Platini'den ceza sinyali

Platini'den ceza sinyali
Cuma 18.05.2012 22:36

Şampiyonlar Ligi Finali öncesi CNN İnternational'dan Pedro Pinto'nun sorularını yanıtlayan Michel Platini Türkiye'deki şike soruşturmasıyla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu...

CNN İnternational anchormani Pedro Pinto, UEFA Başkanı Michel Platini'ye EURO 2012'den futbol'da teknolojinin kulanılmasına ve Türk takımlarının geleceğine ilişkin bir yığın soru yöneltti.

EURO 2012'NİN BOYKOT EDİLECEĞİNE İNANMIYORUM
Ukrayna'nın devrik lideri Yulia Tymoshenko'nun hapishanede maruz kaldığı kötü muameleden dolayı Ukrayna birçok Avrupalı liderin ve Avrupa Komisyonu üyelerinin tepkisiyle karşılaştı.

Avrupa Komisyonu üyeleri Tymoshenko'nun hapishanedeki maruz bırakıldığı kötü koşullardan dolayı Ukrayna Polonya işbirliğiyle yapılacak olan EURO 2012'yi protesto etme kararı aldı.

Politikacıların bu tavrının kendisini üzdüğünü dile getiren Platini EURO 2012'nin Ukrayna ve Polonya'ya verilmesinde en ufak bir üzüntü duymadıklarını dile getirdi.

Merkel'in turnuvayı boykot etme kararının değişeceğine inandığını söyleyen Platini Almanya'nın finalde yer alması halinde Angela Merkel'in tribünlerdeki yerini alacağını söyledi.

TEKNOLOJİ KARŞITIYIM
Pedro Pinto'nun futbol kamuoyu tarafından sıklıkla tartışılan gol çizgisi teknolojisi ile ilgili görüşleri sorulan Platini futbolda teknolojini kulanılmasına karşı olduğunu belirtti.

UEFA'nın patronu, sorun sadece gol çizgisi sorunu değil gol çizgisi teknolojisini kullanmaya başladıktan sonra bu kez ofsayt teknolojisi, penaltı ve ceza sahasına yönelik projeler masaya gelecek dolayısıyla futbol futbol olmaktan çıkacak dedi.

Futbolu futbol yapan insani değerlerdir, hatalardır onlardan vazgeçebilmemiz mümkün değil. Teknoloji Futbolun insani değerlerini ortadan kaldırır.

Sepp Blatter'in 2014'teki Dünya Kupası'nda gol teknolosinin kullanılacağı kararının dile getirilmesi üzerine Platini teknoloji hakkındaki fikirlerimi değiştireceğini sanmıyorum dedi.

ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE SÜRPRİZ BİR FİNAL OLDU
Michel Platini bu sezonki Şampiyonlar Ligi Finaliyle ilgili de şunları dile getirdi: "Açıkcası söylemek gerekirse bu sezonki Chelsea ve Bayern Munich finali benim için sürpriz oldu. Zorlu yarı final eşleşmelerinden zafer ayrılan iki taraf Chelsea ve Bayern oldu. Yarı final eşleşmelerinde Real Madrid ve Barcelona'nın galip ayrılacağını düşünüyordum bu yüzden bu final herkes gibi benim için de sürpriz oldu."

Pedro Pinto'nun kendisine yöneltiği en unutulmaz final mücadelesi sorusuna şu cevabı verdi: "Bu zamana kadarki Şampiyonlar Ligi finalleri içinde en unutamadığım karşılaşma Milan ve Liverpool arasında 2005 yılında İstanbul'da oynanan final mücadelesi" dedi.

Platini, ayrıca 2011'deki Barcelona ve Manchester United arasında oynanan mücadelenin de kendisini etkilediğini sözlerine ekledi.

GÖZLER UEFA'YA ÇEVRİLDİ
Türkiye Futbol Federasyonu'nun şike soruşturmasında hiçbir kulübe ceza vermemesinin ardından gözler UEFA'ya ve Michel Platini'ye çevrildi.

UEFA, Türk Futbol Federasyonu'nun kararını onaylayacak mı, yoksa aksi yönde bir karar mı alacak? Türk takımlarının Avrupa'ya gitmesinde bir engel var mı?
yönündeki sorulara cevap vermekten kaçınmasına rağmen UEFA'nın patronu aba altından sopa göstermekten de kaçınmadı.

PLATİNİ'DEN CEZA SİNYALİ
Soru: Türkiye'de şike iddialarına gelirsek. 16 kulübün tamamı aklandı. Önümüzdeki sezon Türk kulüplerine ne olacak ve bu konu sizce nasıl gelişti?
Cevap: Bu uzun bir hikaye ama ben kısa bir cevap vereceğim. Bu disiplin konularını ilgilendiren bir sorun. Elimizde bazı veriler var ama disiplin komitesi benden yani başkandan bağımsız bildiğiniz gibi. Binlerce sayfa belge var elimizde. Bir karar alacağız ama ne karar alacağız bilmiyorum.

MEN KARARINI DİSİPLİN KOMİTESİ VERDİ
Soru: Fenerbahçe'yi Şampiyonlar Ligi'ne almadığınız için pişman oldunuz mu? Seneye Türk kulüpleri için herşey normale dönecek mi?

Cevap: Fenerbahçe'ye yasağı ben koymadım, disiplin komitesi koydu. Bu konuda konuşursam Fenerbahçe'nin avukatları beni mahkemeye verebilir. Bu bir disiplin konusu. Geçen yıl yasağı koyarak cesur bir adım attık ama bu yıl ne olacak bilmiyorum.

KARAR AY SONUNDA VERİLECEK
UEFA Başkanı, Türk kamuoyunun soruşturmaya gösterdiği ilginin de fazlasıyla farkında. Öyle ki, sosyal medyadan kendisine bu konuda soru sorulması yönünde yoğun talep geldiğini söyleyen Pedro Pinto'ya "benim durumum da farklı değil" diye yantı verdi:

UEFA'nın soruşturmayla ilgili kararını bu ay sonuna kadar açıklaması bekleniyor.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN