Web Sürümüne Geç

  Mancini'nin G.Saray'ı Fener'i yakalayamaz

  Mancini'nin G.Saray'ı Fener'i yakalayamaz
  21 Kasım 2013, Perşembe Güncelleme: 02:05

  İtalyan hoca, '9 puan fark önemli değil, kapatırız' buyurmuş. Fener'in eli armut toplar, sen de en az rakibin kadar mücadele edersen farkı 'biraz' kapatabilirsin. Şampiyonlukta F.Bahçe'nin rakibi G.Saray görünüyor. 4 puan gerideki Kasımpaşa niye hesapta yok? Sivas, Beşiktaş, Eskişehir nerede? Bursa da aradan böyle sıyrılmıştı

  Mancini, İtalyan spor gazetesi Tuttosport'a, "Fenerbahçe ile 9 puan farkı kapatırız. Bizim için asıl lig ocakta başlıyor" demiş. Mancini'nin bu G.Saray'ı, F.Bahçe ile aradaki 9 puan farkı kapatamaz. Eskiden hakem, yardımcı hakem yardımlarıyla bu işler oluyordu. Türkiye'de bu sistem son zamanlarda bayağı darbe gördü. Mancini'nin G.Saray'ı en az F.Bahçe kadar (Geride olduğuna göre çok daha fazla) mücadele ederse o zaman Didier Drogba ve Sneijder kalitesiyle aradaki puan farkını 'biraz' kapatabilir. Tabii bu arada Fenerbahçe'nin elleri de armut toplamayacak.

  Pirlo ile Mancini yan yana oynar!

  Mancini, Pirlo'yu istiyor. Pirlo 34 yaşında. Ucuz paraya gelirse buyursun gelsin. Ama çok para verilecekse o zaman Roberto Mancini de oynayabilir. Aralarında sadece 15 yaş fark var. Peki yarın Mancini İtalya Milli Takımı'na giderse Pirlo, Türkiye'de ne yapacak? Türkiye enkaz cenneti. Bir takımda bir tane, hadi bilemediniz iki tane mücadelesi kapatılacak oyuncu olabilir. Ama üç tane olmaz. Bunun en önemli örneğini biz G.Saray'da yaşadık. Hagi ve çocukları iyi oynadılar. Hagi'nin beyni diğerlerinin enerjisi ile birleşince başarı geldi. Ama G.Saray zaten çok genç bir takım değil. Orada bir de 35 yaşındaki Drogba var. Dedim ya bir de Mancini oynar, "Bermuda Şeytan Üçgeni" olurlar. Ünal Aysal idareyi ele aldığında kurumsallıktan bahsetmişti. İzmir'in meşhur sandviçi vardır, kumru. Lezzetten yenmez. Herhalde Galatasaray sonunda kumru gibi olacak. Başkan Fikret Orman'ın, Mancini'nin Pirlo hakkındaki sözlerinden sonra "G.Saray'a al tepe tepe kullan" demesi lazım.

  Lig ikincisi dikkate alınmıyor

  F.Bahçe'nin lig ikincisi Kasımpaşa ile puan farkı 4. Ama herkes, ben de dahil Fenerbahçe'yi şampiyon olarak görüyoruz. Niye? Çünkü G.Saray ile (Eskişehir ile de aynı) puan farkı 9, Beşiktaş ile de 7, Sivasspor ile 6. Bu, şu demektir; kamuoyu ne Kasımpaşa'yı, ne Sivas'ı, ne de Beşiktaş'ı Fenerbahçe ile şampiyonluk yarışında sayıyor. 9 puan gerideki Galatasaray şampiyonlukta hâlâ Fenerbahçe'nin en büyük rakibi görünüyor. İşte futbolumuzdaki rezillik burada. Çünkü Kasımpaşa'nın maçlarını "tıkır tıkır" kazanıp Fenerbahçe'ye rakip olacağını kimse hissetmiyor.

  Kasımpaşa yetişirse ne olur?
  Neden? Büyük takım faktörü. Neden? Yarın bir gün F.Bahçe ile Kasımpaşa'nın puanları eşitlense korkak hakemler büyük takımın lehine düdük çalacaklardır. Kamuoyunda da bu bilinç olduğu için Kasımpaşa, asla F.Bahçe'ye rakip olarak görünmüyor. Bursaspor da şampiyonluğu işte böyle kazandı. Şampiyonluğu ümit edilmiyordu, aradan fırladı gitti. Bakınız Bursaspor şampiyon olduktan sonra Türk futbolunun bulunduğu durumu ve geleceği hakkındaki en çarpıcı yorumu Aziz Yıldırım yaptı.

  'Meydan boş kalmasın' demişti
  Beşiktaş ve Galatsaray başkanlarına hitaben, "Beyler kendinize gelin. Biz ortalığı boş bırakırsak bugün Bursaspor yarın bir başka takım şampiyon olacak. Birbirimize destek vermeliyiz" ifadelerini kullandı. Bu cümleler karambolde yok oldu. Ama maalesef ister kabul edin, ister etmeyin Türk futbolunun gerçeği bu. Şu anda dünyada en fazla seyredilen lig, İngiltere Premier Ligi. Neden? Çünkü her sene 6-7 takım şampiyonluğa oynuyor.

  Trabzon'un şampiyonluğu gitti

  Bizde sezon başında filmin sonu belli. Üç artist var, sonunda biri kral oluyor. Trabzon zaten uzun yıllardır yok. Bir sene oldu, onu da Futbol Federasyonu elinden aldı. İyi ki UEFA ve CAS var. Bizim yapamadığımızı onlar yaptı. Ama bu konuda daha son sözler söylenmedi. Eğer UEFA tarafından söylenirse işte o zaman Türk futbolu yandı.

  Gece kuşu ve cansız manken
  Beşiktaş'ın yerinde olsam Fernandes ve Almeida ile sözleşme yapmam. Onlara vereceğim paranın yarısıyla çok daha faydalı oyuncular bulabilirim. Bu Önder Özen'in işi. Bu yaştaki oyunculara bu paraları vermem. Başarıya aç, vitrine çıkmak isteyenleri tercih ederim. Oynadıkları sürede Fernandes ile Almeida Beşiktaş'a ne verdiler? Bence hiçbir şey. Fernandes etkili ve yırtıcı bir gece kuşu, sahada muhallebi gibi. Almeida ağlayan bir çocuk, cansız manken. En ufak darbede yerde 10 dakika kıvranıyor, 'Niye bana sert girdiniz' diye ağlıyor. Boyuna posuna baksan korkarsın. Diyebilirsiniz ki 'Almeida Portekiz Milli Takımı'nda oynuyor, Brezilya'ya gidecek.' Doğru. Ama dikkatimi çekiyor, Almeida Portekiz Milli Takımı'nın her maçında var. Beşiktaş'ın çok maçında sakat. Burada bir iş var. Portekiz'de hazır kıta, Beşiktaş'ta sakatlıktan yedek kıta.

  Ronaldinho'nun eti ve sütü para etmez!
  Ronaldinho'yu alırsın, vitrine koyarsın. Etinden, sütünden faydalanabilir misin? Hayır. 'Alırım, forma satarım, seyirciyi tribüne çekerim' dersen, her zamanki gibi tribüne oynamış olursun. Büyük takımlarımızın çoğu yıllardır böyle yapıyor. Sonuçları da ortada. Demek ki yapmayacaksın. Denedin, yanıldın. İsmet İnönü'ye sormuşlar. Siz büyük adamsınız. Çok işi de doğru yapıyorsunuz. Sizin sırrınız ne? Çok mu çalışıyor, çok mu okuyorsunuz? Verdiği cevap hayat dersidir: Aynı hatayı iki defa yapmadım.

  Trabzon İstanbul'dan yönetilemez
  Trabzon'da yapılacak kongre ve beyanatlar gündemde. Bazıları, "Trabzon İstanbul'dan yönetilmeli" diyor. Yüzde 100 yanlış görüş. Trabzonspor, Trabzon'dan yönetilmeli ve Trabzon ruhuyla hareket etmeli. İstanbul ile münasebete başlanırsa kimyalar bozulur. Trabzon farklı bir kültürdür. Trabzonspor, Trabzon'un kafasında düşünen futbolcularla bir yerlere varır. Mesela Gürcistan tarafından alınacak oyuncular. Mesela Arjantin tarafından alınacak oyuncular. Hırçın, mücadeleyi seven, futbolu ve mücadeleyi dibine kadar yapan oyunculardanTrabzonspor faydalanabilir. 'Salla başını al maaşını' oyuncular Trabzon'da fayda sağlamaz. Mesela Trabzon'a İskandinav ülkeleri de yakındır mantık olarak.

  Hocanın dediğini yap yaptığını yapma!
  Sergen iyi bir futbolcuydu ama hiçbir zaman kalitesini devamlı olarak sahaya yansıtamadı. Bölükpörçük oynadı. Koşmayı sevmeyen Sergen, özel hayatına dikkat etmeyen Sergen yarın G.Antepli futbolculardan bunları isterse ne diyecek? 'Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma' diyecek. Tamam da futbolcu da hocasını çok zaman örnek alır. İnşallah Gaziantepsporlu futbolcular Sergen'in iyi taraftalarını örnek alırlar. Öbür taraflarını hatırlamazlar ve dikkate almazlar. Gaziantepli yöneticiler herhalde Roberto Carlos'un Sivas'taki başarısını Sergen'le yaşamak istiyorlar.
  İnşallah iki taraf da yanılmaz.

  NOKTA

  Milli Takım iki galibiyet aldı. Hangi takımlara karşı? Fasulyeden. Kamuoyunu aldatıyorlar. Federasyon ve Fatih Terim de kamuoyunu aldatıyor. Yaptıkları 'körler sağırlar, birbirlerini ağırlar' misali. Bu konuda isim vererek SABAH'ta uzun bir yazı yazacağım.
  Yükleniyor