Futbolda milat

Futbolda milat
Cuma 05.06.2015

TFF ile Kulüpler Birliği, Süper Lig A.Ş için 'iyi niyet protokolü' imzaladı. Kanundaki değişiklikle birlikte 2017 yılında yapılacak yayın ihalesini Kulüpler Birliği Vakfı gerçekleştirecek. TFF'nin naklen yayınlardan elde ettiği yüzde 10+2'lik payı, yeni yapılan protokole göre %4'e düşürülecek

Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliği Vakfı arasında, Türk futbolunun bundan sonraki yol haritasında Süper Lig A.Ş'nin kurulması yolunda, iyi niyet protokolü imzalandı. Federasyonun Riva'daki merkezinde yapılan mutabakat zaptı imza töreninde TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyeleri ile, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ve kulüp temsilcileri hazır bulundu. Galatasaray'ın Ziraat Türkiye Kupası'ndaki şampiyonluğunu tebrik ederek konuşmasına başlayan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türk futbolunda milat olacak bir anlaşma imzaladıklarını ifade etti.

Alt liglere de artı pay

BİR iyi niyet anlaşması imzalandığını, TFF gelirlerinin dağılımının kanunla belirlendiğini, birlikle beraber bu kanunun değişmesi ve mutabakata varılan şekle gelmesi için çalışacaklarını vurgulayan Başkan Demirören, şöyle devam etti: "Bunun aynısını PTT 1. Lig kulüpleriyle de yapacağız. Önümüzdeki 10 gün içinde toplanıp gelir dağılımında onların da payını artıracağız. Sadece Süper Lig değil, ülkemizde 1. Lig, 2. ve 3. ligler de var.

% 8 artış sağlanacak
TFF olarak kulüplerin mali yapısını her zaman düşünüyoruz. İnşallah Türk futbolu için hayırlı olur. Mutabakatın ana hatlarında; TFF'nin %10 ve artı %2 payı vardı. Bunu %4'e indiriyoruz. Gelirlerden %8 kulüplerimizin dağıtımı artacak. Kulüplerimiz birlik içinde devam ettikçe, futbolumuz üst noktalara çıkacak. Önemli olan, kulüplerin yaşaması. Türk futbol tarihinde milat dönemi olan bir imzayı attık."

İhaleyi Kulüpler Birliği yapacak
KULÜPLER Bİrliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ise 1 yıldır yaptıkları çalışmaları somut bir adımla taçlandırdıklarını söyledi. Gümüşdağ, şu ifadeleri kullandı: "Tüm paydaşlar, temel prensiplerde mutabık kaldı. Bir sonraki naklen yayın ihalesi, Kulüpler Birliği Vakfı üzerinden yapılacak. Bunu teyit eden ön mutabakatı imzaladık. Belki de ilk kez bir futbol federasyonu başkanının ve yönetiminin böyle büyük bir adım için inisiyatif aldığını, fedakarlık yaptığını ve yanımızda olduğunu gördük.

Tek vücut halinde
TEK vücut olarak, Türk futbolunun geleceği için bizimle kesintisiz işbirliğinde bulunan Sayın TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetimine teşekkür ediyorum. Süper Lig A.Ş projesinin, dünyadaki örneklerinden de anlaşılabileceği gibi, bir çok açıdan Türk futboluna kazandıracağı şeyler var. En büyük fayda, sadece Süper Lig kulüpleri değil, PTT 1. Lig, 2. ve 3. liglerin de daha fazla kaynak elde edeceğinin garantisidir. Daha fazla kaynak, daha kontrollü harcama prensibi, profesyonelce yönetilen her kulübe derin bir nefes aldıracaktır."

Mazeretli katılmadılar
GÖKSEL Gümüşdağ, bazı kulüplerin toplantıya katılmamasıyla ilgili olarak "Fenerbahçe Kulübü'nün katılımının olmadığı söyleniyor. Her toplantımızda çoğunluk olarak temsil edilmek durumundayız. Bugün Beşiktaş ve Trabzonspor Başkanı da yok, mazeretleri var. Telefonla görüştük. Aziz Yıldırım ile de zaman zaman görüşüyoruz. Bilgi alışverişi sürekli devam ediyor. Genel bir mutabakat var. Bir problem yok."

7 MADDELİK MUTABAKAT ZAPTI
TÜRKİYE Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği Vakfı arasında gerçekleştirilen '7 maddelik mutabakat' zaptında, taraflar arasında şu görüşlere uyulması gerektiği bildiriliyor: Süper Lig A.Ş'nin kurulması. Şirketin yurt içi ve yurt dışındaki her türlü ticari gelirlerinin, marka değerini ifaden eden sponsorluklarının, gelirlerinin ve yayın haklarının, şirket tarafından organize edilerek, pazarlanması ile bedellerinin kendi aralarında şu anda mevcut kriterlere göre dağıtılmasının kararlaştırılması. Süper Lig A.Ş yönetimi, Vakıf tarafından atanacak 5, TFF'den ise gelecek 3 üye tarafından oluşturulacak. Yurt içi yayın hakları gelirlerinin %4'ü ise Futbol Federasyonu'na aktarılacak. Kulüplerin mali yükümlülüklerinin uzun vadede tasfiye edilmesi için, TFF bünyesinde 'Mali Kontrol Kurulu' gibi yeni hukuki kurumlar kurulması da sağlanacak.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN