Seri penaltılar kaldırılsın

Seri penaltılar kaldırılsın
Cuma 25.05.2012 13:41

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Sepp Blatter kongre toplantısında futbolda seri penaltı atışlarının kaldırılmasını gündeme getirdi.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen kongrede konuşma yapan FIFA Başkanı Sepp Blatter, seri penaltıların yerine alternatif bir çözüm bulunmasını istedi. Seri penaltı atışlarının futboldaki takım anlayışına ters düştüğünü dile getiren Blatter, alternatif çözüm bulması için bu görevi futbolun gelişimi ve geleceğiyle ilgili çalışmalarda bulunan Franz Beckenbauer'a verdi.

Bilindiği gibi eleme maçlarında skorun 90 dakika ve 15'er dakikalık iki uzatma devresinde eşit olması durumunda seri penaltı atışlarına gidiliyor, turu geçen ya da şampiyon olan takım böyle belirleniyordu.

"FIFA reformlar yapacak"
Blatter kongrede yaptığı konuşmasında, ''Birliğimiz 108 yaşında. Bu dönemde dünyada çok şeyler değişti. Ancak futbol hala 22 kişiyle oynanıyor. Bir hakem, ofsayt taktiği ve önemli teknik yardım olmadan'' ifadesini kullandı.

Blatter, tüm bu yaşananlara rağmen sahaların dışında çok önemli değişimlerin olduğunu belirterek, ''Futbol artık hayat okulu. Dünyanın her noktasında bulunuyor'' dedi. Futbol sporunun büyük bir sektör olduğunu dile getiren Blatter, ''Reformların yapılmasına başladık. 62. kongrenin ardından bu yolda büyük adımlar atmak istiyoruz'' diye konuştu.

300 milyon insanın FIFA ile sıkı bir ilişkisinin olduğunu açıklayan Blatter, ''Bu nedenle herkesi kontrol etmemiz mümkün değil. Bu kontrollerin yapılması için mekanizmalar kurulacak'' dedi.

FIFA'da reformların daha önceki FIFA Başkanı Brezilyalı Joao Havalange ile başlatıldığını söyleyen Blatter, 95 yaşında tedavi gören Havalange'nin üyeler tarafından alkışlanmasını istedi.


Etiketler FIFA, Joseph Blatter
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN