Rakamlar herşeyi gösteriyor

Cumartesi 13.02.2010 10:53

Nonda'yı gönderen ve Baros ile Jo'nun sakatlıklarında santrforsuz kalan Galatasaray'ı zor günlerin beklediği rakamlarla da ortada. Bu sezon ilk fireyi kupada veren Cimbom, son üç şampiyonluğuna golcüleriyle ulaşmıştı

Galatasaray tüm kupalara talip olarak çıktığı 2009-10 sezonunda ilk firesini Türkiye Kupası'nda verdi. Devre arasında Nonda'yı gönderen, Baros ve Jo'nun sakatlıkları sonrası santrforsuz kalan Cimbom'un, gelecek hafta Avrupa'da Atletico Madrid; ligde Beşiktaş sınavları taraftarını düşündürüyor.

"EYVAH G.SARAY'DAN BETER OLUYORUZ" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

SABAH gazetesinden Mehmet Özcan, Galatasaray'ın 21. yüzyılda elde ettiği son üç şampiyonluğun şifresini çıkardı. 2001-02, 2005-06 ve 2007-08 sezonlarında mutlu sona ulaşan Cimbom'un kadrosunda minimum dört santrfor bulunuyordu. 2001-02 sezonuna "Arif Erdem, Ümit Karan ve Serkan Aykut"lu hücum hattıyla giren Aslan, devre arasında da forvetine "Murat Sözkesen-Radu Niculescu" takviyesini yapmıştı. Lucescu yönetimindeki sarı-kırmızılılar, 34 maçta 75 gol atarken, bu gollerin yüzde 54'ü (41) santrforlardan gelmişti. Arif 21 golle krallık tacını takarken, Niculescu Kocaeli'de üçüncü yıldızı getiren golü atmıştı.

GERETS'İN GOL MAKİNELERİ

Galatasaray'ın 2005-06 sezonunda puan rekoru kırarak elde ettiği şampiyonlukta da en büyük pay santrforlarındı.
Hücum futbolunu seven Gerets, "Hakan Şükür-Ümit Karan- Necati Ateş-Hasan Kabze" dörtlüsünden maksimum verim almıştı. 82 golün 50'si (yüzde 63) forvetlerden gelirken, Kabze İnönü'de Beşiktaş'ı yıkan golleri atarak hayat vermişti. Galatasaray'ın son şampiyonluğu olan 2007-08 sezonunda da 4 santrforu vardı. "Hakan Şükür-Ümit Karan-Shabani Nonda" üçlüsü sezonu 11'er golle tamamlamış, Serkan Çalık Trabzon'de tek forvet oynamasına rağmen son saniyede galibiyeti getiren golü atmıştı. Aslan'ın 68 golünün 36'sına (yüzde 53) bu dörtlü imza atmıştı. Nonda Ali Sami Yen'de Fenerbahçe filelerini havalandırarak şampiyonluğu müjdelemişti. Galatasaray, bu sezon ise yola Baros-Nonda ikilisi ile çıktı. Baros'un sakatlığı sonrası Kewell zaman zaman forvete geçse de Avustralyalı yıldızın şok sakatlığı sonrası yönetim Jo'yu transfer etti. Ancak yabancı kontenjanını açmak için, Aslan'ın bu sezon en golcü ismi olan Nonda'nın gönderilmesi, herkesi şaşırttı. Jo'nun da sakatlığı sonrası santrforsuz kalan Cimbom'un sezon sonunda mutlu sona ulaşıp ulaşmayacağı merak konusu...

Yıldırım ne demişti?
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray'ın devre arasındaki Neill-Jo-Giovani transferlerini "Yanlış yaptılar. Lükse kaçtılar. İhtiyaçları olan yere adam almadılar. Şimdi golcüleri yok" olarak değerlendirmiş ve eklemişti: "Biz 2003-04 sezonunda Beşiktaş'ın 8 puan gerisinden gelerek şampiyon olduğumuzda onların golcüsü yoktu." SABAH Spor yazarları, Aziz Yıldırım'ın gündemi meşgul eden bu açıklamaları hakkında şu yorumu yaptılar:

Baros dondurulabilirdi

Galatasaray'ın Lucas Neill transferi tam isabet. Neill hem defansı topladı hem de savunmadan topla çıkış konusundaki zaafiyeti yok etti. Giovani Dos Santos hayal kırıklığı bir transfer. Gelen gideni aratırmış; taraftar Aydın'a kızarken, Dos Santos'a çarpıldı. Sol ayaklı santrforları severim. Jo da bu tip bir oyuncu. Oynadığında kesin katkısı olur. Çünkü sahada geziniyor ve rakip defansın dengesini bozuyor. Ben yönetimin yerinde olsaydım, Baros'un lisansını yaptırdığı ikinci ameliyat sonrası Delgado gibi askıya alır, Nonda'yı tutardım. Çünkü Nonda hem Jo ile iyi anlaşır hem de Keita'nın iyi oynamasını tetiklerdi. Keşke Sayın Başkan Adnan Polat, söylemlerini eyleme dökseydi. Ben hiçbir dönemde santrfor konusunda Galatasaray'ı bu kadar aciz görmedim. Devşirmeler bile sakat.
LEVENT TÜZEMEN

Nonda gönderilmemeliydi
Galatasaray devre arasında son derece yanlış bir transfer politikası uyguladı. Takımdaki tek sıkıntı forvetteydi. Jo alınıp tek forvet olarak onunla devam etme kararı aldılar ve Nonda'yı gönderdiler. Ancak Jo'nun yapısı ileride tek santrfor oynamaya müsait değil. En verimli olduğu zaman CSKA'daydı. Burada da nokta santrforun arkasında serbest rolde ikinci santrfordu. Diyelim ki Rijkaard Jo'yu gerçek santrfor olarak belirledi. Avrupa'da Jo'nun oynama imkanı yok. Yani her yönüyle Nonda'nın gönderilmesi hatadır. Bunun en önemli belgesi de son Antalyaspor maçıdır. 90 dakikada önce Arda santrfor oldu, sonra Santos, sonra Keita, sonra Emre Çolak, en son da Servet... İşte bunlar yanlışı belgeleyen örnekler. ÖMER ÜRÜNDÜL

Takım dengesi bozuldu
Planlama olarak yanlış transfer diyebiliriz. Nonda gibi hazır, etkili olabilecek ve şu an yeri doldurulamayacak bir forvetin takımdan gönderilmesi kesinlikle yanlış. Buna alternatif olarak düşünülen Jo, yanlış bir transfer değil. Fakat her yeni transferin, bir adaptasyon süresine ihtiyacı vardır. Üstüne bir de Jo'nun Antalya'da yaşadığı şanssız sakatlık, Galatasaray'ı bu durumla karşı karşıya bıraktı. Futbolda santrfor çok önemli bir mevkii. O olmadığında bütün takım dengesinin nasıl bozulduğunu Galatasaray'da çok net olarak görüyoruz. Baros ve Jo kısa süre içinde geri dönmezse, Galatasaray'ın bocalama dönemi devam eder. Bu da dolayısıyla şampiyonluk yarışında ciddi sıkıntı yaratır.
ALİ GÜLTİKEN


GENÇKEN BEĞENMEYİP GÖNDERDİĞİMİZ DÜNYA YILDIZLARI

FUTBOLCULAR NASIL KADINLARLA BİRLİKTELER?

"KEFEN GİYERİM GALATASARAY FORMASI GİYMEM" DEDİ VE GİYDİ

İŞTE BÜYÜKLERİN BAŞINI AĞRITACAK FUTBOLCULAR

FUTBOLCULAR BU LÜKS OTOMOBİLLERİ KULLANIYOR

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN