Kurumlar ayrı kişiler ayrı

Kurumlar ayrı kişiler ayrı
Çarşamba 09.05.2012

"Daha önce söylediğim gibi; tüzel kişiler değil, gerçek kişiler cezalandırılmalı. Siz tüzel kişileri cezalandırdığınız zaman, o tüzel kişiliğe gönül veren milyonlarca insanı cezalandırıyorsunuz"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PFDK kararı ile ilgili konuştu. Erdoğan, PFDK'nın kararlarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine şunları söyledi: "F.Bahçe'nin kongre üyesiyim. Taraftar olmanın ötesindeyim ama ben bu konuda konuşamam. Konuştuğum zaman yanlış olur. Ama benim ilkeler üzerinden, bildiğiniz gibi Sayın Platini'ye de söylediğim, UEFA'nın buradaki kongresinde yaptığım konuşma var. Orada da söyledim. Söylediğim şey şu: Bize göre, ki ben demokrasilerde de bunu savunurum. Siyasi partiler açısından da bunu savunuyorum. Tüzel kişiler cezalandırılmamalı. Gerçek kişiler cezalandırılmalı. Siz tüzel kişileri cezalandırdığınız zaman, o tüzel kişiliğe gönül veren binlerce, onbinlerce, milyonlarca insanı cezalandırıyorsunuz. O tüzel kişilikte yetkiyi almış, suçu işleyenler varsa, onlar cezalandırılsın. Niye kalkıp da o tüzel kişilik cezalandırılıyor. Şimdi futbol kulüplerinde böyle kapatma başlamadı, yarın bir de onlar başlarsa, bu iş neler getirir, neler götürür bilemem ama siyasi partilerde biliyorsunuz artık bu işten gına getirdik. 4 kere, 5 kere kapatılan partiler var. Ne oldu yani kapattınız partileri de o partiler yok oldu mu? Hatta bazıları güçlenerek geldi. Ama bazıları içinden partiler çıkardı. Onlar da bu ülkede çok daha güçlü bir şekilde hizmet ediyorlar. Bunları da artık birilerinin görmesi lazım."

İKİNCİ DALGA
Şike davasının yargılamasında ikinci dalga, dün itibariyle start aldı. Yaklaşık 9 aylık bir çalışmanın ardından Spor Toto Süper Lig ve Ziraat Türkiye Kupası ile ilgili 720 sayfalık raporunu bir süre önce TFF yönetimine teslim eden Etik Kurulu, dün de Bank Asya 1. Lig'deki şüpheli 5 maçla ilgili incelemelerine başladı. Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Atalay, Bank Asya Lig ile ilgili kendilerine daha önce sevk edilen kulüplere ve kişilere savunma vermeleri için geçen hafta içinde tebligat çıkarttıklarını açıkladı. 2010-2011 yılında oynanan Diyarbakır-Giresun (0-2), Giresun-Mersin (1-2), Kartal-Giresun (1-0), Giresun-Altay (1-0) ve Karşıyaka-Giresun (0-1) maçlarını mercek altın alan kurul, mütalaasını 1 hafta içinde TFF yönetimine verecek.

SADULLAH ERGİN: BU SÜREÇ HERKESİ RAHATSIZ ETMİŞTİR
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, PFDK'nın şike kararlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Son 1 yıldır yaşadıklarımız Türk futbolu açısından maalesef iç açıcı değil. Yaşadığımız süreç kulüplerinden federasyonuna kadar bütün birimleri rahatsız etmiştir. Türk futbolunun hem yurt içinde hem yurt dışındaki imajı zarar görmüştür. Bu açıdan ben aklıselim ve suhulet içerisinde sürecin yürütülmesi gereğine inanıyorum" dedi.

NE OLUR GEL AĞABEY, MENAJERLER SIKIŞTIRIYOR
PFDK'nın, İBB-F.Bahçe maçında 'müsabaka sonucunu etkilemekten' 3 yılla cezalandırdığı İbrahim Akın'ı en iyi tanıyan isimlerden olan eski menajeri Mehmet Öztürk, "Onun bu noktaya kim itti bilemiyorum ancak bildiğim bir şey var; İbrahim bu işlere asla girmez. Kendisine kefilim" dedi.
Öztürk, İbrahim'in kendisini tam 5 defa arayarak, "Ağabey ne olur gel, menajerler beni çok sıkıştırıyor" dediğini de aktardı.

UEFA KULÜPLERİ, FIFA MİLLİ TAKIM'I CEZALANDIRACAK
TFF eski asbaşkanı Affan Keçeci, PFDK'nın kararlarına sert tepki gösterdi. Keçeci, "PFDK'nın raporu doğrultusunda futbolculara ve kulüp yöneticilerine ceza verildi, kulüpler ceza almadı. Burada şahsi bir girişim yok, yöneticiler kurumlar adına iş görürler. Eğer ki bir suça bulaşmışlar ise kurumları da ceza alır. Kulüplerin UEFA, Milli Takımımız ise FIFA tarafından cezalandırılması kapıda" şeklinde konuştu.

ÇİZME'DE 33 MAÇA İNCELEME
İtalya'yı sarsan şike skandalında mahkeme kararını verdi. Federal Savcı Stefano Palazzi tarafından verilen karara göre, 33 karşılaşma hakkında inceleme başlatıldığı ve bu maçlarla ilgili bulunan 52 futbolcu ile 22 takımın da mahkemeye verildiği belirtildi. Serie B'de 29, İtalya Kupası ve Tim Cup'ta 2'şer karşılaşmanın incelemeye alındığı bildirildi.

F.BAHÇE'Yİ ELE GEÇİRECEKLER
PFDK'nın şike soruşturmasıyla ilgili verdiği kararlar hakkında birbirinden ilginç iddialar ortaya atılıyor. Bunlardan biri PFDK eski üyesi Remzi Kazmaz'dan geldi. Kanal A'da bir programa katılan Kazmaz, "Bu bir operasyondur. Fenerbahçe'yi ele geçirme operasyonudur. Sen bir taraftan 6222'ye dayanarak operasyona başlıyor, delilleri topluyorsun, kaçma ve delileri karartma durumları yok ama hâlâ insanlar içerdeler. Yöneticilere ceza verirken 'Aziz Yıldırım suçlu değil' diyorsun. Peki ama neden?" diye konuştu.

'LİSANSLARI İPTAL EDİLMELİ'
Türkiye'de gündemin en önemli maddelerinden olan Türkiye Futbol Federasyonu'nun şike soruşturması hakkındaki kararları, Avrupa'daki futbol federasyonlarını da harekete geçirdi. İddialara göre Yunanistan ve Almanya Futbol Federasyonları, Türkiye'nin UEFA lisansının iptalini talep etti.
Ayrıca Yunanistan'ın Panathinaikos ve Olympiakos, Belçika'nın Anderlecht, Fransa'nın PSG ile İsviçre'nin Basel kulüpleri, Türk takımlarıyla oynamak istemediklerini UEFA'ya iletti.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN