Zorlu'dan TFF'ye eleştiri

Zorlu'dan TFF'ye eleştiri
Çarşamba 02.05.2012 11:15

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) eski asbaşkanlarından ve Altay Divan Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, ''Değiştirilen 58. madde lig statüsünün bir parçasıdır. Dolayısıyla lig oynanırken bir değişim yapılmaması gerekiyordu'' dedi.

Zorlu, yaptığı açıklamada, yürütülen şike soruşturması sürecinde ceza ve spor hukukunun ayrı değerlendirilmesi gerektiğini, futbol sezonu devam ederken Futbol Disiplin Talimatı'nın 58. maddesinin değiştirilmesinin yanlış olduğunu savundu.

Söz konusu maddenin sadece disiplin cezası olmadığını kaydeden Zorlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''58. madde aynı zamanda lig statüsünün bir parçasıdır ve lig statüsü de ligler başlamadan 20 gün önce belli olur. Dolayısıyla lig oynanırken bir değişim yapılmaması gerekiyordu. Daha önce genel kurulun değişimini reddettiği bir madde, genel kurul tarafından seçilmiş bir organ tarafından değiştirildi. Yapılan açıklamalarda şikenin sahaya yansımadığı söyleniyor. Ancak Altay Kulübü'nün elindeki kasetler, şikenin sahaya yansıdığını gösteriyor. Şike sistem dışı bir olaydır. Şikenin Süper Lig, Birinci Lig ayrımı olmaz. Yaklaşık 10 aydır Birinci Lig hakkında hiçbir işlem yapılmadı maalesef. Altay, şikeden dolayı lige veda etti. Kulüp Başkanı Ömer Hızlıok'un yaptığı açıklamaları benimsiyorum. Bizim Altay Kulübü olarak çıkıp şike yapmadığımız için özür dilememiz lazım. Altay şike yapmadığı için ceza olarak küme düştü.''

Zorlu, eski TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın 58. maddede yapılacak değişikliği UEFA'nın kabul etmediğini söylediğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

''Bu değişikliği, UEFA bu şekilde kabul etmez. Türk futboluna düşünemeyeceğimiz boyutlarda cezalar gelecek. Etik Kurulu, süreçle ilgili raporunu yaklaşık 10 ayda hazırladı. PFDK 48 saat içinde müdafaaları alıp nasıl en kısa sürede karar verecek. Maalesef TFF Başkanı basın toplantısında PFDK'yı ve Tahkim Kurulu'nu yönlendirecek sözler söyledi. Şikenin sahaya yansıyıp yansımadığına kurullar karar vermeliydi, TFF başkanı değil. 58. maddede yapılan değişiklikle artık ok yaydan çıktı, hedefine doğru gidiyor. Bu alınan karar doğrultusunda uluslararası bedel ödenir.''

Geçen sezon küme düşen Altay gibi diğer kulüplerin de tazminat hakkı olduğunu kaydeden Zorlu, Türkiye'ye olası bir ceza verilmesi halinde Avrupa kupalarına gidemeyecek kulüplerin de Federasyondan tazminat talep edeceğini sözlerine ekledi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN