerin sevki kararının sebebi, bağımsız karar organlarının incelemelerini kısıtlamamaktır" dedi.

FUTBOLUMUZU DÜŞÜNDÜK
Türk futbolunun menfaatlerini öne çıkardıklarına vurgu yapan TFF başkanı, "Ağır ihlalde kulübe en az 12 puan indirme cezası geldi. Müsabakanın sonucunu etkilemek kulüp yöneticileri tarafından gerçekleştirilmiş olması durumunda ilgili kulüpler bir alt lige düşürülecek. Teşebbüs halinde, ilgili kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası getirildi" diye konuştu.

GALATASARAY ATEŞ PÜSKÜRDÜ
G.Saray, TFF'nin aldığı kararlara sert tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, "Başından itibaren Galatasaray'ı şike çamuruna bulaştırma çabası ve 'bu sürece Galatasaray'ı da dahil edebilirsek işin içinden daha kolay çıkarız' zihniyeti somut biçimde ortaya çıkmıştır. Galatasaray Spor Kulübü, TFF yönetiminin derhal istifa etmesinin zorunlu olduğuna inanmaktadır" denildi.

ŞİKEYİ HANGİ ALETLE ÖLÇMÜŞLER?
Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, TFF'nin kararlarını eleştirdi. Şener, "Fenerbahçe ile bizi aynı kefeye koyup PFDK'ya sevk etmeleri yanlış. Ben neden Disiplin Kurulu'na gideceğim? Etik Kurulu da 'yeterli belge yok' diyor. Şikenin sahaya yansımadığını hangi aletle ölçmüşler. UEFA'ya rağmen bu iş bitmez, mümkün değil. Şimdi biz UEFA'ya gideceğiz'' ifadesini kullandı.

UEFA KİMSEYLE PAZARLIK YAPMAZ
F.Bahçe'nin CAS'ta açtığı davayı geri çekmesi üzerine ortaya atılan iddialar UEFA tarafından yalanlandı. Fotomaç'a konuşan UEFA Medya Masası yetkilisi "UEFA hiçbir kişi ve kurumla pazarlık yapmaz. UEFA'nın şikeye karşı tavrı nettir: 'Sıfır tolerans.' Böyle bir söylemi olan kurumun sadece davasını geri çekti diye bir kulüp aleyhine vereceği karardan vazgeçmesi imkansızdır" dedi.

58. MADDEDEKİ DEĞİŞİKLİK
Yapılan değişikliğe göre, "Müsabaka Sonucunu Etkileme" yi içeren 58. maddeye, "Teşebbüs halinde, ilgili kişinin yöneticisi olduğu kulübe bu talimatta öngörülen disiplin cezaları uygulanabilir. Ağır ihlal hallerinde kulübe en az 12 puan indirme cezası verilir" ifadesi eklendi.Yükleniyor
BİZE ULAŞIN