18. duruşma yapıldı!

18. duruşma yapıldı!
Perşembe 31.05.2012 10:22

Futbolda şike iddialarına yönelik davaya bugün de devam edildi. Sağlık sorunları yüzünden Aziz Yıldırım'ın katılmadığı duruşmaya, 8 tutuklu sanık getirildi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 18. duruşması başladı. 8 tutuklu sanık ile birlikte Mecnun Odyakmaz ve Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu az sayıdaki tutuksuz sanık duruşmaya katıldı. Yapılan çapraz sorgunun sona erdiği, savcının da yarın esasa ilişkin mütalaasını vereceği öğrenildi. Duruşmaya verilen aranın ardından yarın da tutuklu sanıkların çapraz sorguları yapılacak.

SERKAN ACAR'IN SAVUNMASI

'Şike' davasında sanık Serkan Acar, eski Manisaspor Teknik Direktörü Hikmet Karaman ile görüşmelerinin şikeyle ilgisi olmadığını, aksine bu yöndeki endişeleri iletmek amacıyla görüşme yaptığını söyledi.

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Acar'a, "Manisa'da Hikmet Karaman ile görüştünüz, ne görüşmesiydi?" diye sordu. Acar, Karaman'a Manisaspor-Trabzonsopr maçı için endişelerini ilettiğini belirtti.

Mahkeme Başkanı'nın, görüşmelerini kimin isteği üzerine yaptığı sorusuna Acar, "Kulüpteki görevim gereği, derneklerden ve kamuoyundan gelen baskı üzerine sayın başkan (Aziz Yıldırım) istedi. Karaman da bizi kabul etti, endişelerimizi ilettik." cevabını verdi.

Mahkeme Başkanı, telefon görüşmesinde 'Kendisi ne istiyor?' ifadesinin ne anlama geldiğini sordu. Acar, "Bir transfer konusu vardı. Sol kanata oyuncu arıyorduk. Birinci öncelik Simpson'dı. Onunla ilgili Karaman'dan bilgi istedik. Onun yetenekli oyuncu olduğunu Fenerbahçe'de iş yapacağını söyledi. Hocaya, 'Siz sezon planlamasını yaparsınız. Sezon sonu 'bu oyuncu bana lazım' derseniz, biz de sezon sonu böyle bir durumla karşılaşabiliriz' dedim. O da 'hayır başkanlar karar verir, aralarında hallederler' dedi." şeklinde konuştu.

MAHKEME BAŞKANI: Düzgün dur
'Şike' davasında tutuksuz sanık Volkan Bahçekapılı, menajerlik sorularının çalınmasıyla ilgili bilgisi olmadığını savundu.

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Bahçekapılı'ya menajerlik sorularının çalınması iddiasıyla ilgili sanık Sami Dinç ile görüşüp görüşmediğini sordu. Bahçekapılı, "Geçmiş dönemdeki soruları verdi. Çalıştırdı. 'Bunlara benzer sorular çıkar' dedi." diye konuştu.

Mahkeme Başkanı'nın, "Soruların ele geçirilmesiyle ilgili bilgin var mı?" sorusuna Bahçekapılı, "Hayır." cevabını verdi.

Bahçekapılı'dan sonra sanık Faruk Yaşar'ın çapraz sorgusu yapıldı. Mahkeme Başkanı, "İhan Ekşioğlu ile görüşmen var. Serdar Kulbilge, Gençlerbirliği-Trabzon maçında sakatlanıp çıkıyor. 'Yedeklerle mi şey yapacağız?' diyorsun. Ne demek?" diye sordu. Yaşar, "Yani maç ile ilgili değerlendirmeler yapıyoruz. Yedeklere de mi dua edeceğiz anlamında ifadeler. Yani Gençlerbirliği kalecisi iyi oynasın gol yemesin diye." dedi.

Mahkeme Başkanı'nın, "Konulara sen de vakıfsın, gibi ifadeler var. Hangi konular?" sorusuna Yaşar, "İlhan beyle görüşmelerimizde, maçlarla ilgili yorumlar yaparız. O izlemez deplasman maçlarını, ben ona anlatırım." cevabını verdi.

Trabzonspor avukatı, "İlhan bey size tuvalette yaptığınız konuşmayı soruyor. Tapelerde sık sık tuvalette konuşmalar geçiyor. Nedir bu konuşmalar?" sorusunu yöneltti. Yaşar bu soruya, "Bana bir buçuk sene önceki, tuvaletteki konuşmamı mı soruyorsun?" şeklinde cevap verince Mahkeme Başkanı sanığı uyardı. Başkan Ekinci, "Bana bak, düzgün dur. Daha önceden de izliyorum seni. Bilmiyorsan 'bilmiyorum' diye cevap ver. Cevap vermek istemiyorsan vermezsin." diye tepki gösterdi. Bunun üzerine sanık Yaşar, konuşmaları hatırlamadığını söyledi.

Yaşar'ın avukatı Mahkeme Başkanı'na yönelik sanığın azarlanamayacağını söyledi. Mahkeme Başkanı da azarlamadığını uyardığını söyledi.

"CÜBBELİ" DİYALOGLARI
'Şike' davasında, sanık Tamer Yelkovan'ın, Fenerbahçe maçlarından önce para karşılığı dua ettirdiklerini söylemesi üzerine, Mahkeme Başkanı'nın, "Aziz bey bedava dua ettiriyormuş. Neden para veriyorsunuz?" şeklindeki sorusu duruşma salonunda gülüşmelere neden oldu.

Futbolda şike iddialarına yönelik davanın 18. duruşmasında, Ahmet Mahmut Ünlü'nün cezaevinde dua ettiğine yönelik diyaloglar gülüşmelere sebep oldu. Çapraz sorgusu yapılan Tamer Yelkovan'ın, Fenerbahçe'nin maçlarından önce Aziz Yıldırım'ın Bolu'daki bir hocaya 5 bin lira vererek dua ettirdiğini belirtmesi üzerine, Mahkeme Başkanı, Ahmet Mahmut Ünlü'yü kastederek, "Niye para verdiniz? Başkan bedava ettiriyor duayı." dedi. Yelkovan ise "O Metris'tekine ettiriyor." karşılığını verdi. Bu ifadeler salonda bulunanları güldürdü.

"ENDİŞEM SEÇİMLERLE İLGİLİ"
'Şike' davasında, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz, tapelerdeki teknik takip konusunda duyduğu endişenin seçimlerle ilgili olduğunu söyledi.

Mahkeme Başkanı'nın, "Takip olayından endişe ediyorsunuz. Neden?" diye sorması üzerine Odyakmaz, "O günlerde seçim yaklaşıyordu. Çok sayıda telefon tapeleri internette yer alıyordu. Maç kritik hale geldikten sonra, Fenerbahçeli biri ile temas kurmak dışarıda spekülasyona yol açacağı kaygısı yaşıyordum. O da tapelerde belli zaten." cevabını verdi.

Mahkeme Başkanı'nın, "Aziz bey size 'Bir şey olursa biletlerle ilgili görüşüyorduk dersin.' diyor." şeklindeki diyaloğu hatırlatması üzerine Odyakmaz, "Oradaki konuşmalar biletlerle ilgiliydi." dedi.

Mecnun Odyakmaz, Sivasspor-Fenerbahçe maçında, Fenerbahçelilere satılan biletlerle ilgili resmi kayıtlar ile yöneticiler arasındaki görüşmelerin çelişkili olduğu yönündeki sorulara net cevap vermedi. Bunun üzerine Avukat Şeref Dede, "Bu konular iddianamede yer almıyor. Ayrıca kayıtlar kulüpte vardı. Daha sonra netleştirilebilir." şeklinde cevap verdi.

"TRANSFERDE HER ŞEY MÜBAHTIR"
Duruşmada söz alan tutuklu sanık İlhan Ekşioğlu da ''Oradaki konuşmalar seçilerek konulmuş. Öyle olunca da başka manalar çıkıyor. Sadece maçtan önce ve sonraki konuşmalarımız konulmuş. Ben her zaman Doğan ile görüşüyorum'' şeklinde konuştu.

Kulüp yöneticiliğinin çok iyi bilinmediğini, hatta mahkeme heyetinin de bunu bilmediğini savunan Ekşioğlu, ''Transferde yasal olan her şey mübahtır. Transferde zaman, nitelik, parayı elden verme gibi konularda sıkıntı olmaz. Biz bu davada, bu konuların bilinmemesinin sıkıntısını yaşıyoruz'' ifadelerini kullandı.

MOSTUROĞLU: ÖYLE BİR ŞEY DUYMADIM

'Şike' davasında tutuksuz sanık Şekip Mosturoğlu, Eskişehirspor-Trabzonspor maçı için savcılıkta 'Fenerbahçe'nin teşvik gönderdiğini duydum' yönünde ifade verdiği bilgisinin doğru olmadığını söyledi.

Duruşmada Şekip Mosturoğlu'nun çapraz sorgusu yapıldı. Trabzonspor avukatlarının konuyu hatırlatması üzerine Mosturoğlu, iddiaların yanlış olduğunu savundu. Mosturoğlu, Savcı Mehmet Berk'in kendisine iddia edilen teşvik ile ilgili bilgisi olup olmadığını sorduğunu kendisinin de 'Hayır' karşılığını verdiğini belirtti. Mosturoğlu, "Aziz Yıldırım ile aramdaki konuşmayı dinletti. Başkan Ali Kıratlı'nın Eskişehir'e gitmesinden rahatsızlığını söylüyor. Daha sonra Ali Kıratlı da rahatsızlığını iletti bana. Bazı basın organlarında bu durum haber yapılmış." dedi.

Eskişehir-Trabzonspor maçı için teşvik konusunda bilgisi olmadığını ifade eden Mosturoğlu, "Aziz Başkan da bundan rahatsız, yöneticilerle görüşüyor. Benim savcılıktaki ifadem 'götürülüp götürülmediğini, götürülmüşse kim götürmüş bilmem' şeklinde bitiyor. Götürüldüğünü duydum diye bir ifadem yok." diye konuştu.

Avukatların, "Eskişehirspor-Trabzonspor maçı için teşvik ile ilgili sizin herhangi bir somut bilginiz, görgünüz var mı?" sorusu üzerine Mosturoğlu, tekrar 'hayır' karşılığını verdi.

Emenike transferinde bilgisi olup olmadığı sorulan Mosturoğlu, bilgisinin olduğunu kaydetti. Ön sözleşme yapılıp yapılmadığını soran avukata Mosturoğlu, "Hayır. Karabükspor başkanı çok güvendiğim biri, sözü sözleşme anlamındadır." dedi.

Avukatın, "Önceki ifadenizde sözleşme yaptık diyorsunuz?" demesi üzerine Mosturoğlu, "Demiş olabilirim ama yazılı sözleşme yok." cevabını verdi.

MÜTALAA VERİLECEK
Futbolda şike iddialarına yönelik dava yarına ertelendi. Duruşma savcısı, yarınki oturumda mütalaasını vereceğini belirtti.

'Şike' davasının bugünkü oturumunda tutuksuz sanıkların çapraz sorgusuna devam edildi. Yarınki oturumda tutuklu sanıkların çapraz sorgularının yapılması bekleniyor. Duruşmayı yarına erteleyen Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, tüm sanıkların gelmelerini istedi. Duruşma savcısı da yarınki oturumda mütalaasını vereceğini belirtti.

Etiketler şike
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN