Galatasaray'ın gerçek mali durumu

Salı 09.03.2010 15:31

Galatasaray'ın borcunun söyleyen Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, bu açıklaması sonrası gelen tepkilere yanıt verdi.

İşte Fatih Altaylı'nın yazısı:

Galatasaray'ın gerçek mali durumu

Galatasaray'ın borcuyla ilgili yazdıklarım bayağı bir gürültü koparmış. Her yerde bunlar tartışılıyor.
Hatırlatmak için söyleyeyim. Ben Galatasaray'ın borcunun 600 milyon TL olduğunu söyledim. Faruk Süren ise son alınan "birleşme kredisi" ile birlikte bu borcun 800'e çıktığını iddia etti. Yiğit Şardan ise bana borcun 200 milyon TL civarında olduğunu söyledi. Burada hem Yiğit haklı, hem ben.
Ama hesap yöntemi farklı. Yiğit Şardan, kulübün kendi şirketi Sportif AŞ'ye olan borcunu borç saymıyor. Mantık şu: "Birleşme sonrası orası kulübün olacak ve bu borç ortadan kalkacak."
Kısmen doğru.

GALATASARAY BOMBAYI PATLATTI

İŞTE DÜNYANIN PEŞİNDE KOŞTUĞU YILDIZ

İŞTE SUÇ İŞLEMİŞ SPORCULAR


Ama bu arada ödenmesi gereken temettüler var. Onlar hesaba katılmıyor. Benim bilançolardan gördüğüm, Galatasaray'ın son beş yıllık borçlanma tablosu şöyle:

31 Aralık 2005 borç toplamı 223.2 milyon TL
31 Aralık 2006 borç toplamı 190.1 milyon TL
31 Aralık 2007 borç toplamı 320.7 milyon TL
31 Aralık 2008 borç toplamı 423.6 milyon TL
31 Aralık 2009 borç toplamı 583.6 milyon TL

Buna kulübün kendi şirketine olan borçlar da dahil. Yiğit'in dediği gibi birleşme olursa bu borç toplamı yarıdan fazla düşer ama Denizbank'tan alınan kredi borcu buna eklenir. Ancak o da kısa sürede geri ödenebilecek bir borç ve çok doğru bir iş.

Benim söylediğim şudur: Gerçekleri bilmek lazım.
Adnan Polat yönetimi kulübü belirli bir seviyede tutmayı başarıyor ve borcu çeviriyor. Bence bir dönem daha bu işi yürütmeliler.
Tabii bence.
Yükleniyor
BİZE ULAŞIN