Değeri kalmadı

Değeri kalmadı
Cuma 28.03.2014

Türkiye'de maçlar kadınlar matinesine döndü. Televizyon başında maç seyretme zevkim kalmadı. Yakala, cezayı ona ver

Bu hafta, saha kapama cezaları uygulandı. Dört kulüp, seyircisiz oynadı ve federasyona bu nedenle tepkiler vardı. Kulüpler maddi ve manevi anlamda zarar gördüklerini söylüyor. Aslında futbolun da tadı olmuyor. Bu konuda nasıl bir çözüm bulunabilir?

İşin tadı kaçıyor. Bu saha kapamalarla, hiçbir yere varılmayacağını gördük. Kadınlar da saha kapattırdılar. Bunlar, aptalca işler. Günümüzde artık, parmağı ile burnunu karıştırdığını dahi görebilecek kameralar var. Cezaları, bireysel yapacaksın ve çok ağır uygulayacaksın. Sahayı kapatıyorsun; benim televizyon başında, maç seyretme zevkim kayboluyor.
Ayrıca diyelim ki Gaziantep'te yaşayan bir F.Bahçeliyim.
Maddi durumum da zayıf. Benim, kulübümü çıplak gözle izlemek için şansım; senede bir. Benim, o şansımı ve hakkımı gasp ediyorlar. Orada üç tane, amigo adlı mahlûk adamını bağırtıyor diye; G.Antep'in stadı kapanıyor! Peki, benim günahım ne? Ben, bir senedir bekliyorum ki Fenerbahçem gelsin de seyredeyim. Yani saha kapatma cezası, cezaların en ağırı olmalı ve ne zaman olmalı? İşte Heysel faciası yaşarsın...
Öyle bir ceza verilsin ki Liverpool'a dünya duyar. Maçlar, Türkiye'de şenliğe döndü; kadınlar matinesine döndü.
Cezanın ceza değeri kalmadı. Önüne gelene 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diye bağırana ceza, ötekine ceza, berikine ceza... Niye? Yakala; suçu kim işliyorsa, cezasını ona ver.

YENİ FEDERASYON ŞART

Son dönemdeki cezalar nedeniyle federasyonun kasasına, 13.5 milyon lira girdiği ifade ediliyor. Federasyonun para peşinde olduğunu söyleyemeyiz belki ama iyi bir kalem oluşturduğu da olduğu ortada...


Federasyon mutlu... Sahayı kapattıran adamın da umurunda değil; para cezası... Cebinden çıkmıyor; kendinden çıkmıyor. 'Kapandı; bu hafta tasarruf ettik. Cebimde kaldı maç parası' bile diyordur. Yani diyorum ya; Türkiye'ye, evvela bir federasyon lazım. Bu yüz karası, emir kulu federasyon değil. Bu federasyon, Fenerbahçe'yi kollamak ve korumakla görevli olarak getirildi. Bu federasyon gidecek; Türk futbolunun sorunlarını ve çözümlerini bilecek, tarafsız, özerk bir federasyon gelecek. Böyle bir federasyon oluşturulabilirse Türkiye'de futbol toparlanır.

El Clasico için neler söyleyeceksiniz? Barcelona deplasmanda Real Madrid'i 4-3 mağlup etti. 'Onlarınki futbolsa bizim ki ne!' diye yorumlar yapıldı.

Ben İspanya dahil, Avrupa'da oynanan futbolun da ahım şahım bir tarafın olduğuna inanmıyorum. Bu muhteşem takımlar geçen sene Şampiyonlar Ligi'nde neredeydi?
Ne yaptı Almanlar bunlara? Barcelona'sı da Real Madrid'i de ne yaptı? Onun için kimse bir şeye hayran olmasın.

Röportaj: Bülent CAN
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN