Hawk-Eye geliyor

Hawk-Eye geliyor
Perşembe 24.05.2012 19:28

FIFA, gol çizgisi teknolojisi olarak bilinen Hawk-Eye teknolojisini uygulamaya koymadan önce son bir kez daha test edecek.

Wembley Stadı'nda İngiltere ile Belçika arasında 2 Haziran'da oynanacak olan hazırlık maçında FIFA, Hawk-Eye adı verilen gol çizgisi teknolojisini son bir kez daha test etme kararı aldı. Bu testlerin olumlu sonuç vermesi durumunda 2 Temmuz'da düzenlenecek olan FIFA kural düzenleme panelinde uygulamaya geçirilip geçirilmeyeceğine karar verilecek.

IFAB olarak verilen bu kural düzenleme panelde İngilizler tarafından geliştirilen kamera bazlı sistemin ve Danimarka menşeyli GoalRef adı verilen projenin kullanılabilirliğinin bulunup bulunmadığı da tartışılacak.

GoalRef manyetik sensörlerle topun gidişatının takip edilmesine yönelik bir teknoloji ve bir süredir Danimarka Futbol Ligi'nde test ediliyor. Hawk-Eye ise daha önce yarı profesyonel futbol maçlarında test edilmişti. İngiltere-Belçika arasında oynanacak maç, bu teknolojinin test edileceği ilk profesyonel karşılaşma olacak. Bu nedenle FIFA test sonuçlarının çok önemli olduğunun ve teknolojinin uygulamaya konulması yolunda büyük önem taşıdığının farkında.
Etiketler Hawk-Eye
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN