FIFA temiz değil

FIFA temiz değil
Cumartesi 09.02.2013

Blatter'in 1998'de ve 2002'de otellerde para dolu zarflarda dağıtılan rüşvetlerle FIFA başkanı seçilmesi ve yakın arkadaşı Jack Warner'ın icraatları futboldaki kirliliği gözler önüne seriyor

Zürih'teki FIFA genel merkezi dikkat çekici bir binadır. Camdan yapının her taraf pırıl pırıl ve tertemizdir. Aynen FIFA'nın yıllardan beri kendini göstermek istediği gibi. Aynı binanın içinde FIFA Başkanı Sepp Blatter, genel kurul toplantısında konuşuyor, açıklık ve şeffaflık sözü veriyor. Oysa 1998 ve 2002'de otellerde para dolu zarflarda dağıtılan rüşvetlerle FIFA başkanı seçilmesinden, ayyuka çıkan belgeli diğer yolsuzluklar ve soruşturmalardan yine tek kelime yok. Ona göre her şey güllük gülistanlık. Dünya futbolu tertemiz şekilde yönetiliyor. Ufak sorunlar dışında her şey yolunda.

ZORLA BAŞKAN SEÇTİRDİ...
İsviçreli başkan, 2011'e kadar kendisi ve yakın çevresinde bulunan FIFA başkan yardımcısı ve aynı zamanda CONCACAF ve Karayipler Futbol Birliği başkanı olan yakın arkadaşı Jack Warner ile CAF başkanı ve FIFA Başkan Yadımcısı Issa Hayatou ve Katar Futbol Federasyonu Başkanı ve FIFA İcra Kurulu üyesi Mohamed Bin Hammam hakkında ortaya çıkan yolsuzluk iddialarına göre elindeki güç ile savuşturmayı başardı. Hepsinin ortak noktası ise FIFA başkanlık seçiminde Blatter için oy satın almak. FIFA Başkanı Blatter, son yıllarda futbol dünyasındaki Avrupa kaynaklı muhalefet sonrası ancak bir daha aday olmayacağını ve dönemi bitmeden çok geniş değişiklikler yapacağını taahhüt ederek son dönemde yeniden başkan seçilebildi. Ama tüm bu taahhütlerine rağmen her şey yüzeysel bir takım aksiyonlarla sınırlı kaldı.

1 DOLARA YAYIN HAKKI!
Jack Warner, Karayipler'in 30 oyunu Blatter'e getirme sözü ile Dünya Kupası Karayip haklarını yalnızca temsili bir rakama olan 1 dolara, FIFA'dan almak üzere Blatter'le gizli anlaşma yapmış kişi. Blatter bu olayı, "Bu olay çok geride kaldı. Dolayısıyla konu kapanmıştır" şeklinde açıklıyor. Blatter, bu durumdan çok rahatsız olan İsviçre Parlementosu'nun yakın zamanda kanunda yapılan bir değişiklikle kamu oyunu ilgilendiren yolsuzluk suçlamalarında her türlü belgenin ortaya koyulması zorunluluğunun getirilmesi üzerine artık direnemez hale geldi. Eğer 13 kişilik reform komitesinin önerilerini dikkate almazsa, merkezleri İsviçre'de bulunan FIFA ve IOC hakkındaki usulsüzlüklerin yarattığı kaos başına bela olacak. Ayrıca Blatter'in kapalı kapılar ardında kendisinden sonra FIFA başkanı olması neredeyse kesin olan Platini ile yaptığı bir anlaşmanın bulunduğu biliniyor. Buna uymadığı takdirde Platini'nin 2015'te seçilmesi sonrasında kendisi hakkında geniş soruşturma başlatılması da büyük bir olasılık olarak görülüyor. Platini, Blatter'den gerekli reformları yapması karşılığı, futbolun en büyük kurumunun ve dolayısıyla futbolun kendisinin zarar görmemesi açısından Blatter'e son bir şans tanıyarak, sahneden şerefiyle çekilme imkanı verdi.

UEFA'DA DA DURUM AYNI
Avrupa futbolunun patronu olan UEFA hakkında birçok yolsuzluk iddiaları gündeme geliyor. Bunlardan en çok ses getireni Polonya-Ukrayna ikilisinin 2012 Avrupa Şampiyonası'nı İtalya'nın elinden alması oldu. Güney Kıbrıs Federasyonu'ndan Spiros Marangos'a göre; UEFA'nın 4 yönetim kurulu üyesinin aldığı 9 milyon dolar rüşvet görmezlikten gelinirken, Ukrayna ve Polonya 8'e 4 oyla EURO 2012'yi İtalya'dan aldı.

TEFLON JACK, 750 BİN DOLARIN 60 BİN DOLARINI VERMİŞ!
Sepp Blatter'in yakın arkadaşı Jack Warner, Haiti depreminden sonra yapılan yardımları kaçırmakla suçlanıyor. FIFA, Haiti Futbol Federasyonu'na yardım için Jack Warner'a belgeleri mevcut 750 bin dolar veriyor ancak 'Teflon Jack' sadece su yardımında bulunuyor. Federasyon başkanı ise 60 bin dolar aldığını söylüyor.

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN