Web Sürümüne Geç

FIFA'nın patronu Infantino

FIFA'nın patronu Infantino
Cumartesi 27.02.2016

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, 2. turda aldığı 115 oyla, 88 oy alan Asya Futbol Konfederasyonu Başkanı Şeyh Salman'ı geçti, FIFA'nın 9. başkanı oldu

FIFA'da dün İsviçre'nin Zürih kentinde başkanlık seçiminin heyecanı vardı. FIFA eski başkanı Sepp Blatter ve UEFA Başkanı Michel Platini'nin men cezaları alıp, skandallar zinciri altındaki kongrede İtalyan asıllı İsviçreli Gianni Infantino, Güney Afrikalı iş adamı Tokyo Sexwale'nin çekildiği yarışta, Asya Futbol Konfederasyonu Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife, Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin ve FIFA eski genel sekreteri Jerome Champagne seçime girdi. 209 üye ülkenin oy kullandığı seçimde ülkemizi TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Başkanvekili Servet Yardımcı, Yönetici Alaattin Aykaç ve Genel Sekreter Kadir Kardaş temsil etti. İlk turda Infantino 88, Şeyh Salman 85, Ali bin el-Hüseyin 27 ve Champagne ise 7 oy alırken, delegelerin yarısından 1 fazlası kadar oy alan olmadığı için ikinci tura geçildi. 104 oy alanın başkanlığını ilan edeceği 2. turda Infantino, oyunu 115'e çıkardı ve FIFA'nın 9. başkanı oldu. Şeyh Salman ise 88'de kaldı. Champagne'e oy çıkmadı.

Futbola geri dönme vakti
Blatter
gibi İsviçreli olan 45 yaşındaki futbol adamı ilk konuşmasında temiz futbol vurgusu yaptı: "FIFA'nın imajını yeniden oluşturacağız. Yaptığımız çalışmalarla herkes FIFA'yla yeniden gurur duyacak. Ben hepinizin başkanı olmak istiyorum. 209 ülkenin başkanı olmak istiyorum. Yeniden saygıdeğer FIFA'yı oluşturacağız. Artık futbola geri dönme vaktidir."

Başkanlığa kısıtlama
Kongrede FIFA statülerindeki değişiklikler %89 kabulle geçti. Reform paketiyle önemli bir adım atıldı. En önemli karar başkanların 3 dönemden fazla görev yapamayacağı oldu. Artık en fazla 3 dönem ve 12 yıl başkanlık yapılabilecek. Tüm FIFA çalışanlarının maaşları da şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacak.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN