Kuyt'ın 3 puanı getirdiği maçta şike şüphesi

Kuyt'ın 3 puanı getirdiği maçta şike şüphesi
Salı 05.02.2013 10:50

Europol (Avrupa Polis Ofisi) Liverpool'un 2009 yılında Şampiyonlar Ligi'nde Macar ekibi Debrecen'le oynadığı ve Dirk Kuyt'ın attığı golle 1-0 kazandığı maçta şike yapıldığından şüpheleniyor.

Danimarka gazetesi Ekstra Bladet'in bugün yayınladığı haberde şok iddialar yer alıyor. Gazetenin haberinde verilen bilgiye göre 2009 yılında Şampiyonlar Ligi maçında Anfield Road'da Liverpool'la karşı karşıya gelen Macar ekibi Debrecen'in kalecisi Vukasin Poleksic şike teklifi aldı.

Poleksic'e maçtan önce en az üç gol yemesi teklifinin götürüldüğü ortaya çıktığının belirtildiği haberde Liverpool'un maçı Torres'in şutunda Poleksic'ten dönen topu tamamlayan Dirk Kuyt'ın golüyle 1-0 kazandığı hatırlatıldı.

Öte yandan, maçta şike yaptığıyla ilgili herhangi bir iddianın bulunmadığı Liverpool kulübünün pazartesi günü yayınladığı açıklamada "Şike iddialarıyla ilgili olarak Europol veya UEFA'dan khiçkimse Liverpool Futbol Kulübü ile iletişime geçmemiştir" dendi.

Debrecen'in şike olduğu iddia edilen diğer bir Şampiyonlar Ligi maçıysa Serie A ekibi Fiorentina'ya 4-3 kaybettiği karşılaşma. Alman polisine göre o maçta işin içine Hırvat kökenli bir suç şebekesi karışmış.

Şike suçlamaları çerçevesinde Debercen kalecisi Vukasin Poleksic, Fiorentina maçı öncesinde kendisine şike teklifinde bulunulduğunu yetkililere haber vermediği için UEFA tarafından iki sene futboldan men edilirken Poleksic, Spor Tahkim Mahkemesi'ne başvurarak adını temize çıkarmaya çalışmış ve men cezasının ertelenmesini sağlamıştı.

Şike soruşturması sürdükçe sır perdesi de yavaş yavaş aralanıyor... Europol direktörü Rob Wainwright, "devam eden yargılama süreci" nedeniyle şike yapılan karşılaşmanın hangi Şampiyonlar Ligi maçı olduğunu açıklayamayacağını söylese de kanıtlar ve Poleksic'e verilen ceza Liverpool'u sıkıntılı sürece sokmaya yetecek gibi.

Bunların yanında, İngiltere Futbol Federasyonu'ndan bir sözcü "İngiltere'deki Şampiyonlar Ligi fiktürüyle ilgili olarak bize şüphe duyulan ve herhangi bir dayanağı olan maçla ilgili rapor iletilmedi" derken Wainwright "Bu, Avrupa futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük soruşturması. Araştırmaların ardından ortaya çıkan sonuçların Avrupa'da futbolun temellerini sarsacağına inanıyoruz" diyerek işin aslında sanıldığından çok daha ciddi olduğunu belirtiyor.
Etiketler Anfield, Liverpool, Spor, UEFA, Futbol
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN