Fatura 10 kişiye

Fatura 10 kişiye
Salı 08.05.2012

Fenerbahçe, Trabzonspor, Beşiktaş ve Galatasaray ile PFDK'ya sevkleri yapılan diğer 12 kulüp aklanırken, Fenerbahçe'nin tutuklu başkanı Aziz Yıldırım temize çıktı. İlhan Ekşioğlu ve İbrahim Akın 3'er yıl, Ümit Karan, Serdar Kulbilge ve Ahmet Çelebi 2'şer yıl cezaya çarptırıldı; Şekip Mosturoğlu ile Cemil Turan 1'er yıl aldı

Etik Kurulu'nun şike soruşturmasında dosyayı sevk ettiği PFDK, aldığı kararları dün sabaha karşı TFF'nin internet sitesinden açıkladı. Fenerbahçe, Trabzon, Beşiktaş ve G.Saray ile PFDK'ya sevk edilen diğer 12 kulübe ceza çıkmadı. Davayla ilgili 10 aydır tutuklu yargılanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım da beklendiği gibi ceza almazken, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ve Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar ile eski 5'er ay hapis yattıktan sonra tahliye edilen Beşiktaş eski yöneticisi Serdal Adalı ve Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu da suçsuz bulundu. Kulüpleri tamamen temize çıkaran PFDK, faturayı ise 10 kişiye kesti. Hak mahrumiyeti cezasına çarptırılan isimlerden 8 tanesine 'teşebbüsten' ceza verilirken İbrahim Akın ile iddianamede İbrahim Akın'a para götürdüğü öne sürülen Ahmet Çelebi'ye 'Fenerbahçe-İBB maçının skorunu etkilemekten' ce-za verilmesi dikkat çekti.

CEZA ALAN İSİMLER VE İLGİLİ MAÇLAR:
İLHAN EKŞİOĞLU
(F.Bahçe Asbaşkanı): 3 YIL (Eskişehirspor-Trabzonspor, Gençlerbirliği-Fenerbahçe, Fenerbahçe-Ankaragücü maçlarının sonucunu etkilemeye teşebbüs)
ŞEKİP MOSTUROĞLU (F.Bahçe Asbaşkanı): 1 YIL (Eskişehirspor-Trabzonspor maçı sonucunu etkilemeye teşebbüs)
CEMİL TURAN (F.Bahçe Altyapı Sorumlusu): 1 YIL (Fenerbahçe-A.Gücü müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs etmek)
İBRAHİM AKIN (İBB'nin eski futbolcusu): 3 YIL (FenerbahçeİBB maçı sonucunu etkilemek)
AHMET ÇELEBİ (Sivasspor yöneticisi): 2 YIL (Fenerbahçe-İBB müsabaka sonucunu etkilemek)
ÜMİT KARAN (Eskişehispor'un eski futbolcusu): 2 YIL (Eskişehirspor-Trabzonspor maçının sonucunu etkilemeye teşebbüs etmek)
SERDAR KULBİLGE (G:Birliği'nin eski kalecisi): 2 YIL (Gençlerbirliği-Fenerbahçe müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs etmek)
CENGİZ DEMİREL (Gençlerbirliği eski yardımcı antrenörü): 1 YIL (Gençlerbirliği-Fenerbahçe müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs etmek)
YAVUZ AĞIRGÖL: 1 YIL (Fenerbahçe-Ankaragücü müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs)
MEHMET ŞEN (Menajer): 1 YIL (Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçı sonucunu etkilemeye teşebbüs)

AVRUPA: HARİKA TÜRKLER!
PFDK'nın kararları Avrupa'da böyle yankı buldu. Der Tagespiegel: "Türkler harika işler yapıyorlar. Türk futbol tarihinin en büyük spor skandalını büyük bir incelikle çözdü (!)" Corriere Dello Sport: "Türkler kanunları kendilerine göre düzenlediler. UEFA'nın vereceği karar merak konusu" BBC: Futbol Federasyonu uzun bir soruşturma sürecinin ardından kulüpleri akladı. Reuters: Futbol Disiplin Kurulu, şike soruşturmasında kulüpleri cezasız bıraktı. İki oyuncu men edildi.
Etiketler TFF Etik Kurulu, PFDK, TFF
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN