Web Sürümüne Geç

Tahammül yok, kart çok

Tahammül yok, kart çok
Cumartesi 27.02.2016

Süper Lig'de hakem hataları takımları isyan ettirdi. Takımlar çalınan hatalı düdükler yüzünden sert eleştiriler yaparken, Türk hakemleri çıkardıkları kırmızı kartlar ile Avrupa'da da ön sıralarda yer aldı

Süper Lig'de galibiyet primi olarak ekiplere 1.2 milyon TL ödeme yapılırken, özellikle son oynanan Galatasaray- Trabzonspor maçında hem puan hem de 1.2 milyon TL'lik prim bir taraftan diğer tarafa gitti. Hakemler kararları ile tepki çekerken, gereksiz kartlar ve bol duran maçlar tepkilere neden oldu. Avrupa'nın en fazla kırmızı kart gösteren ilk 10 hakeminin 5'i Türk hakemlerden oluşurken, Süper Lig klasmanına yükselen Emre Malok da listeye 8. sıradan girdi. Hakemlerin sık sık karşılaşmaların kontrolünü kaybetmeleri daha fazla düdük çalmalarına sebep olurken, Süper Lig'in en fazla kırmızı kart gösteren isimleri 8'er kırmızı kart ile Cüneyt Çakır ve Deniz Ateş Bitnel oldu. Ligde görev yapan hakemler 6204 defa faul düdüğü çalarken, 1034 kart çıkardı. Her 5.82 faule bir kart çıkarken, toplam 1551 dakika yani 17 maç çalınan faul düdükleri yüzünden geride kalan haftalarda aslında oynanamadı.

DENEME TAHTASI!
Süper Lig'de 22 haftanın sonunda hakemler yine gündeme oturdu. Gençleştirme operasyonu olarak adlandırılan yeni MHK'nın farklı hakemlere tanıdığı şanslar ise kimilerinin hataları sonrası tepkilere de neden oldu. Geride kalan haftalarda 11'i 35 yaş ve altı, 38 farklı hakem Süper Lig'de görev yaparken, bu değer diğer Avrupa ülkelerinin de önünde yer aldı. Diğer liglerde görev yapan hakemler incelendiğinde Serie A'da 32 farklı hakem görev yaparken, Premier Lig'de 20, La Liga, Bundesliga ve Ligue 1'de 23 farklı isim düdük çaldı. 10 büyük lig içinde Rusya 16 farklı hakem ile 10. sırada bulunuyor.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN