Web Sürümüne Geç

Avrupa'ya gidemezler

Avrupa'ya gidemezler
Cumartesi 16.01.2016

"Federasyon başkanı olduğumda mali süreç gelecek diyordum. Yapılanma olmazsa Süper Lig'de bir çok takım Avrupa'ya gidemez" "Euro 2016'da grup ne kolay, ne de zor. Turnuva nedeniyle ligleri daha erken bitirebiliriz. Hedef yarı final. Final neden olmasın!"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, yazarımız Rıdvan Dilmen ve NTV sunucusu Güntekin Onay'ın sunduğu "Yüzde 100 Futbol Özel" programında bomba gibi açıklamalar yaptı. İşte Türk futbolunun 1 numarası Demirören'in açıklamaları:

Alt yapıya dönmeliler
"Federasyon
başkanı olduğumda mali süreç gelecek diyordum. O günler geldi. Kulüplerimizde işler kötüye gidiyor. Kulüplerin toplam borcu 3.5 milyar TL. Çok büyük rakam. Kulüplerimiz kendilerini toparlamaya, altyapıya dönmeyi seçmezlerse bu borçlar kapanmaz. Öte yandan yasayla birlikte kulüplerin borçlarının yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Borç silme olmaz ama uzun süreli düzenleme olabilir. Mali yapılanma olmazsa bu yaptırımlar kaçınılmaz. Böyle giderse birçok takım Avrupa'ya gidemez.

Sınırlandırma gelecek
Yöneticilere
de sınırlandırma gelecek. Kulübü aldığınızdaki borç miktarı neyse bırakırken o borçtan fazlası olursa onu cebinizde ödeyeceksiniz. Bu durum kanunla gelecek. Tüm bu bahsettiklerimiz Kulüpler Yasası'nın içerisinde olacak. Kulüpler Birliği A.Ş. farklı olay. Bu mali durumdan yöneticiler de sorumlu olacak. Diğer taraftan kulüplerin anonim şirketi olacaklar." "Türkiye 'de Passolig öncesi ve Passolig sonrası olarak konuşuluyor. Buna katılmıyoruz. Passolig öncesi taraftar ortalaması 10 bin küsürdü. Şu anda 8 bin. Aradaki 2 bin fark holigan bedava biletçi tayfası. Bu ortalamayı hep birlikte yükseltmeliyiz. Basın, kulüpler, taraftalarlar... Bu konuda UEFA ile çalışmalarımız var. Taraftarı nasıl artırırız diye sunumlar yapıldı. Burada suç TFF'nin değil." "Gündü z maçları önemli. Aileler gündüz maçlarına gidiyorlar. Yayıncı kuruluşu da ikna ederek gündüz maçlarını arttıracağız. Futbol sadece sahada oynanan bir oyun. Bir 'Show Business' artık."

Uilenberg 8 senedir eğitim verdi. Şimdi Rossetti geliyor
"Hakem hataları tabii ki oldu. Bir takımımızın 3 puanı yendi, bir takım gelirlerden oldu. Biz bir geçiş dönemi yaşıyoruz. Bu dönemler sancılı olur. Profesyonel hakemliği başlattık. Genç hakemlere yöneldik. Adı üstünde genç hakem. Genç hakem hata yapar. Talimatları değiştirdik, genç hakemlerimiz görev alsın diye. Bunlar içinde hatalar olacak ama biz hakemin hatasını tartışmıyoruz. Hakemlerin kişiliğine giriyoruz. Hakem hatası tartışılmalı. Hakemler de görürler. Uilenberg 8 yıldır eğitim veriyor. Şimdi Rossetti geliyor. Collina ile görüşmelerimiz sürüyor. O da ara sıra gelecek."

Çakır en iyi 3'te
"Mete
Kalkavan'ın babası hastaneden yeni çıktı. Galatasaray maçından sonra oğlunun yediği küfürlerden ötürü kalp krizi geçirdi. Bunların da aileleri var. Bunları da düşünmemiz lazım. Cüneyt Çakır dünyanın en iyi 3 hakeminden biri. Hakemler hata yapmasınlar tabii ki ama hatalar değil, hakemlerin kişilikleri tartışıldığı için biz üzülüyoruz. Kuddusi Müftüoğlu'nun açıklamasına göre hakem hataları geçen seneyle aynı."

Kasti hata yok
"Trabzonspor'a
ve Kasımpaşa'ya kimse kasti hata hareket yapmadı. Çok hata oldu mu? Evet oldu. Ama kasti bir durum yok. MHK de bu hakemlere gereken cezayı verdi. 38'den 22 hakeme inmek ciddi bir durum. Profesyonel hakemlik bizim açımızdan hiç tartışılmadı. Profesyonel olunca oturup 4 sene para alacaklar deniliyor, böyle bir şey yok.

Teknoloji geliyor
"Gol
çizgisi teknolojisi gelecek sezon büyük ihtimalle gelecek. Gol çizgisi teknolojisini stadyumlarımıza getireceğiz.

Futbol Terim'in işi
"Fatih
Terim, Türkiye Futbol Direktörü'dür. Futbolla ilgili her konuyu Fatih Hoca ile paylaşarak yapıyoruz. Çok ciddi projeleri var. Ülkenin futbol dünyasına göre kademe kademe projeler üzerinde gidiliyor. Ama hocamız sahadaki futbola bakmıyor. Genel kurula da bakıyor, hakemlere de bakıyor. Fikirlerle geliyor. Biz de bunlara bakıp değerlendiriyoruz."

Tasvip etmiyoruz
"Teknik
adamların saat başı değiştirilmelerini tasvip etmiyoruz. Antrenörlerin sözleşmelerini sağlam yapmaları lazım. Biz bu konuya çok müdahil olamıyoruz. Bu daha çok camiayı ilgilendiriyor. Kulübe siz 2 antrenör değiştirdiniz, 3'e gidemezsiniz dersek kötü gidişlerini devam ettirmede bizim de sorumluluğumuz olur.

İngiltere'de zemin namus
"Sezon
içerisinde belli aralıklarda gidip zeminleri inceliyoruz. Kulüplerden bilgi alıyoruz. Bundan sonra zeminle ilgilenmemek kulüplerin kararı. İngiltere'de zeminler kulüplerin namusu gibi. Bakanlıkla birlikte raporlar tutarak eksikleri giderin diye kulüpleri zorluyoruz. Sezon başında antrenörler için konferans organize ediyoruz. Süper Lig ve PTT 1. Lig'den toplam 36 takımın hocasından çoğu gelmiyor. Bununla ilgili
yaptırım uygulayacağız.

Kupanın yayıncısı Turkuvaz Medya'ya teşekkür ediyorum
"Ben Ziraat Türkiye Kupası'nın yayıncı kuruluşu Turkuvaz Medya Grubu'na teşekkür ediyorum. Kupa angarya olarak görülüyor. Seyirci angarya görüyor, kulüpler öyle gösteriyor. İngiltere'de 3. Lig maçında bile tribün doluyor."

Ligler erken bitebilir
"Avrupa'daki
etkinliğimizi konuşmalıyız. UEFA ve FIFA'da o kadar önemli yerlere geldik ki. Bu sabah İtalya Futbol Federasyonu Başkanı buraya geldi. 15 dakikalık ziyareti 2 saat sürdü. Riva'yı çok beğendi. Videolarını çekti. Bunun benzeri projeyi yaptıracağını söyledi." "Lig ler Mayıs'ın 20'sinde bitiyor. Şampiyonluk veya küme düşme erkenden belli olursa EURO 2016 için ligleri erken bitirebiliriz. Takımımızın dinlenmesi için."

Grup ne kolay, ne zor
"EURO
2016 grubumuz ne kolay, ne de zor. Hedefimiz yarı final, final neden olmasın? Tamam katıldık ama kalıcı olmak önemli. Her turnuvaya katılan bir milli takım olursa başarı da gelecektir. Çok güzel bir jenerasyon yakaladık.

O golde ülke ağladı
"Eleme
grubunda son 5 maça girerken herkes gitme şansımızın olmadığını söylüyordu ama bu çocuklar bunu başardılar. Gittiğimiz dönemi hatırlayın şehitler, saldırılar, bu çocuklar ülkemize bu gururu yaşattılar. O günün Türkiye'sinde 70 milyonu ağlattılar. Burada prim neden olmasın. Hepsi bu primleri hak ediyor. Hepsi alnından öpülecek çocuklar. Selçuk'un 90. dakikada attığı golde bir ülke ağladı. 2015'te maç kaybetmeyen tek takımız."

İsveç maçı Antalya'da
"Milli
Takım Stadı'ndan önce Milli Takım taraftarı oluşturmak lazım. 27 adet stat yapılıyor. Ülkemize gelen misafir takımlar farklı şehirlerimizi de görmeliler. Şimdilik bunu Konya'da oluşturduk. İsveç maçı Antalya'da olacak, Avusturya ile Viyana'da oynayacağız. Konya'da biz bunu yakaladık."

Henüz hazır değiliz
Derbilerdeki deplasman yasağında Türkiye Futbol Federasyonu'nun bir kararı yok. Kulüpler ve il güvenlik kurulları karar veriyor. Kişisel görüşüm derbi deplasmanına gidenlerin futbola katkısı ne? Otobüs yakmak, tribün yakmak, vapur yakmak, tribünde rakibe küfretmek... Biz bu işe hazır değiliz. Tuvaletlere gidip kırıyorlar. Sanırsınız düşman seyretmeye gidiyorlar. Bu kültüre gelmemiz lazım.

Devşirme olabilir
Şu anda devşirmesiz oynayan tek Milli Takım biziz neredeyse. Bunun bir zararı olduğunu sanmıyorum. Fernandao ve Donk hep gelmek istediklerini söylüyorlar. Belli kuralları var. Onları karşılayınca buyursun gelsinler başımızın üzerinde yerleri var. Aurelio yıllarca oynadı Milli Takım'da. Ben devşirmeye karşı değilim. Kısa vadede katkı sağlar ama uzun vadede zaten altyapıya önem vereceğiz.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN