Web Sürümüne Geç

Tarihin en büyük şike skandalı

Tarihin en büyük şike skandalı
Pazartesi 04.02.2013 15:11

Europol (Avrupa Polis Ofisi) "futbol tarihinin en büyük şike skandalı" çerçevesinde hakem, kulüp yetkilisi, oyuncu ve sabıkalının içinde bulunduğu 15 ülkeden 425 kişi hakkında soruşturma başlattı.

Europol, tarihi açıklanmayan ve içinde İngiltere'den bir maçın da yer aldığı 380 maçlık fikstürde şike yapıldığından şüphelendiğini açıkladı.

Bahsi geçen fikstür içerisinde Şampyonlar Ligi, Dünya Kupası eleme maçları, Avrupa Şampiyonası eleme maçları ve Avrupa'nın üst düzey liglerinden bazı maçlar bulunduğunu dile getiren Europol Başkanı Rob Wainwright, işin arkasında Asya kökenli bir organize suç şebekesinin bulunduğunu ve şu ana dek 50 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

"Bu, Avrupa'da spor tarihinin en büyük şike skandalı. Avrupa futbolunun altyapısını çökertebilecek kadar derinlere inebileceğini düşünüyoruz" diyen Wainwright "Oldukça büyük çapta bir suç şebekesinin bulunduğunu ortaya çıkardık" açıklamasını yaptı.

Europol'ün ortaya çıkardığı bulgulara göre sadece Almanya'a yapılan şikeden elde edilen gelir 13.8 milyon pound (15.9 milyon euro); şikeye karışanlara ödenen para ise yaklaşık 1.73 milyon pound (2 milyon euro).

İngiltere'de şike yapıldığı ortaya çıkarılan Şampiyonlar Ligi maçının hangisi olduğu açıklanmazken Wainwright "Aslında araştırmalar diğer ülkelere yönelikti fakat iş derinleştikçe ucunun İngiltere'ye kadar dokunduğunu gördük. Artık, İngiltere'de şike yapılmamıştır diye düşünmek büyük saflık olacaktır" diyerek daha büyük sürprizlerin de ortaya çıkabileceğinden bahsetti.

Öte yandan, bir UEFA sözcüsü soruşturmaları oartaklaşa sürdürdüklerini ve Europol'le ortak bir rapor hazırlayarak suçluları gün yüzüne çıkaracaklarını ifade etti.
Etiketler Spor, UEFA, Futbol
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN