Yüzleşme

Yüzleşme
Çarşamba 30.05.2012

İkili arasında zaman zaman gergin, bazen de komik diyaloglar geçti. Aziz Yıldırım'ın "Hakem ataması yaptınız mı?" sorusuna Sadri Şener, "Ben burada hakem atamışım diye yargılanmıyorum" cevabını verdi. Bir soru üzerine Şener, "Biz stada 15 milyon harcadık. Devletten tabii ki para alacağız. Çevresini de süsleyeceğiz'' yanıtı üzerine Aziz Yıldırım, "Bu süsleme de bizim 'tarlaları sürdük' gibi" deyince salon yıkıldı!

Futbolda şike iddialarına ilişkin 9'u tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 16. duruşması dün başladı. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Aziz Yıldırım, Olgun Peker ve İlhan Ekşioğlu'nun da aralarında bulunduğu 9 tutuklu sanık katıldı.
Tutuksuz sanıklardan Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener'in ilk kez katıldığı duruşmada, Beşiktaş'ın eski hocası Tayfur Havutçu, TFF eski başkan vekili Göksel Gümüşdağ, Elazığspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, Gaziantepspor'u çalıştıran Hikmet Karaman, Fenerbahçeli yönetici Şekip Mosturoğlu ve kulübün muhasebe müdürü Tamer Yelkovan, Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar, Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz ve eski futbolcu Ümit Karan ile futbolcular Korcan Çelikay, İbrahim Akın, Serdar Kulbilge, Gökçek Vederson ve İskender Alın'ın da aralarında bulunduğu 71 tutuksuz sanık hazır bulundu.

'AZİZ DİNLETİYOR' SADECE ESPRİ
Duruşma salonun küçük olması nedeniyle salona sanık ve avukatlarının dışında sadece tutuklu sanıkların birer yakını alındı. Gazetecilerden de ise sadece Anadolu Ajansı, Cihan Haber Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve Doğan Haber Ajansı'ndan birer muhabir salona girebildi. Duruşma, tutuklu sanık Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile tutuksuz yargılanan Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'in yüzleşmesine de sahne oldu. Şener'e Yıldırım da sorular sordu. Şener, mahkeme heyetinin, "Fenerbahçe-Ankaragücü, Sivasspor-Fenerbahçe maçlarına ilişkin iddialar var, ne diyorsunuz?" sorusun üzerine şunları söyledi: "Ankaragücü-Fenerbahçe maçıyla ilgili bir teşvik konusu söz konusu değil. Telefonda konuştuğum 2 kişi de Fenerbahçeli. Böyle bir durumda söz konusu olamaz. Gabriç transferi şubat ayında gündeme gelen bir konuydu. Melih Gökçek'le yaptığım görüşme, spontane gelişen bir görüşmedir. Melih Gökçek, 'Fenerbahçe'yi yeneceğiz' dedi. Ben de, 'inşallah' dedim. Bu konuda espri yapıyorlar benimle Fenerbahçeli olduğu için. 'Aziz dinletiyor' lafı da espriden ibaret.'' İfadelerinin ardından çapraz sorgusuna başlanan Şener'e ilk olarak Aziz Yıldırım, bazı sorular yöneltti. Yıldırım'ın, "Ben silahlı örgüt yöneticiliği ve şikeden suçlanıyorum. 1995 yılında 92 milyonluk ihaleyi kendisine verdim mi, vermedim mi? Kenan Yaralı'ya 500 bin dolar vererek yardım etmem şike konusu oluyor'' ifadeleri üzerine başkan Ekinci, "Bu konunun davayla ilgisi yok'' dedi. Şener de "Yardım etmez diye bir ifadem yok. Ama o dönemde başkan değildim'' diye konuştu.

6.5 TRİLYONU SORDU
Aziz Yıldırım'ın, Şener'e yönelik "Atanmış hakemi değiştirmişsiniz Of maçında'' diye konuşması üzerine Şener, "Ben Of'un başkanı değilim. Ben Trabzonspor başkanıyım. Ben hakem atamışım diye yargılanmıyorum'' dedi. Bunun üzerine Yıldırım da, "Öyle yazılıyor. Beni, 'hakem atamışım' diye yargılıyorlar. O yüzden söyledim'' ifadelerini kullandı. Yıldırım'ın, "GSGM'den 6.5 trilyonluk para kulübe mi geldi? Yoksa olimpiyat oyunlarına mı kullanıldı?" sorusu üzerine Şener, "Biz stada 15 milyon harcadık. Devletten para tabii ki alacağız. O stat devletin stadı, bizim değil. Çevresini de süsleyeceğiz'' demesi üzerine Aziz Yıldırım, iddianamede yer alan ve 'şifre' olduğu iddia edilen "tarla'' kelimesine atıfta bulunarak, "Bu süsleme de bizim tarla gibi'' şeklinde konuştu. Yıldırım'ın bu sözleri üzerine Şener ve salondakiler gülüştü.

YILDIRIM HASTANEYE YATIYOR
Aziz Yıldırım'ın avukatlarının Şener'in hakemlere ilişkin dinleme tutanaklarını okuması ve "Bu görüşmede hakem ataması yaptığınız görülüyor'' şeklindeki beyanları üzerine Sadri Şener de, "Hakemlerle ilgili her türlü problemi her mekanda söylüyoruz. Bu gayet doğaldır'' dedi. Söz alan Şener'in avukatı, müvekkiline iddianamedeki suçlamalarla ilgili sorular sorulmasını istedi. Yıldırım'ın, "Karabük'e teşvik gönderdiniz mi?" sorusuna "Hayır" yanıtı veren Şener, savcının Fenerbahçe maçı öncesi Zeki Mazlum'la yapılan görüşmesini ilişkin sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Bu görüşme olağan bir para tahsili görüşmesidir." 18.30'da sona eren duruşma bugüne ertelendi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, tüm sanıkların duruşmada yer almasını istedi. Aziz Yıldırım, pankreas değerlerinin yüksek çıkması nedeniyle hastaneye yatacak, bu yüzden bugünkü duruşmaya katılamayacak

SANIK SANDALYESİNE LÜTFEN SAYIN ŞENER
Sadri Şener, salona girdiğinde sanıkların oturduğu yere değil, izleyicilerin yerine oturdu. Şener'in hemen yanına da Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar oturdu. İkili daha sonra avukatlarının uyarısı ile sanıkların oturduğu bölüme geçti. Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda Aziz Yıldırım mahkeme başkanına hitaben, "Trabzonsporlular gitti" demesi üzerine başkan Ekinci, arka sırada oturan Sadri Şener'i öne davet edip, Olgun Peker'den yerini Şener'e vermesini istedi. Peker, "1 numara benim. Yerimden kalkmamayım" deyince gülüşmeler oldu. Peker'in yer vermesiyle Yıldırım ve Şener yan yana oturmaya başladı.

'POŞU' ÖRNEĞİ HAKİMİ KIZDIRDI
Aziz Yıldırım, bazı tapelerin iddianameye girmediğini belirterek, ''Poşuya 11 yıl ceza veriliyor. Yumurtaya 5 yıl ceza veriyorlar. Ama bazılarının (Şener'i kastederek) siyaset görüşmeleri var. Biz siyasete girmedik. 'Başbakan biter' şeklindeki konuşmaya suç duyurusu bile yapılmıyor. Ben 11 aydır yatıyorum'' şeklinde konuştu. Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'nin, ''Poşu diye bir şey yok. Poşudan dolayı kimseye 11 yıl verilmez.
Teröristleri savunmaya girme'' ifadesiyle uyardığı Yıldırım, ''Teröristlik bir durum yok'' dedi. Yeniden konuşan Ekinci, ''Terörle Mücadele Kanunu'nda yüzün kapatılarak eylem yapılması suçtur. Yüz kapatılarak yapılan eylem var. Başka mahkemelerin kararını tartışacak durumumuz yok'' diyerek tartışmayı sonlandırdı.

YILDIRIM: ERKEK GİBİ KONUŞALIM
ŞAKAR: ÖNCE SİZDEN BAŞLAYALIM

Tutuksuz sanık Trabzonspor Kulübü Asbaşkanı Nevzat Şakar, dava konusu telefon görüşmelerinin şike ve teşvikle ilgisinin olmadığını belirterek, suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci'nin, "Ahmet Bulut'u tehdit etmene ilişkin, Bulut şikayetinden vazgeçti, haberin var mı?'' diye sorduğu Şakar, "Tehdit etmedim'' ifadesini kullandı. Ekinci'nin, "Ayağını denk al ne demek?'' diye sorduğu Şakar'ın, "Trabzon'da büyüklerimiz öyle der'' ifadesi üzerine Ekinci de "Türkiye'de farklı, Trabzon'da farklı anlamı mı var bunun?'' dedi. Aziz Yıldırım'ın, "Ankara'dan gelen 6.5 milyonu şikede ve teşvikte kullandınız mı?'' sorusuna "Hayır'' cevabını veren Şakar, Yıldırım'ın "Faturalarla o parayı kapatabildiler mi?'' sorusuna karşılık da, "Aziz Bey çok merak ediyorsa faturaları göndeririz'' diye konuştu. Yıldırım'ın öfkelenerek, "Bana değil, mahkemeye gönder'' dediği Şakar, "Merak eden sizsiniz'' şeklinde cevap verdi. Yıldırım'ın Şakar'a ait olan telefon dinleme kayıtlarını okuduğu sırada, Şakar bu kayıtlara itiraz ederek, "Yanlış okuyorsunuz'' dedi. Yıldırım da söz konusu kayıtları mahkeme kürsüsüne giderek Şakar'a uzattı ve "Al oku, yazıyor, biz ezberledik'' ifadelerini kullandı. Şakar'ın, "Buradaki konuşma, mecazi manada söylenen sözler'' şeklinde beyanda bulunması üzerine salondaki sanık ve sanık avukatları güldü. Şakar da Aziz Yıldırım'a hitaben, "Siz de Topuk Yaylası'nın hesabını verirsiniz'' dedi. Duruşmada, Şakar'ın konuşmalarının olduğu telefon dinleme kayıtlarının okunulması sırasında, "Hocaya okuttuk'' ifadesinin geçmesi üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Ekinci, Cübbeli Ahmet Hoca'yı kastederek Yıldırım'a, "Hoca senin yanında. Sen de okutturuyor musun?'' diye sordu. Yıldırım da, "Okuyor tabii. 300 bin lira hocaya verilir mi'' dedi.

Yıldırım'ın bir ara "Eğer futbol temizlenecekse erkek gibi konuşalım" şeklindeki çıkışına Şakar, "Sizden başlayalım" diye tepki verdi. Aziz Yıldırım'ın, "Tuncay bey ve Recep bey Antalya'ya niye gitti?'' diye sorduğu Şakar, "Sana mı soracağız. Gezmeye gittiler'' cevabı verdi. Nevzat Şakar, avukat Dizdar'ın "Türk futbolunun, kirli oyun olduğuna inanıyor musunuz? Neye göre?'' şeklindeki sorusuna, "Evet inanıyorum. Aldığım duyumlara göre. Zaten bu duyumlar olmasaydı bu insanlar burada olmazdı'' şeklinde cevap verdi. Hakimin, "Sen de dahil misin buna?'' diye sorduğu Şakar, "Hayır, değilim'' dedi. Hakim, elini cebine sokan Şakar'ı uyardı.

AVUKATLA HAKİM TARTIŞTI
Duruşmada usule ilişkin açıklama yapmak istediğini belirten Aziz Yıldırım'ın avukatı Ali Rıza Dizdar, başkan Ekinci'nin izin vermemesi üzerine tepki gösterdi. Ekinci, "Ben çıkayım dışarı, siz idare edin" dedi. Dizdar da "Ben çok iyi idare ederim'' şeklinde konuştu.

PARMAKLARIYLA NEYİ SAYDI?
Aziz Yıldırım, öğlen arasında yanına gelen Fenerbahçeli eski yönetici Murat Özaydınlı ile görüştü. Özaydınlı'nın bir süre ağzını eliyle kapatarak bir şeyler anlattığı görüldü. Yıldırım'ın ise elleriyle parmaklarını tek tek sayarak Özaydınlı'ya yanıt vermesi dikkat çekti.

BAŞKA DAVADAN BERAAT
F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da arasında bulunduğu 7 kişinin "gizli kalması gereken bilgileri temin ettikleri'' iddiasıyla yargılandıkları davada savcı, dava konusu belgelerin "askeri sır, gizli bilgi ve belge'' kapsamında olmadığı gerekçesiyle sanıkların tümünün beraatını istedi.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN