Üç yılda üç hüsran

Üç yılda üç hüsran
Perşembe 24.05.2012 12:03

Mücadele ettiği Süper Lig'den 2009-2010 sezonunda küme düştükten sonra Bank Asya Birinci Lig'de de tutunamayan Diyarbakırspor, bu yıl son haftaya kadar kümede kalma mücadelesi verdiği Spor Toto İkinci Lig'den de düşerek büyük bir çöküş yaşadı.

Üst üste üçüncü kez küme düşen Diyarbakırspor'un Kulüp Başkanı Nurullah Edemen, kentin bütünleşmesi, belediye, valilik ve sivil toplum kuruluşlarının takıma sahip çıkması durumunda Diyarbakırspor'un tekrar eski günlerine döneceğini söyledi.

Edemenm yaptığı açıklamada, içinde bulundukları zor koşullara rağmen son haftaya kadar kümede kalma mücadelesi verdiklerini belirtti. Diyarbakırspor'un bu sezon transfer yasağından dolayı yola genç sporcularla devam ettiğini hatırlatan Edemen, ''Göreve talip olduğumuzda Diyarbakırspor yönetimi kayyum heyetindeydi. Kapanmak üzere olan bir kulübe sahip çıktık. Eğer bu kulübü sahiplenmek, bir sezon boyunca yaşatıp, bu süreç içinde sorunları çözmek ihanetse doğru biz ihanet etmişiz. Ama bunun adı sevgiyse, gönüllülükse biz onu da yapmışız'' ifadelerini kullandı.

''Diyarbakırspor arması kenti temsil ediyor''
Sonuçta Diyarbakırspor'un ligden düştüğünü ve kendilerinin de bu başarısızlıkta mutlaka hatalarının olduğunu ifade eden Edemen, ''Bundan sonra ne yapabiliriz buna bakmamız lazım. Bu kulübün yönetiminde ben olurum veya olmam ama kentin kenetlenmesi lazım. Diyarbakırspor arması herhangi bir kurumu değil, kenti temsil ediyor'' diye konuştu.

Edemen, sezonun son haftasına kadar Diyarbakırspor'un transfer yapamadan kümede kalma mücadelesini sürdürdüğünü, rakipleri Tokatspor'un ise sezon ortasında yaptığı 19 transferle güçlendiğini belirterek, kendilerinin güçlenen rakipleri karşısında ligin sonuna kadar mücadele ederek, onur mücadelesi verdiklerini kaydetti.

''TFF Başkanı Yıldırım Demirören'den randevu talep ettik''
Bugsaşspor deplasmanında aldıkları yenilginin yanı sıra Tokatspor'un deplasmanda Ofspor'u yenmesi sonucu Diyarbakırspor'un küme düştüğünü kaydeden Edemen, bu maçla ilgili şüpheleri olduğunu dile getirdi.

Edemen, Ofspor-Tokatspor maçıyla ilgili maç öncesi farklı duyumlar aldıklarını belirterek, şöyle konuştu:
''Ofspor'un antrenörünün gelecek sezon için Tokatspor ile anlaştığını öğrenmiştik. Maça baktığımızda Ofspor hem bizim hem de Tokatspor için kader müsabakası olan maçta 7 as oyuncusunu oynatmadı. Maçı izlettik ve genel analize baktığımızda çok çirkin olaylar olduğunu çıplak gözle gördük. Trabzonspor taraftarı Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) şike soruşturmasıyla ilgili aldığı kararı eleştirmek için beyaz mendil salladı. Bu maç Trabzonspor'un beyaz mendil sallama tavrına ters düşmüştür. Bu aşamada Trabzon'un futbol mafyası Diyarbakırspor'un düşmesine önayak oldu. TFF Başkanı Yıldırım Demirören'den randevu talep ettik, yanıt bekliyoruz. Türk futbolunun böyle şike olaylarıyla kirletilmiş olduğu bir ortamda Ofspor-Tokatspor maçı da bu kirliliğe örnektir. TFF, umarım konuyla ilgili gerekeni yapacaktır.''

''Sporda kent olarak düştük''
Diyarbakırspor taraftarının başarısızlık nedeniyle küsmekte kısmen haklı olduğunu bildiren Edemen, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Bireyler gelip geçicidir ama Diyarbakırspor kalıcıdır. Taraftarın her zaman destek vermesi gerekir. Diyarbakırspor bu yıl çok centilmen bir sezon geçirdi ve centilmen ligde üçüncü oldu. Bu taraftar profilimizin de bir şekilde değiştiğinin belirtisidir. Biz aslında sporda kent olarak düştük. Diyarbakırspor ile beraber bu sezon çok ciddi para harcamış Kayapınarspor da küme düştü. Büyük imkanları olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor ise üst lige çıkamadı. Diyarbakır'ın kent olarak sporda sıkıntılarının olduğunu bu sonuçlar çok net şekilde ortaya koyuyor.''
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN