Fener'e saygı duyuyor

Cuma 26.03.2010 23:55
Galatasaray Teknik Direktörü Frank Rijkaard, Turkcell Süper Lig'de 28 Mart Pazar günü Fenerbahçe ile yapacakları maçla ilgili olarak, ''Fenerbahçe karşısında mutlaka galip gelmemiz gerekiyor. Bu yüzden taraftarımızın desteğine çok ihtiyacımız var'' dedi.

Hollandalı teknik adam, Galatasaray Televizyonu'nda yayınlanan ''Rijkaard'la Soru Cevap'' programında, takımın son durumu ve Fenerbahçe ile oynanacak derbi maçla ilgili açıklamalarda bulundu.

Frank Rijkaard, derbi maçla ilgili taraftarlara mesaj gönderirken, şu ifadeleri kullandı:
''Taraftarımızın, maçlarımızı ne kadar tutkulu seyrettiğini biliyorum. Bu zamana kadar bizi çok iyi desteklediler. Takımımızın 12. adamı gibilerdi. Burada bir şeyi unutmamamız lazım, Fenerbahçe karşısında mutlaka galip gelmemiz gerekiyor. Bu yüzden taraftarımızın desteğine de çok ihtiyacımız var, Ama Fenerbahçe'yi geçtikten sonra evimizde oynayacağımız diğer maçlarımız da var. Taraftarımızın desteğine diğer maçlarda da ihtiyacımız var. Bunu da unutmamaları lazım. Taraftarımıza vermek istediğim çok önemli bir mesaj var. Taraftarımız bizim için çok önemli ve bizi bu zamana kadar çok iyi desteklediler. Fenerbahçe maçında da bizi en iyi şekilde destekleyeceklerinden hiç şüphem yok. Sonuç ne olursa olsun, takımlarına verdikleri desteği devam ettirsinler. Provokasyonlara kapılmadan bize destek olsunlar, çünkü Türkiye'de buna benzer birçok örnek görebiliyoruz. Yapılan herhangi bir taşkınlıktan sonra verilen ağır cezalar var. Bizim de evimizde oynayacağımız çok önemli maçlar var. Her maçımızda taraftarımıza ihtiyacımız var. Mutlaka sakin ve sağduyulu olsunlar. Her zaman olduğu gibi bizi desteklesinler.''

'İLK YARIDAKİ MAÇTAN DERS ALACAĞIMIZI UMUYORUM'

Sezonun ilk yarısında Kadıköy'de yapılan maçta kartlardan yakındığının hatırlatılması üzerine Rijkaard, ''İlk maçta bu tür sıkıntılar yaşadık. İlk maçta yaşanan bu sıkıntıdan bir ders alacağımızı umuyorum. Daha önce de belirttiğim gibi mutlaka sakin olmanız gerekiyor. Yani olaya sportif açıdan yaklaşmanız gerekiyor. Çeşitli provokasyonlar mutlaka olabilir ama bu provokasyonlara girmemeliyiz. Derbilerde soğukkanlılığınızı korumanız lazım'' diye konuştu.

''Galatasaray'ın oynayacağı bu derbi maç sezonun en önemli maçıdır, ya da ölüm-kalım maçıdır diyebilir miyiz?'' şeklindeki soruya ise Hollandalı teknik adam, ''Derbilerin hepsi çok önemlidir ama sezon sonuna geldiğimiz için bu derbinin önemi daha da artıyor. Ne olursa olsun soğukkanlı olmamız gerekiyor. Bundan önce iyi performans gösterdiğimiz maçlarda ne yaptıysak, aynı şekilde tekrarlamamız gerekiyor. Soğukkanlı bir şekilde oynayıp galip gelmeliyiz'' yanıtını verdi.

Frank Rijkaard, ''Derbide nasıl bir Galatasaray izleyeceğiz?'' sorusunu ise, ''Yapmamız gereken şey, hem defansif olarak, hem atak anlamında bir takım olarak mücadele etmemiz gerekiyor. Bulduğumuz pozisyonları gole çevirmemiz gerekiyor. Biliyorsunuz biz futbol oynamasını seven bir takımız. Mutlaka güzel futbol oynamamız gerekiyor'' diye cevaplandırdı.

Trabzonspor yenilgisi sonrası futbolcularında hayal kırıklığı olduğunu anlatan Rijkaard, ''Ama yaptığımız çalışmalarla, antrenman tarzlarıyla bunu üstümüzden attığımızı düşünüyorum. Daha rahat olmalarını sağladık. Antrenmanlar iyi ve eğlenceli geçiyor, ama aynı zamanda fiziksel anlamda da antrenmanlarımızın iyi geçtiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

ARDA VE BAROS'UN DURUMLARI

Hollandalı teknik adam, derbide, sakatlığı henüz tam olarak geçmeyen Arda Turan ile maç eksiği bulunan Milan Baros'tan yeterince yararlanıp yararlanamayacağı hakkındaki bir soruya şu yanıtı verdi:
''Öncelikle Baros ile başlayalım. Bizim için çok önemli bir futbolcu. Baros her geçen gün daha iyiye gidiyor ve bunu görmek beni çok mutlu ediyor. Bildiğiniz gibi takımla birlikte çalışmalarını yapıyor ve bu da performansını artırıyor, ama Fenerbahçe maçı, ilk 11'de başlaması açısından erken olabilir. Bundan sonraki maçlarda Milan Baros'u ilk 11'de görebiliriz. Onun haricinde Arda Turan'ın, Mehmet Topal'la çarpışmasından ötürü bir sakatlığı olmuştu. Sakatlığı hala var ve kendisi takımla birlikte idmanlara henüz çıkmadı. O yüzden Arda'nın durumunu beklememiz gerekiyor. Ne olursa olsun, umarım Arda en azından ilk 18'e girer. İlk 11'de başlayıp başlayamayacağını şu an söyleyemiyorum ama umarım sakatlığı bir an önce düzelir.'

'FENERBAHÇE'YE ÇOK SAYGI DUYUYORUM'
Rijkaard, Galatasaray'ın bu sezon Ali Sami Yen Stadı'nda oldukça başarılı bir performans sergilediğinin hatırlatılması üzerine de şunları kaydetti:
''Kendi sahamızda oynayacak olmamız büyük bir avantaj ve galibiyet için oynamamız gerekiyor. Ben her zaman oynadığım rakiplere karşı saygı duyarım. Fenerbahçe'ye de çok saygı duyuyorum. Bence gayet iyi bir takım, Ama ne olursa olsun, umarım bu istatistiğimizi devam ettirip sahadan galip ayrılırız.''

'BURADA OLMAKTAN MUTLUYUM'

Frank Rijkaard, hakkındaki transfer haberlerinin hatırlatılması üzerine de şu ifadeleri kullandı:

''Şu an için diğer takımlar hakkında yorum yapmam çok doğru olmaz. Şu anda ben Galatasaray'da çalışıyorum ve burada olmaktan mutluyum. Galatasaray'ın başarılarına odaklanmış durumdayım. Galatasaray ile 1 senelik kontratım daha var ve burada kalmak, başarılar yakalamak istiyorum.''

KEWELL: "FUTBOLU BIRAKTIM"

GALATASARAYLI ÜNLÜLER

İLK GOL ÇOK ÖNEMLİ

GÖZLER KALECİLERDE

Yükleniyor
BİZE ULAŞIN