Güven arttıkça gerilim düşüyor

Güven arttıkça gerilim düşüyor
Pazar 21.06.2015

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, insanların TFF'ye olan güveni arttığı için büyük kulüpler arasındaki gerilimin düştüğünü belirtti ve ekledi: Bu durum her sene daha da olumlu gidiyor

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, yaklaşan Federasyon Başkanlığı seçimi öncesi geçmişi, gündemi ve tekrar başkan seçilmesi durumunda gerçekleştireceği yeni planlarını Türkiye'nin bir numaralı spor gazetesi FOTOMAÇ'a anlattı. İşte Demirören'in açıklamaları:

Geçmiş dönemdeki tecrübenizle TFF başkanlığına tekrar aday oldunuz. Bu dönemde neler vaat ediyorsunuz?
Kulüplerin mali yapılarını güçlendirilmeye çalışıyoruz. Ama en önemli şey tesisleşme. Futbolun kobileri olarak gördüğümüz 2. ve 3. ligler çok önemli. Bundan 6 ay evvel bir karar aldık; ikinci ve üçüncü liglerin tesis ihtiyaçlarını TFF olarak biz karşılayacağız. Ama parayı da kulübün eline direkt vermeyeceğiz. Federasyon ihaleyle yapacak. Çünkü senelerce bu yatırımlar verilmiş ama gerçekleri hepimiz biliyoruz. Bu paralar gidiyor ama tesisleşme olmuyor. Onun için birinci hedefimiz 2 ve 3. lig kulüplerimizin tesislerinin yapılması. İkinci hedefimiz futbol okullarını yaymak. Çünkü futbolun geleceğinin futbol okulları olduğuna inanıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber şu anda Kastamonu'da projemiz başlıyor. Şu an 90 öğrenci için açılan yere 1200 müracaat var. Bunu Türk futbolunun geleceği olarak görüyoruz. Üçüncüsü Riva'nın karşısındaki arazide tesisleşme başlatıyoruz. İzin çıktı 100 odalı otel, 3 bin kişilik konferans salonu ve 3 tane saha. Sebebi Anadolu'dan gelen kulüpler orada kalsın diye.

Cüneyt Çakır'lar artsın diye...

Hakemlik talimatnamesini değiştiriyoruz genç hakemlerin önü açılsın diye. Çünkü bugün bir hakem 35 yaşından evvel başarılı bir noktaya gelemiyor. En son Kazakistan-Türkiye maçını yöneten hakem 26 yaşında ve UEFA'nın 6. hakemi. Biz amatörden başarılı hakemlerimizin önünü açalım. Hakemlerin önünü açacağız. Sebebi de yine bir 40 yıl sadece Cüneyt Çakır'ın adı olmasın. Avrupa'ya giden hakemler artsın. 40 yılda bir olacağına ne kadar çok olabiliyorsa o kadar çok olsun.

Profesyonel hakemlik çalışmaları ne aşamada? Mart ayında başladık. Bunu da pilot olarak yaptık. Şimdi hem hakemlerimiz hem de biz memnunuz. Seçilirsek profesyonel hakemliği tamamen açıyoruz. Hakem sayımız artacak. Hakemlerimiz hem Riva'da eğitimlerini alacaklar hem de Boğaziçi Üniversitesi ve değişik üniversitelerle anlaşmalar yapıp hakemlerimiz orada kurslarını alacaklar.

Türk futbolunun menfaati

Yabancı kuralı, yabancılara karşı rekabeti artırmak için mi?
Yaptığımız yabancı uygulamasında Türk futbolcuların hem fiyatı arttı hem de performansları düştü. Çünkü yerleri garantiydi. Bu milli takıma da yansıdı. Şimdi yabancı sayısı artınca Türk futbolcu hem kendine bakacak hem yer bulmak için performansını artıracak. Bu takımına ve milli takıma da yansıyacak. Bizim amacımız bu. Ayrıca TFF olarak Kulüpler Birliği ile yaptığımız anlaşma çok önemli bir milat. Bu miladı hepimizin çok iyi görmesi lazım. Futbol kulüpleri artık kendi gelirlerinin sahibi olacaklar. Mali açıdan kontrol gene TFF'de olacak. Bunu sadece yayın geliri olarak görmeyin. İleride pazarlamaları da Süper Lig AŞ üzerinden yapmak gerek. Bunun aynısını PTT, 2. ve 3. lige de söyledim. Hemen vakıf olun AŞ'yi kuralım dedim. Sonuçta onların menfaati Türk futbolunun menfaati.

Bir gelir kalemi açtınız. Yayın ihalesindeki TFF payını dağıtıyorsunuz. Bütçede bir şaşma olmasın?
Bu zaten 2017'de başlayacak. Biz de 2017'de bütçemizi ona göre organize edeceğiz. Ama biz geldiğimiz zaman denk bütçe 245 milyon TL idi şimdi 415 milyona getirdi. TFF hayatında kar etmemiş biz geldiğimizden beri 100 milyon civarında toplam karı var ve bu para yine futbola geri dönmüş. Bununla beraber Riva'yı ve diğer tesisleşmeleri yapıyoruz ve buna rağmen TFF çok güçlü. TFF ne kadar güçlü olursa alt bacakları dediğimiz futbol kulüpleri de o kadar rahat güçlenebilir. Onun için bunları söylüyorum.

Haluk Ulusoy adaylığını açıklarken Passolig'e rağmen kulüplere 22 milyon TL para cezası kesildiğine dikkat çekti. Bununla ilgini ne düşünüyorsunuz?
Öncelikle tribün kapatma sistemini değiştiriyoruz. Herkes şu anki sistemi konuşuyor ama geçen sene saha kapatma vardı. Bunu değiştirdik. Passolig ile ilgili savcılarımızı hep göreve çağırdım. Bu işin yargı bacağı tam işlemedi. Kötü tezahürat Türkiye genelinde azaldı. Tribün kapatma değişiyor. Kimler ceza aldıysa onlar stada giremeyecek ama başkası oraya girebilecek. Tribün artık ceza almayacak. Para cezaları da düşecek.

Yeni dönem düşüncenizde büyük takımlar arasındaki gerilimle ilgili yeni bir atılım var mı?
30 seneye yakındır ilk defa üç takım son haftaya başa baş geldi. Lütfen bir kıyaslayın. Bu başa baş yarışta bile eskiye nazaran gerilim düşüktü. Bu da TFF'ye olan güvenden. Artık herkes kavganın futbolun marka değerini düşürdüğünü anlıyor. Her sene olumlu gidiyor. Daha da azalacak. Kulüpler Birliği'nin beraberliğini gördükçe aşağısı da daha çok beraber olmaya başlayacaktır.

Yarsuvat mahkemeye gitsin

Diğer adaylar tarafından eleştirilen yüzde 20 barajını siz nasıl yorumluyorsunuz?
Her şey değerlendirilir. Ama birileri imza toplayamıyor diye bu değişmez. Genel kurul ne karar alırsa o olur. Bu karar çıktığından beri 3 veya 4 başkan bu şartlarda seçilmiş. Şimdi ne oldu ki? Sayın Duygun Yarsuvat G.Saray'da divan kurulu başkanıyken Adnan Polat için 100 imza mecburiyeti getiren kişiydi. Ne oldu da bugün buradaki fazla geldi? Bu bugün çıkmadı, senelerdir var. Aday olan herkes bunu bilerek çıkıyor. Bunu bilen aday olmadan delege olarak mahkemeye gitsin, adayım dedikten sonra bu olmuyor. Kongre olmadan hemen mahkemeye gitsin.

Fatih Doğan
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN