Web Sürümüne Geç

Böyle karar olmaz

Böyle karar olmaz
Salı 16.01.2013

Meireles tükürmediyse demek ki hakem yalan rapor yazdı. Bu ağır bir suç, mahkemeye verilmesi lazım. Ama Tahkim Kurulu hem cezayı kaldırdı hem de hakemi mahkemeye vermedi! Bu nasıl iş. Faal Futbol Hakemleri Derneği; eylem yapmama, hakemlere sahip çıkmama, büyük güçlerin önünde yapayalnız bırakma suçu işledi. 'Paranı kazanmak istiyorsan susacaksın' mesajı verdi

Meireles'in cezasının indirilmesiyle ilgili tartışmalar da devam ediyor. Bu defa konuşan MHK Başkanı Zekeriya Alp'ti ve net bir şekilde "Meireles hakeme tükürdü" dedi ve "Daha fazla konuşursam beni ipe dizerler" diye de ekledi. Bu konuda halen gizli kalmış bir şeyler var galiba...

Zekeriya Alp, MHK Başkanı olarak söylenmesi gereken her şeyi söylemiş, daha ne desin!
Burada iki tane suçlu vardı benim için...
1- Tahkim Kurulu... 'Hakemin resmi devlet evrakında yalan yazdığını' ilan ediyorsun ama o hakem hakkında işlem yapmıyorsun!
Görevi ihmal suçu var. Tahkim Kurulu'nun yaptığı Türk Ceza Kanunu'na göre suç... Çünkü senin kararın hakemin yalan yazdığı üzerine... 'Tükürmemiş ağzından sıvı çıkmış!' Ağzında gazoz mu varmış o sırada, kola mı içiyormuş Meireles! Normal zamanda adamın ağzındaki sıvının adı biyoloji kitaplarında yazar; tükürüktür onun adı...
Ağzında başka sıvı olmaz. Ya da kusarsın.
Maç esnasında elinde şişe ile dolaşmadığına göre Meireles hakeme ya kustu ya tükürdü. 'Ağızdaki sıvı' ne demek?
Konuşurken ağzından bir şeyler saçıyorsan buna Türkçede 'Ağzından sıvı saçarak konuşuyor' demezler. 'Ağzından tükürük saçarak konuştu' derler. Yani her halükarda tükürük çıkar ağızdan... Kelime oyunları yapmasın Tahkim Kurulu; tükürdü mü, tükürmedi mi?

ALP DAVET EDEMEZ
Tükürmediyse; hakem yalan yazdı. Mahkemeye verilmesi lazım. Ceza Kurulu'na değil mahkemeye!.. Resmi devlet evrakında yalan yazıyor adam, futbolcunun hayatını karartmak için, bir adamın mesleğiyle oynamak için, bir adamın para kazanma yoluyla oynamak için... Bundan ağır suç olur mu?
Hayır! Meireles'in cezasını kaldır, hakemi mahkemeye verme, 'Ne şiş yansın ne kebap!' Bu ne; Tahkim Kurulu... Ben o kurula güveneceğim, öyle mi? Geçiniz. Birinci suçlu odur. İkinci suçlu; Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği'dir. Zekeriya Alp, bir resmi devlet kurumunun başı... O hakemleri boykota ya da eyleme ya da söyleme davet edemez.
Sadece fikrini açıklar. Öbürü Sivil Toplum Örgütü... 'Ben hakemlerimi maça çıkarmıyorum bu karar düzelmezse' dediler mi?
Ya da 'Tahkim Kurulu'nu protesto etmek için hakemler maçı 15 dakika geç başlatacak' dediler mi?
Faal Hakemler Derneği ne işe yarar? Hiçbir işe yaramaz. Türkiye'de hakemlerin bir sivil toplum örgütleri yok. Hakemleri bu kurulların önünde yapayalnız bırakıyorlar.

BAŞKANLAR DALGA GEÇTİ
'Ey hakem kardeşim maç başına bin 600 lira kazanmaya devam etmek istiyorsan büyüklerin yalayıcısı olacaksın!' Faal Hakemler Derneği'nin hakemlere tavsiyesi budur. Bu da suç... Dernek, 'eylem yapmamak, hakemlere sahip çıkamamak, onları büyük güçlerin önünde yapayalnız bırakma suçu' işlemiştir! Dernekler niye kurulur? Açsınlar, o tüzüğü bir okusunlar bakalım.

* Kocaman "İki hakem de yalan rapor yazdı" diyerek çok önemli bir suçlamada bulundu ancak bu laf havada kaldı gibi... Oysa PFDK başkanlara ağır cezalar kesmişti.

Türkiye'de bir Futbol Federasyonu olsa bunların hepsi olur. Ama sorun, Türkiye'de Futbol Federasyonu yok. Başkanların ceza alması sembolik bir ceza, hiçbir işe yaramaz. Her başkan maçı locasından izliyor zaten... Kimsenin gidip protokol tribününde oturma merakı yok. Bunun dışında başkanın cezası ne işe yarıyor?
Aziz Yıldırım cezalıyken koridorlarda gezip, Fener soyunma odasına girdi. Bu görüntülerle kanıtlandığı halde herhangi bir işlem yapıldı mı?
Disiplin Kurulu'nun verdiği 21'er günlük cezayı hangi başkan umursadı? Hepsi dalga geçtiler.
Ama Aykut'a verilen ceza başka... Aykut'u tribüne çıkarırsan yer yerinden oynar! Bunun için Aykut'u duymayacaksın, başkana sallayabildiğin kadar salla.
Alan razı veren razı!..

* Öteki taraftan Tahkim Kurulu'nun yapısı da tartışılıyor. Galatasaray yöneticisi Sedat Doğan, Tahkim'in tarafsız ve bağımsız olmadığını ileri sürdü ve seçilerek gelmesi ve hakimlerden oluşması gerektiğini söyledi. Tahkim'in yapısı değişmeli?

Sedat Doğan bunları ne zaman söylüyor? Meireles kararından sonra... Bu Tahkim Kurulları, bu federasyonlar seçilirken kongrede Galatasaray neredeydi? Kongreye katılmadı bile Galatasaray!..

KONGREDE SUSTU
Kongreye katılırsın, bu federasyona oy vermek istemiyorsan oylama sırasında çıkarsın.
Ama kongreye katılırsın ve konuşursun; 'Böyle Tahkim olmaz, böyle PFDK olmaz, böyle federasyon olmaz' diye...
Federasyon ve Tahkim Kurulları'nın seçildiği gün erkekliğin onda dokuzu kaçmak, onda biri hiç görünmemek kuralını uygula, ondan sonra kararı beğenmeyince de 'Bu iş yanlış!' Geçiniz.
Ya zamanında konuşacaksın ya hiç konuşmayacaksın!

SUÇ iŞLEDiLER
* Fenerbahçe, Ziraat Türkiye Kupası grup maçlarında Galatasaray'ı eleyen 1461 Trabzon'u son dakikalarda bulduğu 2 golle mağlup etti. Maçı nasıl buldunuz?

1461, Trabzon'un yedek takımı... Fenerbahçe'nin ligi henüz ikinci plana attığını düşünmüyorum. Avrupa maçları da var. Bunun için yani Türkiye Kupası şu anda Fenerbahçe için olsa da olur olmasa da olur. Gerek moral motivasyon açısından gerek Aykut Kocaman'ın kupaya fazla asılmamasını da normal karşılıyorum. Buna rağmen işte yine de yendiler.

Maçta ilginç de bir protesto vardı. Fenerbahçeli oyuncular, kura sonrasında, "PTT 1. Lig'de karşılaşmamız gereken Fenerbahçe ile kupada oynayacağız" şeklinde tweet atan Göksu'nun elini sıkmadı!

Bu olayı evvela Türkiye Futbol Federasyonu'nun değerlendirmesi lazım. O el sıkma göstermelik bir seremoni ise kaldırılsın.
El sıkma, tribündeki seyircilere ve televizyon başındakilere örnek olması, 'spor dostluktur, kardeşliktir' anlamı vermesi için yapılıyorsa, el sıkmama suçu işlenmiştir.

YİNE GEÇİŞTİRECEK
Göksu'nun elini sıkmayan bütün Fenerbahçeli futbolcuların ceza heyetine gitmesi lazım.
Ya da bu uygulamayı kaldırsınlar. Çünkü yarın bu seremoni sırasında çok başka olaylar da olabilir. Bu ülkede yıllardır, göz yumduğun anda, kapıyı açtığın anda o kapıdan neler çıkar, neler girer, ben gayet iyi biliyorum.
Ama Türkiye'de buna cesaret edecek bir federasyon olmadığını da biliyorum.
Bu olay sadece Fenerbahçeli futbolcuların ve Fenerbahçe'yi yönetenlerin mizahtan ne kadar uzak insanlar olduğunu göstermekle kalmayacak aynı zamanda Futbol Federasyonu'nun olayları nasıl geçiştirdiğini, nasıl eyyamcı olduğunu ortaya koyacak. Onun için altını çiziyorum.
Yoksa Yıldırım Demirören federasyonundan herhangi bir beklentim katiyen yok.
Altını çiziyorum ki federasyonun da nasıl göz yumduğunu ve yumacağını bütün Türkiye iyice görsün!..

MESSi KENDiNi MiLLi TAKIMDA GÖSTERMELi
Geçen hafta 2012 yılını 91 golle kapatan Messi üst üste dördüncü kez Altın Top ödülünü kazandı. Yılın 11'inin İspanya ligi takımlarından oluşması da ilginçti. Messi hak etti mi, ne düşünüyorsunuz?

Bazı itirazlar vardı, 'Biz Messi'ye oy vermedik. Bizim oylarımız Messi'ye çıktı. Biri oyları değiştirmiş' diye! Bence bu FIFA'nın yaptığı seçimler eski değerini, anlamını kaybetti. Ben hâlâ Ronaldo'nun Messi'den çok daha iyi futbolcu olduğuna inanıyorum.
Messi'nin iyi futbolcu olduğunu kanıtlayacağı yer Arjantin Milli Takımı, Barcelona değil!..
Messi o ödülü alıyorsa, aldıranlar başta İniesta, Xavi olmak üzere Barcelona takımı... Bütün takım Messi'ye oynuyor, bütün takım Messi için oynuyor.
Maradona öyle mi oynuyordu? Maradona tek başına takım için oynuyordu.
Maradona tek başına Arjantin'i Dünya Şampiyonu yaptı. 'Herkes bana oynasın.' Ne güzel!
Arjantin Milli Takımı'na ne yaptı şimdiye kadar? Milli forma altında 'Messi' diye bir adam hatırlıyor musunuz, gördünüz mü, duydunuz mu, rastladınız mı?

STOCH'A DENK GELDİ
* Ayrıca Stoch'un Gençlerbirliği'ne attığı gol Puşkaş Ödülü'ne layık görüldü.

Bence bunlar yanlış seçimler! Stoch'un bütün Türkiye'de oynadığı zamanı hatırlıyorum. 'O top ayağına oturdu' diye yılın golü olmaz. Hagi harika goller atardı ama o golleri hep atardı. O vuruşu Hagi yapsa yılın golü olsa hiç itirazım yok. 50 tane volesinden 49 tanesi tribünlere gidiyor, bir tanesi kaleye gidiyor, o da yılın golü! O kadar ucuz değil, o kadar ucuz olmaması lazım!
Bu adamın futbolcu kariyeri nedir?
Fenerbahçe'de yedek oyuncu! 10 dakika oyuna girmiş, bir tane top ayağına oturmuş yılın golü!
Bir gol son vuruş olayı da değildir sadece... Hazırlanış vardır öyle seçeceksin golü... O gol nasıl hazırlanmış ve nasıl ağlarla buluşmuş. Yılın son vuruşu seçersen ona itirazım yok.
Yılın golü başka bir şey. Gol senin takımın topa sahip olduğu andan itibaren başlar. Kaleciden, bekten, orta sahadan, forvetin presinden... Oradan itibaren hazırlanış ve son vuruştur gol... Stoch'a denk geldi. Hadi bir daha atsın bakalım.

SELÇUK SONUNCU
* Abdullah Avcı ile Selçuk İnan'ın beden dilinden küs olduğunu hissettiğini, bu küslüğü devam ettirirse kendisi ve Türk futbolu için sıkıntı olacağını ifade etti. Selçuk fazla mı uzattı küslüğü yoksa haklı mı!

Abdullah Avcı'ya ben 'ne derece güveneceğim' bilmiyorum. Bu konuda söyledikleri de yanlış. Selçuk'u hedef gösteren de kendisi... "Bana yönelik eleştirilerin kaynağı Selçuk'tur.
Bir tek adam yüzünden bir hoca eleştirilmez."
Abdullah hoca yapma, gözünü seveyim. Selçuk sana yönelen yüz tane eleştiriden bir tanesi. Seçtiğin takım yanlıştı, oynattığın futbol yanlıştı, aldığın sonuçlar rezaletti, olmadık takımlara olmadık maçlar kaybettirdin sen; senin bütün bu yanlışların yazılırken, 'a, b, c, d, e' diye z'de de Selçuk vardı. Buradan Selçuk'u birinci madde yaptı, öbürlerinin hepsini sildi ve Selçuk'un yüzünden 'Beni eleştiriyorlar' demeye getirdi!
Sen kendini Selçuk'un yerine koy ne hissedersin? Abdullah Avcı hâlâ kamuoyunu kandırmaya uğraşıyor. Yazık...

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN