Golün adı Jo

Perşembe 21.01.2010

"Penaltıdan atar, kornerlerde kafayla atar, ceza sahasının dışından atar. İngiltere'nin sisinden, pusundan sonra Galatasaray, Jo'ya çok iyi gelecek"

ALi ERİM'in yazısı...

Yazının hemen başında Jo'nun neler yapabildiği söylersem 22 yaşındaki Brezilyalı için düşünceleriniz hemen netleşecektir. O zaman başlayalım. Penaltıdan atar, frikikten atar, kornerlerde çok iyi yer tutup kafayla atar, ceza sahasının dışından atar. Ağırlıklı olarak sol ayağını kullanır fakat top sağına gelince, 'Öteki ayağıma almalıyım' diye düşünmez sağıyla da iyi vurur, golünü atar. Gelen ortaya gelişine vurur, atar. Ayrıca ön direkarka direk zamanlamaları kusursuza yakındır. Gelelim Jo'nun kariyerinin nasıl ilerlediğine. 1987'de doğan Jo, futbol hayatına Corinthians'ta başladı ve 54 maçta 23 gol atarak Avrupa'nın dikkatini çekti. 2005'te o zamanın UEFA Şampiyonu CSKA'ya gelen Brezilyalı oyuncu, başarılı bir grafik çizerek (53 maç, 30 gol) 19 milyon sterlin karşılığında Manchester City'ye transfer oldu. İşte o andan itibaren de Jo'nun kariyeri düşüşe geçti. İngiltere'ye bir türlü alışamayan genç oyuncu, sadece 9 maçta forma şansı bulduğu City'de 1 gol attıktan sonra Şubat 2009'da Everton'a kiralandı. Everton macerasına 2 gol attığı Bolton karşılaşmasıyla parlak bir başlangıç yapan Jo, haftalar ilerledikçe giderek sıradanlaştı ve sezonu 12 maçta 5 golle tamamladı. Bu sezon ise Saha'dan sonra en fazla forma şansı bulan forvet oyuncusu olmasına karşın ligdeki 15 maçta gol atamadı. Peki Jo Galatasaray'da ne yapar? İlk olarak 22 yaşındaki yıldızın İngiltere'nin sisinden, pusundan sonra 'İstanbul'u sevmemesi' diye bir şey olamaz ki bu hem kendisi hem de Galatasaray için büyük avantaj.

G.SARAY, EVERTON GİBİ DEĞİL
İkincisi, Everton ağırlıklı olarak savunmayı aslan ise hücumu düşünüyor. Bana göre iki takım arasındaki anlayış farkı bile Jo'yu olumlu yönde etkileyecektir. Son olarak Süper Lig ile Premier Lig'in temposu arasında ciddi bir fark var ve bu da kesin olarak Jo'nun işine gelecektir. G.Saray için tek olumsuz nokta ise Jo'nun Everton'la bu sezon Avrupa Ligi'nde oynamış olması. Sarıkırmızılı takım yeni yıldızından bu kulvarda yararlanamayacak.

SPOR TURU İÇİN TIKLAYINIZ


DÜNYANIN EN İLGİNÇ STADYUMLARI

GALATASARAY'IN FOS TRANSFERLERİ

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN