Şimdi yandık

Şimdi yandık
Cuma 11.05.2012

Türkiye’ye iki kötü haber birden. 1- Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen: Platini ile konuştum, 'Şike ve teşviğe bulaşan takımları küme düşürmezseniz Avrupa'da asla yer alamazsınız' dedi. 2- UEFA Tahkim Kurulu Başkan Vekili Levent Bıçakçı: Keşke bir takımla kurtulabilsek. UEFA'dan Milli Takım'ı da kapsayan genel bir ceza çıkma ihtimali var

Şike ve teşvik primi soruşturmasıyla ilgili PFDK kararlarının ardından, tüm gözlerin üzerine çevrildiği UEFA cephesinden endişe verici haberler geliyor. Bir ara adı Futbol Federasyonu Başkanlığı için de geçen eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, UEFA'nın Türk takımlarına Avrupa yolunu kapatacağını belirterek, "Michel Platini ile konuştum, 'Takımları düşürmezseniz, Avrupa'da asla yer alamazsınız' dedi" ifadesini kullandı. UEFA Tahkim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Bıçakcı, ise Tüzmen'den daha karamsar bir tablo çizdi. Geçmişte TFF Başkanlığı da yapan Levent Bıçakçı, PFDK'nın şike ve teşvik primine adı karışan takımlara ceza vermemesinin bedelinin ağır olacağını kaydederek şunları söyledi:

"Türkiye çok zor bir sürece girdi. UEFA'dan ceza gelmemesi mümkün değil. PDFK'nın verdiği karar kimseyi kesmedi. Dünya basını, 'Sihirbaz Türkler... Şike davasını örtbas ettiler' diye Türkiye'yi topa tuttu. UEFA bütün dünya basınını takip ediyor. Şu an büyük baskı altında olan UEFA, süreci kaygıyla takip ediyor. Tahkim süreci var. Kulüpler ve şahıslar Tahkim'e başvurabilirler. Nihayetinde konu UEFA'ya gelecek. Kanaatim o ki UEFA Disiplin Kurulu'ndan Türkiye'ye, 'Yargılama yapılmadı' diye Milli Takımı da kapsayan genel bir ceza çıkabilir. Keşke tek takıma yönelik bir yaptırımla kurtulabilsek."

UEFA BUGÜN AÇIKLAYACAK
UEFA, Futbol Federasyonu'nun Türkçe ve İngilizce olarak kendisine gönderdiği Etik Kurulu raporu üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Günlerdir raporu inceleyen UEFA'nın konuyla ilgili bugün bir açıklama yapacağı belirtildi. UEFA'nın, Türk futbolunun kaderini ilgilendiren konuda nasıl bir karar vereceği heyecanla bekleniyor.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN