Raporu yollayın

Raporu yollayın
Perşembe 03.05.2012

Ne yapacağı merakla beklenen Avrupa futbolunun patronu, tartışmalara yol açan raporun tercüme edilmeden kendilerine gönderilmesini talep etti

Türkiye Futbol Federasyonu'nun şike soruşturmasıyla ilgili aldığı kararların ardından gözler UEFA'ya çevrilirken, sessizliğini koruyan UEFA ilk hamlesini yaptı. Avrupa futbolunun patronu, Türkiye'de büyük tartışmalara yol açan Etik Kurulu'nun hazırladığı ikinci raporun tercüme edilmeden kuruma gönderilmesini talep etti. Öncelikle raporu görmek isteyen UEFA'nın Etik Kurulu'nun şike iddialarıyla ilgili 'teşebbüs ve şüphe' yorumunu mercek altına aldıktan sonra bir açıklama yapması bekleniyor.

RAPORA AYKIRI DEĞİL
Bu arada aynı konuda iki farklı rapor vermesi eleştiri konusu olan Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu, şike davasıyla ilgili olarak TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in açıklamalarında kendi hazırladıkları rapora aykırı bir konunun bulunmadığını bildirdi. Demirören'in basın toplantısının ardından çıkan iddialar üzerine bir açıklama yapan Etik Kurulu şu ifadelere yer verdi: "Hazırlık sürecinde TFF Etik Kurulu'na, TFF yetkililerince raporun içeriği konusunda yönlendirme yapıldığı iddialarında bulunulmuştur.
Rapor içeriğiyle ilgili herhangi bir dayatma söz konusu olmamıştır. Kurulumuz özgür iradesi, vicdani ve akli kanaatiyle mevcut dosyada bulunan belge ve savunmalar çerçevesinde raporunu hazırlamıştır.
Rapor, TFF Yönetim Kurulu'na hitaben hazırlanan bir mütalaa niteliği taşıdığından, içerik bakımından tamamen bir 'delillerin değerlendirilmesi' faaliyetlerinden ibaret olmuştur.

İSTİFA TEHDİDİ YOK
Delillerin değerlendirilmesinde, somut vakıa iddiasının doğru olma olasılığı konusunda, objektif, makul insan zekası ve vicdanında uyanan kanaat ölçüsü esas alınmıştır. Yazılı ve görsel basında, TFF Etik Kurulu üyeleri ve başkanı hakkında çıkan dolaylı haber ve iddiaların tamamı gerçek dışıdır.
TFF Etik Kurulu başkanının, TFF Yönetimi'nden raporun açıklanması talebi veya istifa tehdidi şeklinde hiçbir beyanı olmamıştır. TFF Başkanı Sayın Yıldırım Demirören tarafından yapılan basın açıklamasında, raporumuza aykırı hiçbir husus bulunmamaktadır."

OK YAYDAN ÇIKTI ARTIK
Federasyon eski asbaşkanlarından Kemal Zorlu, "Lig oynanırken 58. maddede bir değişim yapılmaması gerekiyordu" dedi. Zorlu, "Maalesef TFF başkanı, PFDK'yı ve Tahkim Kurulu'nu yönlendirecek sözler söyledi. Şikeyle ilgili kurullar karar vermeliydi, TFF başkanı değil. 58. maddede yapılan değişiklikle artık ok yaydan çıktı, hedefine doğru gidiyor. Bu karar ile uluslararası bedel ödenir" dedi.

TALİHSİZ VE ŞANSSIZ DÖNEM
Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, "58. maddenin değiştirilmesi konusu daha önce genel kurula geldi ve kabul edilmedi. Eğer değişmemesinin nedeni açıklanmış olsaydı, bugün bunları yaşamayacaktık" dedi. Cavcav, "TFF Başkanı Demirören'in yanlışı, 58'inci maddede değişikliğe gitmesidir. Bu dönem, talihsiz ve şanssız bir dönem'' diye konuştu.

'GÖREViNi KÖTÜYE KULLANDI'
G.Saray yönetimi, PFDK'ya sevk edilmesinin ardından basına açıkladığı ihtarname sonrası, TFF Başkanı Yıldırım Demirören'i 'görevi kötüye kullanma' suçlamasıyla şikayet etmeye hazırlanıyor. G.Saray'ın, PFDK'ya sevk edilmesi yüzünden Borsa'daki hisselerinin de zarar gördüğü ve yatırımcının gözünde 'güvensiz' bir kurum konumuna getirildiği için de Demirören aleyhine suç duyurusunda bulunması bekleniyor. Galatasaray yönetimi, Adnan Sezgin'in Fenerbahçeli Şekip Mosturoğlu'na kadro verdiği için Disiplin Kurulu'na gönderildiğini ama o dönemde Sezgin'in G.Saray kulübüyle bağlantısı olmaması sebebiyle kendilerini bağlayan bir durumun bulunmadığını belirtiyor.

G.SARAY, UEFA'YA GİDİYOR
Galatasaray yönetimi, TFF'nin şike soruşturmasıyla ilgili aldığı kararın kendilerini zor durumda bıraktığı iddiasıyla UEFA'ya gidiyor. Başkan Aysal'ın başında bulunacağı heyetin kendilerinin davayla hiçbir ilgileri olmadığını ve UEFA'nın Türk takımlarına vermesi muhtemel cezadan ayrı tutulmaları için UEFA ile görüş alışverişinde bulunacağı belirtiliyor.

Etiketler TFF, UEFA
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN